Sport w drużynie a problem indywidualności
Sporty drużynowe mają to do siebie, że opierają na bezgranicznej współpracy. Jeden zawodnik, chociażby doskonały, idealnie uzdolniony i wprost niesamowity, nie wygra całego meczu zawodów bez wsparcia kolegów.
W tym miejscu rodzi się problem pogodzenia współpracy kilkudziesięciu osób w drużynie z indywidualnością poszczególnych sportowców. Oczywistym jest, że każdy zawodnik chce się pokazać z jak najlepszej strony, zaprezentować swoje umiejętności, ukazać siebie w jasnym świetle, okazać swój talent, ale zwykle taki osobisty „rajd” sportowy okazuje się być zgubny dla całej drużyny. Zawodnik zamiast skupiać się na zwycięstwie i współgraniu z kolegami z drużyny, skupia się tylko na sobie, nie dzieląc gry z innymi. To rodzi wiele konfliktów w zespole, często prowadzi do jego rozłamu lub większych problemów na tle kadrowym.
Dlatego sporty drużynowe uchodzą za najbardziej konfliktowej i najbardziej trudne do pogodzenia. Jeśli bowiem w drużynie jest sześciu graczy i nie potrafią się ze sobą dogadać, to jeden drugiemu będzie psuł akcję, jeden drugiemu wyrwie piłkę w nieznanym momencie, aż w końcu jeden drugiego będzie obwiniał o porażkę. Idealnym złotym środkiem jest odpowiedni trener, który owe indywidualne jednostki potrafi usadzić w miejscu i w doskonały sposób wykorzysta te talenty na boisku.
Problem osobistych wycieczek personalnych i wzajemnej niechęci zamieni się w idealną współpracę i zgodną grę zespołową. Bo w końcu właśnie o to chodzi w sporcie – o jego piękno polegające na współpracy. Indywidualność w zespole jest mocno ograniczona. Gra zespołowa właśnie na tym polega, aby umieć polegać na innych i pomagać sobie na wzajem. Ambicje poszczególnych graczy niekiedy sprawiają, że gra zaczyna się nie układać. Zawodnicy starają się grać na własną rękę, zaistnieć jako jednostka nie jako zespół. Osoba trenera powinna temu zapobiec.
Musi on wytłumaczyć, że sport drużynowy powinien opierać się na sukcesie całości, a indywidualne laury również przyjdą. Przecież każdy ma swoje zadanie na placu gry. Każdy jest indywidualnością na swojej pozycji i tylko wykonanie określonej dobrej pracy sprawi, że wyniki zespołu będą oszałamiające. Zawodnicy takich sportów muszą skupić się na zupełnie innych priorytetach niż zawodnicy sportów indywidualnych.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).