Silesion.PL

serwis informacyjny

W Katowicach sadzą tzw. drzewa tlenowe

W Katowicach sadzą drzewa tlenowe

Dają dużo cienia, tlenu i są jednymi z najszybciej rosnących na świecie.

Katowicki KZGM właśnie realizuje nasadzenia nowych drzew. Nie byłoby w tym nic dziwnego – zakład regularnie przeprowadza takie działania – gdyby nie gatunek, na który się zdecydowano. To tzw. drzewa tlenowe, będące jednymi z najszybciej rosnących na świecie. Nowe drzewa pojawiły się w Katowicach-Zawodziu, jedno z nich zostanie także posadzone przy ul. Grażyńskiego.

Na lokalizację nowych drzew wybrano plac zabaw pomiędzy ul. Cynkową a ul. 1 maja. W gorące i słoneczne dni dadzą one ulgę bawiącym się dzieciom i ich opiekunom. – Drzewa oxytree, a właściwie to odmiany uprawnej paulowni, tworzą gęste korony. Ich liście osiągają rozmiar kilkukrotnie większy od ludzkiej dłoni. Tym samym dają schronienie przed słońcem. Ponadto drzewa pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla, w zamian za to produkując tlen, nawet 10-krotnie więcej w porównaniu do innych gatunków – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Co ważne, na osiągnięcie pełni tych korzystnych właściwości nie trzeba będzie długo czekać. Drzewa charakteryzują się imponująco szybkim tempem wzrostu, który rocznie może wynieść nawet 3 metry. Po 6 latach mogą osiągnąć wysokość 16 metrów przy średnicy wynoszącej około 30 centymetrów. Ciekawą właściwością jest też możliwość odradzania się drzewa z pnia zniszczonego na przykład przez mrozy.

Łącznie posadzonych zostanie 5 takich drzew – 4 przy placu zabaw przy ul. Cynkowej oraz 1 w rejonie ul. Grażyńskiego.

Jeszcze więcej zieleni w Katowicach

Akcja sadzenia drzew to jeden z elementów szerokiej kampanii Katowic oraz spółek i zakładów miasta na rzecz wprowadzania zieleni do przestrzeni miejskiej i dbania o środowisko. KZGM regularnie przeprowadza nowe nasadzenia, dba o dotychczasowe zieleńce, a także wspiera mieszkańców w realizacji ich inicjatyw. Do podlewania zieleni w wielu miejscach wykorzystywana jest deszczówka, która zbierana jest łącznie w kilkudziesięciu pojemnikach, a ich średnia pojemność to około 300 litrów. Ponadto trwa budowa 4 nowych parków, zazielenianie ulicy Warszawskiej – gdzie pojawi się kilkadziesiąt drzew, kilka tysięcy krzewów, bylin, traw i pnączy – a wcześniej zawężono al. Korfantego na odcinku pomiędzy rondem a rynkiem i posadzono tam nowe drzewa oraz inne rośliny.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024