Silesion.PL

serwis informacyjny

Kijki w ruch z katowickim MOSiR-em. Ruszyły bezpłatne zajęcia nordic walking dla każdego

Kijki w ruch z katowickim MOSiR em. Ruszyły bezpłatne zajęcia nordic walking dla każdego

Angażuje do pracy około 90 proc. mięśni całego ciała, aktywizuje barki, ramiona i klatkę piersiową. W katowickim MOSiR-ze ruszyły bezpłatne zajęcia nordic walking we współpracy miasta z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

– Projekt realizowany przez Katowice przy współpracy z UNICEF-em to setki inicjatyw, które przede wszystkim mają zintegrować społeczność polsko-ukraińską. Nic tak dobrze nie integruje jak aktywność sportowa, dlatego ta oferta jest wyjątkowo szeroka. Zimą odbywały się wspólne zajęcia jazdy na łyżwach, w kwietniu zorganizowaliśmy festiwal biegowy, a teraz ruszamy z nordic walking. To świetna okazja, by spróbować swoich sił w tej dyscyplinie pod okiem instruktora – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i zachęca do udziału w bezpłatnych zajęciach.

Zajęcia organizowane przez MOSiR odbywają się w ramach porozumienia zawartego między miastem Katowice a UNICEF-em. UNICEF dofinansowuje działania na rzecz integracji polsko-ukraińskiej w Katowicach na kwotę 46 mln zł. Pierwszy ze sportowych projektów to zakończony w lutym cykl nauki jazdy na łyżwach w Murckach. Obecnie szeroki wachlarz możliwości oferuje np. boks i naukę podnoszenia ciężarów. Ale na tym nie koniec – MOSiR wyszedł z ofertą dla entuzjastów slow joggingu, siłowni, fitnessu czy osób chcących zadbać o zdrowy kręgosłup. Udział jest darmowy. 

MOSiR chętnie współorganizuje zajęcia propagujące zdrowy tryb życia i ruch na świeżym powietrzu. Zachęcamy do aktywnego spędzania czasu w Katowicach i spróbowania swoich sił pod okiem profesjonalnego instruktora nordic walking – powiedział Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.   

Pierwszy marsz z kijkami odbył się 13 czerwca o 18.00. Ćwiczenia będą się odbywały regularnie we wtorki, środy i czwartki. Uczestnicy każdorazowo wystartują spod obiektów katowickiego MOSiR-u. We wtorki z ORW Zadole, w środy spod Lodowiska Murcki i Jantoru, a w czwartki z Koszutki. Obowiązują zapisy, a grupa może liczyć do 15 osób. Są zaplanowane do końca października. Trzeba założyć wygodny strój i buty sportowe.

– Zaletą chodzenia z kijkami jest to, że można maszerować wszędzie i o każdej porze roku. Zawsze powtarzam swoim uczniom, że nieważna jest pogoda, lecz odpowiednie ubranie i chęci. Sport ten jest też stosunkowo tani, wystarczą wygodne buty i kijki – powiedziała instruktorka Magdalena Podgórska.

Nordic walking to technika marszu maksymalnie angażująca aparat ruchu. Żeby to uzyskać kluczowe są zwiększone wymachy ramion, długi krok i odpowiednie użycie sprzętu. Mimo, że sport angażuje do pracy 90 proc. mięśni ciała, dzięki możliwości wsparcia kijkami odciąża kręgosłup i stawy. Przynosi wiele korzyści organizmowi – pomaga w odchudzaniu, rekonwalescencji i budowaniu odporności. Jest szczególnie polecany dla osób prowadzących siedzący tryb życia, zestresowanych, borykających się z nadciśnieniem, po udarze, znajdujących się w grupie ryzyka chorób serca, dla sportowców, osób z trudnościami z utrzymaniem równowagi, osteoporozą, kobiet w ciąży i dzieci z wadami postawy i skoliozą.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author