Czytasz: Poeci stoczyli bitwę w Chorzowie

Poeci stoczyli bitwę w Chorzowie

Ponad 30 poetów z całego województwa śląskiego rywalizowało wczoraj w Chorzowie podczas piątego Turnieju Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej.

Nagroda główna w tym roku trafiła do Marka Palińskiego z Siemianowic Śląskich. II nagroda powędrowała do częstochowianki Katarzyny Zwolskiej – Płusy, a III miejsce przypadło Agnieszce Straszak z Bydlina k. Olkusza.

Poezja na Śląsku ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Dowód? W niedzielę Chorzów zmienił się w stolicę współczesnej polskiej poezji. Do miasta zjechało ponad 30 poetów z całego województwa, aby stanąć w szranki podczas organizowanego po raz piąty Turnieju Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej.

W sumie na scenie zaprezentowano 33 wiersze, autorów pochodzących m. in. z  Bytomia, Mikołowa, Katowic, Tarnowskich Gór czy Chorzowa. W tym gronie znaleźć można było weteranów sceny poetyckiej, jak również debiutantów, dla których była to pierwsza w ich życiu prezentacja przed tak dużą publicznością. Ta liczyła sobie blisko 100 osób, które przyjechały wesprzeć i posłuchać autorów.

Zmagania na scenie trwały blisko godzinę. Ostatecznie  jury w składzie Tomasz Pietrzak, Magdalena Gałkowska i Jacek Dudek wybrało aż 6 laureatów. I miejsce przypadło Markowi Palińskiemu z Siemianowic Śląskich, II Katarzynie Zwolskiej – Płusie z Częstochowy, a III powędrowało do Agnieszki Straszak z Bydlina k. Olkusza. Wręczono także 3 wyróżnienia dla Zofii Lesiewicz, Grzegorza Kielara oraz Romy Jegor. Ta ostania poeta otrzymała także nagrodę publiczności.

Zmaganiom poetów na scenie towarzyszyło także spotkanie autorskie Tomasza Pietrzaka i Magdaleny Gałkowskiej, które miało formę dialogu poetyckiego obu twórców.  W trakcie spotkania można było usłyszeć m.in. wiersze z nominowanego do Nagrody Literackiej Nike tomu „Umlauty”, autorstwa Tomasza Pietrzaka, a także wiersze z tomu „Fantom” Magdaleny Gałkowskiej, który zdobył nagrodę Tyskiej Zimy Poetyckiej w 2014 roku.

Turniej Jednego Wiersza, będący imprezą towarzyszącą Portu Poetyckiego, odbył się w Chorzowie już po raz piąty. Jak dotąd była to najliczniejsza edycja imprezy.

Czytaj więcej