Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów w Gliwicach: wymarzony początek Polaków

Mistrzostwa Europy Kadetów i Juniorów w Gliwicach wymarzony początek Polaków

Aż 7 zwycięstw i tylko 1 porażka – to świetny bilans polskich tenisistów stołowych w inauguracyjnym dniu Mistrzostw Europy Juniorów i Kadetów (Orlen 2023 European Youth Championships). Przyjemnością było oglądanie biało czerwonych w ProZero Arenie Gliwice i… oby tak dalej.

W piątek (14 lipca) po 2 wygrane zanotowały nasze drużyny: broniące tytułu juniorki (trener Alan Woś), wicemistrzowie sprzed roku juniorzy (Patryk Jendrzejewski) i kadeci (Maciej Karmoliński). Na “remis” zagrały natomiast kadetki (Mateusz Czernik).

W meczu z Czeszkami juniorki z Polski – Anna Brzyska, Zuzanna Wielgos, Ilona Sztwiertnia – straciły zaledwie seta. Bardziej wyrównane było spotkanie z Portugalkami, ale również zakończyło się triumfem 3:0. Tym razem najstarszą w zespole Sztwiertnię zastąpiła Wiktoria Wróbel. Na swoją szansę czeka jeszcze Natalia Bogdanowicz.

Jako drudzy dwa zwycięstwa zapisali na koncie reprezentacyjni kadeci.W kategorii U-15 w poszczególnych meczach są nie tylko single, ale i debel. Patryk Żyworonek i Mateusz Sakowicz pewnie uporali się z Anglikami 3:0 (9-2 w setach), zaś małym horrorem była potyczka z innymi kandydatami do medalu – Rumunami.

Po pierwszej turze gier singlowych Polacy prowadzili 2:0. W deblu Żyworonek i Sakowicz przegrali z Robertami Podarem i Istrate, zaś bliski rozstrzygnięcia meczu na korzyść gospodarzy był indywidualny mistrz kraju Sakowicz. Wygrywał 8:6 i 9:8 w ostatnim secie z Podarem. Niestety uległ mu 9:11. Na szczęście kropkę nad “i” postawił Żyworonek, pokonując Istrate 3:0.
Nie zawiedli też juniorzy, aktualni Wicemistrzowie Świata i Europy. Miłosz Redzimski, złoty medalista tegorocznych ME do lat 21, poprowadził zespół do zwycięstw nad Izraelem 3:1 i Belgią 3:0. Pingpongista Dartomu Bogorii Grodzisk Mazowiecki zanotował już trzy zwycięstwa po 3:0.

Dzisiaj punktowali również Alan Kulczycki (2), Mateusz Zalewski (1), a do dyspozycji sztabu szkoleniowego są jeszcze piórkowiec Michał Gawlas i Mateusz Żelengowski. Z kolei kadetki ograły Izrael 3:0 (punkty: Katarzyna Rajkowska, Matylda Hadryś, debel Rajkowska/Maja Łakoma), a wieczorem przegrały z faworyzowanymi Niemkami 0:3.

W sobotę, 15 lipca, na zakończenie rundy grupowej Polki i Polacy zagrają z:
– juniorki o g. 9:00 z Litwinkami
– juniorzy o g. 11:30 z Włochami
– kadeci o g. 9:00 z Bułgarami
– kadetki o g. 11:30 z Ukrainkami

Mistrzostwa Europy Kadetow i Juniorow w Gliwicach 2023 wymarzony poczatek Polakow

Wyniki reprezentantów Polski w 1. dniu ME Kadetów i Juniorów:

KADECI

Polska – Anglia 3:0
Patryk Żyworonek – Isaac Kingham 3:1 (11:5, 9:11, 11:4, 11:7)
Mateusz Sakowicz – Ralph Pattison 3:0 (11:8, 11:9, 12:10)
Mateusz Sakowicz/Patryk Żyworonek – Isaac Kingham/Rohan Dani 3:1 (11:7, 11:5, 5:11, 11:6)

Polska – Rumunia 3:2
Patryk Żyworonek – Robert Podar 3:1 (11:5, 11:6, 9:11, 11:7)
Mateusz Sakowicz – Robert Istrate 3:2 (11:9, 6:11, 4:11, 11:9, 11:7)
Mateusz Sakowicz/Patryk Żyworonek – Robert Podar/Robert Istrate 1:3 (11:9, 5:11, 5:11, 5:11)
Mateusz Sakowicz – Robert Podar 2:3 (11:6, 6:11, 12:10, 8:11, 9:11)
Patryk Żyworonek – Robert Istrate 3:0 (11:9, 11:7, 11:9)

KADETKI

Polska – Izrael 3:0
Katarzyna Rajkowska – Viktoriia Korb 3:1 (12:10, 4:11, 11:7, 12:10)
Matylda Hadryś – Yehudit Brunshtein 3:0 (11:4, 11:6, 11:6)
Katarzyna Rajkowska/Maja Łakoma – Viktorii Korb/Elisheva Gavrilov 3:0 (11:2, 11:9, 11:8)

Polska – Niemcy 0:3
Katarzyna Rajkowska – Koharu Itagaki 0:3 (7:11, 6:11, 7:11)
Matylda Hadryś – Josephina Neumann 0:3 (6:11, 8:11, 7:11)
Katarzyna Rajkowska/Maja Łakoma – Josephina Neumann/Koharu Itagaki 1:3 (12:10, 7:11, 7:11, 6:11)

JUNIORZY

Polska – Izrael 3:1
Miłosz Redzimski – Itay Avivi 3:0 (11:5, 11:5, 11:4)
Mateusz Zalewski – Eitay Shushan 2:3 (11:6, 11:8, 7:11, 10:12, 10:12)
Alan Kulczycki – Uri Almor 3:1 (11:2, 10:12, 11:9, 11:4) Redzimski – Shushan 3:0 (11:6, 11:6, 11:7)

Polska – Belgia 3:0
Miłosz Redzimski – Tom Closset 3:0 (11:6, 11:7, 11:1)
Mateusz Zalewski – Louis Laffineur 3:2 (11:7, 4:11, 9:11, 11:7, 11:7)
Alan Kulczycki – Alessi Massart 3:1 (5:11, 11:3, 11:8, 11:2)