Silesion.PL

serwis informacyjny

Wszystkiego najlepszego Widzewie! Czterokrotny mistrz Polski kończy 110 lat

25 listopada to dzień urodzin Widzewa Łódź. Założony w 1910 roku klub od 110 lat tworzy pełną pasji, sukcesów i wyjątkowych chwil uniesień historię, której początek dała grupa łódzkich robotników.

Wszystko zaczęło się w marcu 1910 roku, gdy w mieszkaniu przy ul. Rokicińskiej 62 zebrały się 33 osoby, głównie pracownicy administracji i technicy zatrudnieni w fabrycznej części wchodzącego już wówczas w granice Łodzi Widzewa, które postanowiły stworzyć towarzystwo sportowe. Podczas wspomnianego spotkania jego uczestnicy opracowali statut swojej organizacji, którą zamierzali zarejestrować we władzach Guberni Piotrkowskiej, do której administracyjnie należała Łódź, pod nazwą Towarzystwo Miłośników Rozwoju Fizycznego Widzew. Dwukrotnie odrzucony przez nieprzychylne rosyjskie władze statut w końcu zalegalizowany został 18 listopada 1910 roku, a rejestracja stowarzyszenia zakończona została formalnie 25 listopada wpisaniem TMRF do spisu stowarzyszeń pod numerem 395.

Na drodze rozwoju klubu stanęła I wojna światowa. Jednak tamto pokolenie sportowców wywodzących się z dzielnicy Widzew i związanych z nią od urodzenia, po zakończeniu wielkiej wojny już w 1920 roku podjęło pierwszą próbę reaktywowania TMRF, ale pod dobrze znaną współczesnym kibicom nazwą RTS – Robotnicze Towarzystwo Sportowe. Wtedy ważniejsza była jednak walka w obronie Polski w wojnie z bolszewikami i sprawy nie dokończono.

Dopiero dwa lata później, w 1922 roku, osobom związanym z TMRF Widzew udało się dopiąć swego i powołali do życia Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew. Na początku działalności RTS powołano komitet organizacyjny liczący sześć osób, który miał zająć się m.in. przygotowaniem zgromadzenia założycielskiego RTS Widzew. W tym sześcioosobowym komitecie znalazło się aż pięciu byłych członków TMRF z 1910 roku.

Kolejne lata dały podwaliny silnemu, przez dekady wielosekcyjnemu klubowi, który stopniowo budował swoją markę w kraju, a także za granicą. Największe sukcesy Widzew odnosił w piłce nożnej, z którą w pierwszej kolejności utożsamiany jest do dziś. Dzięki świętej pamięci Ludwikowi Sobolewskiemu, prezesowi-wizjonerowi, który według wielu współczesnych mu i późniejszych ekspertów swoimi pomysłami i działaniami znacznie wyprzedzał czasy, w których żył, Widzew stał się nie tylko potęgą na krajowym podwórku, ale też ważnym graczem na arenie międzynarodowej.

Kibice w całej Polsce i w wielu ważnych, kultowych wręcz, miastach piłkarskiej Europy emocjonowali się występami tak znakomitych piłkarzy jak Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek, Józef Młynarczyk, Mirosław Tłokiński i wielu innych. Widzewiacy w pokonanym polu zostawić potrafili Liverpool FC, Juventus, Manchester City czy Manchester United, a zwieńczeniem ich fenomenlnej dyspozycji był awans do półfinału Pucharu Europy Mistrzów Klubowych, czyli odpowiednika dzisiejszej Ligi Mistrzów w 1983 roku.

Na krajowym podwórku Widzew zdobył cztery tytuły piłkarskiego mistrza Polski, dwa na początku lad osiemdziesiątych (1981, 1982) i dwa w połowie lat dziewięćdziesiątych (1996, 1997). W tym drugim okresie o sile drużyny stanowiło kolejne znakomite pokolenie piłkarzy z Markiem Koniarkiem, Tomaszem Łapińskim, Markiem Citką i wieloma innymi idolami kibiców tamtych lat, w tym wielokrotnymi reprezentantami Polski.

