Silesion.PL

serwis informacyjny

Kato Science Corner: przestrzeń dla rozwoju idei nauki otwarta na rogu Pocztowej i Młyńskiej w Katowicach

Dziś otwarty został Kato Science Corner Fot. D. Czapla

14 września 2023 r., na rogu ulic Pocztowej i Młyńskiej w Katowicach, otwarte zostało Kato Science Corner. Ta nowoczesna przestrzeń stanowi ważny element promocji Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz działań Metrolabu GZM (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia).

Kato Science Corner to miejsce, w którym rozpowszechniane będą idee naukowe oraz organizowane wydarzenia związane z rozwojem nauki i innowacji. Przestrzeń ta służyć będzie nie tylko jako punkt informacyjny, ale także jako miejsce spotkań, realizacji eventów, badań i innych działań związanych z nauką. Projekt ten to efekt współpracy miasta Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W ramach inicjatywy przewidziano przygotowanie kalendarza wydarzeń, w którym znajdą się spotkania, wykłady, warsztaty, prezentacje, a także wiele innych aktywności, które przybliżą zarówno tematykę Miasta Nauki, jak i ogólnie pojętą naukę. Wszystko to będzie odbywać się w specjalnie przygotowanej do tego celu przestrzeni.

Kato Science Corner został tak zaprojektowany, aby umożliwiać różnorodne działania i aktywności. Wnętrze przestrzeni zostało wzbogacone o unikalną grafikę autorstwa znanej graficzki i malarki, Gosii Kulik. Goście będą mogli korzystać z mini biblioteczki zawierającej książki o rozwoju miasta oraz uczestniczyć w autorskich spotkaniach i warsztatach. Przestrzeń została również ozdobiona zielenią, co nadaje jej przyjemny klimat.

W dniu otwarcia, oprócz warsztatów “Laboratorium Pana Korka” dla odwiedzających, odbyło się zderzenie umysłów, podczas którego Tomasz Rożek z “Nauka. To lubię” rozmawiał ze sztuczną inteligencją. W najbliższych tygodniach planowane są różnorodne wydarzenia, takie jak warsztaty budowania instrumentów muzycznych z odpadów czy tworzenia w glinie, a także eksperymenty związane z dźwiękiem.

Od października do organizacji wydarzeń w Kato Science Corner i Metrolabie GZM dołączą wszystkie uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego “Katowice-Miasto Nauki”. Koordynację tych działań będzie prowadzić Uniwersytet Ekonomiczny. Przestrzeń będzie dostępna dla odwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00.

Kato Science Corner to ważny krok w kierunku propagowania nauki i innowacji w Katowicach oraz w regionie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przestrzeń ta ma na celu inspirować mieszkańców do aktywnego udziału w działaniach naukowych i kulturalnych.

– Katowice to Europejskie Miasto Nauki 2024 i chcemy, aby o tym wiedzieli wszyscy, a nie tylko środowisko naukowe. Stąd uruchomienie miejsca, w którym naukę będzie można zobaczyć z zupełnie innej perspektywy. Już dziś zachęcam do wizyty w Kato Science Corner. Program przewiduje wiele spotkań, warsztatów oraz prelekcji. Jestem przekonany, że każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Projekt to wspólna inicjatywa miasta i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zakłada przygotowanie kalendarza spotkań, wykładów, warsztatów, prezentacji przybliżających nie tylko tematykę Miasta Nauki, ale także nauki w szerokiej perspektywie, także w oparciu o założenia programowe Europejskiego Miasta Nauki 2024 oraz Metrolabu GZM. Wszystko ma się odbywać specjalnie stworzonej do tego celu przestrzeni.

 – Metrolab GZM w przestrzeni Kato Science Corner to miejsce, w którym mieszkańcy mogą mieć wpływ i współtworzyć przestrzeń, miasto i metropolię, w której mieszkają – mówi Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu GZM. – Sama idee powstania Metrolabu wzięła się z prostych obserwacji: mieszkańcy są nie tylko użytkownikami i konsumentami miasta. Można powiedzieć, że są niejako prosumentami – są kreatywni, mają pomysły na to, jak miasta powinny się rozwijać, chcą się tymi pomysłami dzielić i chcą współtworzyć rozwiązania, z których będą później korzystać. Dlatego też budowanie smart city, to nie tylko naszpikowanie miasta w elektronikę i technologie cyfrowe. To przede wszystkim mądre zarządzanie miastami poprzez włączanie mieszkańców w procesy twórcze w mieście oraz szukanie nowych rozwiązań starych problemów – dodaje.

