Czytasz: Co pszczoły robią zimą?
03:45
Pszczoły zasypiają w sen zimowy? Dlaczego przypominają pingwiny? Zajrzyjmy do ula zimą!

Pszczoły nie zasypiają w sen zimowy. Całą zimę ciężko pracują. Muszą przetrwać do wiosny i obronić królową. Jak?

- Pszczoły nie śpią! To jedyne owady, które nie zapadają w sen zimowy. Zbijają się w kulę i tworzą kłąb zimowy. Tak wytwarzają ciepło dla królowej – mówi Łukasz Przybył, pszczelarz z Pasieki Edukacyjnej w Mikołowie.

- Pszczoły całą zimą są aktywne i spożywają pokarm, który sobie zgromadziły w czasie lata. Tak muszą dotrwać do kwietnia – dodaje.

Pół roku czekają na wiosnę

Zima pszczół trwa od października do kwietnia. Pszczoły nie wychodzą z ula, a w uformowanym kłębie zimowym muszą przetrwać pół roku. W środku kłębu jest najcieplej i tam znajduje się królowa. Temperaturę około 20 st. Celsjusza wytwarzają same pszczoły. Jeśli na dworze jest srogi mróz, to w ulu jest automatycznie chłodniej, ale temperatura nie powinna spaść poniżej 10 stopni.

W Polsce czasami stosuje się ule ocieplane, bo pomóc pszczołom w ogrzaniu ula. Ale w Europie najczęściej produkuje się ule ze zbitych desek. Jak mówi Przybył, to nie zimno jest dla owadów najgroźniejsze, a brak wentylacji. Pszczelarz musi zapewnić w ulu przepływ powietrza, żeby wewnątrz nie było dwutlenku węgla i wilgoci.

Pszczołę otaczają najcieplejsze owady, na obrzeżach kuli znajdują się te najzimniejsze. Potem zmieniają się miejscami i te, które były na zewnątrz kłębu, wchodzą do środka, by się ogrzać. Zagrzane pszczoły muszą zrobić im miejsce i odsunąć na się na zewnątrz uformowanej kuli. Podobnie żyją pingwiny. Zbijają się w grupę i tak potrafią przetrwać najsurowsze zimy.

Ile pszczół przetrwa do wiosny?

W pasiece znajduje się około 50 tysięcy pszczół. Do wiosny potrwa jedna piąta z nich. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zima będzie intensywna i jak długo potrwa. Przy pierwszym wiosennym ociepleniu, kiedy temperatura sięgnie 10 stopni Celsjusza, pszczoły wylecą na oblot oczyszczający po zimie.

O tym, jak wygląda życie pszczół zimą, dowiedziały się dzieci ze szkół podstawowych w Gierałtowicach i Zabrzu.

Odwiedziły mikołowską Pasiekę Edukacyjną „Skrzydlaci Przyjaciele”, w której organizowane są warsztaty edukacyjne. Mówią wolontariusze Śląskiego Ogrodu Botanicznego: - W tym roku wpadliśmy jednak na dość nietypowy pomysł, aby zaprosić ponownie uczestników warsztatów czerwcowych na lekcję styczniową.

Po co to robią?

Chcą obalać mity i pokazać, co faktycznie pszczoły robią zimą.

- To nietypowy pomysł, bo ludzie często pytają czy pszczoły zasypiają w sen zimowy. Chcielibyśmy pokazać, że pszczoły to nie niedźwiedzie. Dlatego stworzyliśmy szklane ule, by pokazać dzieciom, jak wygląda życie owadów – tłumaczy Przybył.

W planach są kolejne zimowe warsztaty, w czasie których dzieci malują ule i fotografują się w kapeluszach pszczelarskich.

Szczegóły dostępne są na stronie internetowej Pasieki Edukacyjnej

Czytaj więcej