Czytasz: Chorzów zawstydzi Katowice?

Chorzów zawstydzi Katowice?

Nie 100 nawet nie 200 a od razu 460 rowerów miejskich ma jeździć po Chorzowie w 2018 roku. Miasto chce w ten sposób walczyć z korkami.

Mieszkańcy województwa pokochali rowery miejskie. W tym roku kolejne miasta postanowiły uruchomić na swoim terenie wypożyczalnie ekologicznych jednośladów. Wiosną system wystartował w Gliwicach (10 stacji - 100 rowerów), Tychach (4 stacje, 40 rowerów), Pszczynie (4 stacje, 20 rowerów) oraz w Jastrzębiu-Zdrój (4 stacje, 44 rowery).

Rower miejski w Katowicach - rekordowa liczba wypożyczeń

Pionierem w temacie rowerów miejskich w naszym regionie były Katowice. W 2015 roku w stolicy województwa funkcjonowały trzy testowe wypożyczalnie, w zeszłym roku 11. W tym sezonie na katowiczan, ale i mieszkańców regionu, czeka aż 30 stacji i ponad 240 rowerów. Mieszkańcy entuzjastycznie podeszli do tematu. Na początku lipca ponad 100 tysięcy razy mieszkańcy Katowic skorzystali z rowerów miejskich. W samych Katowicach tylko od początku tego sezonu wypożyczono rowery prawie 55 tysięcy razy. Z systemu korzysta już niemal 17 tysięcy osób, a od startu sezonu przybyło 7500 nowych użytkowników.

Przypadkiem powstaje rower metropolitalny?

Biorąc pod uwagę plany chorzowskiego magistratu to nawet liczba stacji i dostępnych rowerów w Katowicach wypada słabo. Chorzów w 2018 roku chce uruchomić aż 46 stacji i oddać do dyspozycji mieszkańców 460 jednośladów. Wkrótce zostanie rozpisany przetarg na operatora systemu. Dla przyszłych użytkowników idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby w Chorzowie systemem zarządzała firma, której rowery jeżdżą po Gliwicach, Tychach, Pszczynie i Katowicach. W planach tej firmy jest uruchomienie w marcu 2018 roku roweru miejskiego w Sosnowcu. Jest to milowy krok w budowaniu koncepcji roweru metropolitalnego w naszym regionie. Do tej pory tylko Jastrzębie-Zdrój wybrało innego operatora. 

Jaworzno też chce rower miejski... ale elektryczny! 

Na inne rozwiązanie chce postawić Jaworzno. Projekt elektrycznych rowerów zakłada otwarcie 20 stacji. Wypożyczalnie będą działały podobnie ja te w ościennych miastach. W Jaworznie, podczas logowania do systemu,  użytkownicy mają korzystać z Elektronicznej Portmonetki dostępnej na Jaworznickiej Karcie Miejskiej. Wykonawcy planują również, aby system był kompatybilny z tymi, jakie dostępne są w innych miastach.

Chorzowianie na rowery! Zostawcie swoje samochody na parkingach! 

Rowery miejskie, centrum przesiadkowe i inteligentny system zarządzania ruchem. Miasto pozyskało prawie 32 mln zł na projekt „Budowa centrum przesiadkowego chorzowskiego Rynku wraz z infrastrukturą towarzyszącą”. Część środków z unijnej dotacji to zwrot za wykonaną już inwestycję w centrum miasta, czyli integrację przystanków tramwajowych i autobusowych oraz przebudowę układu drogowego w okolicy rynku. Teraz dzięki dotacji pierwsze centrum przesiadkowe na Śląsku zostanie rozbudowane o kompleksową infrastrukturę dla rowerzystów.

– Czerpiąc z doświadczeń innych miast, postanowiliśmy uruchomić aż kilkadziesiąt stacji rowerowych na raz. Okazuje się, że rower miejski sprawdza się tylko tam, gdzie korzystanie z niego jego jest wygodne i stanowi realną alternatywę dla samochodu – tłumaczy Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

W Chorzowie pojawi się parking na rowery!

To nie koniec inwestycji skierowanych do miłośników dwóch kółek. Pod estakadą powstanie parking na prawie 100 rowerów, a w całym mieście przybędzie ponad 20 kilometrów dróg rowerowych. Rowerowe rewolucje w mieście były konsultowane z Chorzowskim Klubem Rowerowym.

– Mamy nadzieję, że kompleksowe rozwiązania przekonają chorzowian do przesiadki z samochodu na rower – dodaje prezydent Kotala.

 

Planowane rozmieszczenie stacji rowerowych w Chorzowie:

Czytaj więcej