– Kilka miesięcy temu otrzymaliśmy raport z badań, które przeprowadziły wszystkich naszych siedem uczelni. W tym raporcie jako pożądane działanie wskazano wyjście nauki poza mury uczelni i laboratoriów – do mieszkańca. Już wtedy narodziła się idea stworzenia takiego miejsca w centrum miasta, jesteśmy przecież tuż przy katowickim rynku, w którym możliwa będzie rozmowa o nauce, prezentacja nauki i inspirowanie nauki przez to, czego potrzebują mieszkańcy. Ta energia społeczna jest niezwykle istotnym elementem nie tylko rozwoju miasta, ale również napędza nas wszystkich, tych którzy wspólnie tutaj stoimy za pomysłem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 – mówił w trakcie otwarcie wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.

Przestrzeń została zaprojektowana tak, by umożliwić przeprowadzanie różnych aktywności. Unikalną grafikę na jednej ze ścian przygotowała Gosia Kulik – znana graficzka i malarka, twórczyni ilustracji, opowieści graficznych, komiksów, plakatów, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. We wnętrzach Kato Science Corner skorzystać można między innymi z mini biblioteczki, w której znalazły się książki poświęcone rozwojowi miasta, czy wziąć udział w autorskich spotkaniach i warsztatach. Nie zabrakło też zielonej ściany, pełnej roślin. Odwiedzający Kato Science Corner będą mogli spróbować swoich sił i wykazać się kreatywnością. Dziś (14.09.) w tej przestrzeni oprócz warsztatów dla odwiedzających „Laboratorium Pana Korka” odbędzie się zderzenie umysłów, w ramach którego Tomasz Rożek z „Nauka. To lubię” porozmawia ze sztuczną inteligencją. W kolejnych dniach na odwiedzających będą czekać warsztaty w budowaniu instrumentów muzycznych z odpadów i tworzeniu w glinie czy ekspetymenty na praktycznych spotkaniach z dźwiękiem. To plan na najbliższe tygodnie, ale swój pomysł na to, co mogłoby się odbyć w tej wyjątkowej przestrzeni może zgłosić każdy. Funkcjonalnie zaaranżowany Kato Science Corner czeka na pomysły od przedstawicieli uczelni, szkół oraz mieszkańców.

Od października w organizację wydarzeń organizowanych w Kato Science Corner i Metrolabie GZM włączą się wszystkie uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego „Katowice-Miasto Nauki”. Za koordynację tych działań odpowiedzialny będzie Uniwersytet Ekonomiczny.

– Nie ma dzisiaj innego sposobu na budowanie innowacyjnej, przedsiębiorczej gospodarki, wzrost bezpieczeństwa, poprawę ochrony zdrowia, jakości życia ludzi, a także budowanie obywatelskiego społeczeństwa niż inwestowanie w naukę. Inwestycja w naukę to inwestycja strategiczna. Głosząc ideę Europejskiego Miasta Nauki podkreślamy, że to nie jest koszt, to jest właśnie inwestycja, która się opłaca, i która w najbliższym czasie zadecyduje o rozwoju naszego miasta, ale także rozwoju naszego całego regionu. Dlatego z wielkim zaangażowaniem, u progu nowego roku akademickiego, chcemy kształcić naszych studentów, przyszłych ekspertów, liderów dla gospodarki i społeczeństwa, ale także chcemy efektywnie wdrażać owoce naszych badań do praktyki – mówi prof. dr hab. inż. Celina Olszak, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Przestrzeń Kato Science Corner będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00, szczegółowy program działań dostępny jest na stronie internetowej  https://www.katowice.eu/kato-science-corner. Uczestnictwo w części aktywności wymaga wcześniejszego zapisania się. Będzie można to zrobić dzwoniąc pod numerem telefonu: 453 675 880 bądź pisząc na adres email: ksc@katowice.eu

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *