Czytasz: Napisz to po śląsku
Ze ślonskom godkom zmierzą się uczestnicy imprezy organizowanej w piątek o godzinie 16 w Zabytkowej Kopalni "Ignacy" w Rybniku - Niewiadomiu.

Moja Staro na isto stoji ô mie, mo ô mie starani. Jo to ci tam już terozki blank do mojigo wyglōndu naskwol żodnyj wogi niy przikłodōm (he, he... kejsik bōło gynau inkaszij!). Ôblykōm terozki na sia, co mōm, bele by ino bōło snożne. Prziôbleczyni moji niy ma wybiyrne, beztōż tyż na beztydziyń ôblykōm sie blank jednako. Nō, jakeś galoty, treska abo hymda, możno niykedy cwiter. Zagōnić, zakludzić mie do sklepu to na isto ôgrōmno utropa. Pierzinym niy mōm rod kupowanio lōntōw i tela. Niydowno moja Staro umiyniyła se ô mie yntlich zadbać.

Powyższy cytat to tekst trzeciego dyktanda godki śląskiej. Z czym zmierzą się uczestnicy tegorocznej edycji? Wszystko będzie jasne o godzinie 16, kiedy rozpocznie się czwarta edycja dyktanda po śląsku. Organizatorzy nie zdradzają nawet autora tekstu, żeby do końca nie było wiadomo o czym będą pisać uczestnicy dyktanda. Wiadomo natomiast, że tekst przeczyta śląski felietonista i pisarz - Eugeniusz Kosmala, znany pod pseudonimem "Ojgyn z Pnioków" z Radia Piekary.

- Zapraszamy każdego, kto posługuje się językiem śląskim nie tylko w godce, ale też w piśmie oraz każdego, kto chce poznać śląski - mówi Józef Porwoł z Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, która współorganizuje imprezę.

W czasie dyktanda, pisanego w Zabytkowej Kopalni Ignacy, w kwestii zapisu języka śląskiego uczestników obowiązują wstępne zasady opracowane w Cieszynie w 2009 r. przez zespół kodyfikacji języka śląskiego pod kierownictwem prof. Jolanty Tambor.

- Kodyfikacja to rzeczywiście problem, ale czegoś musimy się trzymać, postawiliśmy na zapis cieszyński - dodaje Porwoł. 

Swój udział w dyktandzie zapowiedziało pond 50 osób. 

- To część naszej edukacji regionalnej. Jak nie będziemy pielęgnować języka, to w ogóle zaniknie. A jak nie będzie języka, nie będzie nas Ślązaków - zaznacza Józef Porwoł. 

Dyktando ma służyć też promocji Śląska, śląskości, przyzwyczajaniu i powiedzeniu ludziom, że język śląski jest,  istnieje i nie trzeba bać się go używać - wyjaśniają organizatorzy. 

Prace będzie oceniało jury, w skład którego wejdą m.in. współautorzy programu lekcji edukacji regionalnej w rybnickich szkołach. Za zajęcie trzech pierwszych miejsc przewidziane są nagrody pieniężne i rzeczowe. Nagrodą główną jest wycieczka do Brukseli lub Strasburga, ufundowana przez europosła Marka Plurę.

Na uczestników dyktanda przygotowano również różne atrakcje w tym występ kultowego śląskiego bluesmana - Adama Kulisza, wokalisty roku w 2006, 2007 i 2009 według kwartalnika muzycznego "Twój blues".

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem prezydenta Rybnika Piotra Kuczery. Organizatorami imprezy są  Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich oraz Zespół Kodyfikacji Godki Śląskiej.

Dyktando rozpocznie się w piątek o godzinie 16 w Zabytkowej Kopalni "Ignacy" w Rybniku - Niewiadomiu.

Czytaj więcej