Ale Widzew Łódź to nie tylko piłka nożna. Na przestrzeni 11 minionych dekad w klubie funkcjonowało kilkanaście sekcji. widzewiacy byli mistrzami Polski między innymi w boksie i kolarstwie, zdobywali medale w lekkoatletyce czy gimnastyce artystycznej, grali też zawodowo na przykład w… brydża. Widzewiacy reprezentowali też kraj na arenie międzynarodowej, również na igrzyskach olimpijskich.

25 listopada 2020 roku klub o tak bogatych tradycjach i pięknej historii obchodzi swoje 110. urodziny. Los chciał, że to właśnie tego dnia łodzianie rozegrają mecz 1/16 rozgrywek Fortuna Pucharu Polski, w którym ich rywalem będzie Legia Warszawa. To najczęstszy przeciwnik Widzewa w oficjalnych rozgrywkach, zespół, z którym przez lata czerwono-biało-czerwoni toczyli pasjonujące boje. Najbardziej pamiętne z nich decydowały o mistrzostwie kraju, jak mecz z 18 czerwca 1997 roku, w którym widzewiacy, przegrywając 0:2, w ostatnich pięciu minutach meczu zdobyli 3 gole, wygrywając mecz i swój czwarty w historii tytuł.

Historia Widzewa to niesamowita podróż przez dzieje klubu sportowego, który stał się jednym z najważniejszych klubów w Polsce. To 110 lat niezwykłych biografii, osobowości które budowały jego sukcesy i rozsławiały go w Polsce i na świecie. Widzew miał szczęście do ludzi. Pojawiali się tu nietuzinkowi trenerzy, zawodnicy czy działacze. Wielką siłą klubu byli i są kibice. Niech ta wyjątkowa historia będzie inspiracją dla nas dziś – że wspólnymi siłami ludzie potrafią stworzyć coś wyjątkowego i cennego. Widzew nie pozostawia nikogo obojętnym, bo to właśnie ludzie stanowią o jego unikatowości już od ponad wieku. Życzę wszystkim widzewiakom, by tak było również przez kolejne 110 lat – podkreśla Martyna Pajączek, prezes Widzew Łódź SA.

Przypadający na 2020 rok jubileusz istnienia klubu mocno zaburzyła epidemia koronawirusa. Przez nią do skutku nie doszedł cały szereg imprez, które miały uświetnić wyjątkowe obchody objęte patronatem przez Polski Związek Piłki Nożnej, Metropolita Łódzki, Wojewoda Łódzki, Marszałek Województwa Łódzkiego i Prezydent Miasta Łodzi. W zastępstwie wydarzeń, które z powodu obostrzeń nie mogły się odbyć, klub przygotował dla kibiców wiele podróży historycznych: telewizyjnych (WidzewTV), radiowych (oddane do użytku w roku jubileuszowym Widzew.FM) i opisowych (widzew.com/110lat).

W dniu urodzin klubu w pojazdach MPK, które ostatnio również dołączyło do patronów jubileuszu, pojawi się specjalny spot promocyjny, grafiki promujące obchody pojawią się również na elektronicznych nośnikach reklamowych w siedmiu największych aglomeracjach w kraju. Dwiema wielkoformatowymi grafikami ozdobiony został już dzień wcześniej wieczorem stadion. Na koniec roku do użytku oddane powinno zostać Muzeum Widzewa. Z okazji 110-lecia klub uhonoruje wybitne osobistości tworzące jego historię. Widzew pamięta również o swoich rywalach, którzy współtworzyli z nim historię. Jest wśród Legia, która wspólnie z łodzianami uczci wyjątkowy jubileusz środowym meczem przy Al. Piłsudskiego 138.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author