Zawodnicy Stali Mielec przeszli progresywny test mleczanowy profesora Jastrzębskiego
W poniedziałek, zawodnicy mieleckiej drużyny przeszli progresywny test mleczanowy profesora Jastrzębskiego. Polega on na tym, że zawodnicy biegają siedem serii ze zwiększoną intensywnością, a po każdej z nich jest pobierana krew. Na podstawie testów badane jest stężenie mleczanu we krwi, tętno progowe i progowa prędkość każdego zawodnika. Po każdej z serii zawodnicy odpoczywają około 5 minut. W tym czasie obliczany jest wskaźnik restytucji, czyli to, jak szybko organizm regeneruje się po wysiłku.
Jak podkreśla trener przygotowania motorycznego – Krzysztof Kapelan wyniki badań pozwolą zindywidualizować pracę każdego zawodnika, co pomoże lepiej przygotować zawodników do zbliżających się spotkań ligowych – W poniedziałek w naszej drużynie odbyły się testy mleczanowe, które pozwolą nam określić indywidualne progi tlenowe poszczególnych zawodników i określić prędkości progowe. Dzięki temu będziemy mogli zindywidualizować pracę każdego zawodnika, co pomoże nam lepiej przygotować zawodników do zbliżających się spotkań ligowych. Każdy zawodnik będzie miał wytyczoną ścieżkę, którą będzie podążał i będzie to ścieżka całkowicie indywidualna – tylko i wyłącznie pod jego parametry.
Jak tłumaczy prof. dr hab. Zbigniew Jastrzębski, dzięki testom możemy się dowiedzieć na jakiej intensywności pracował zawodnik podczas treningu czy meczu – Obliczamy tutaj progi przemian beztlenowych, szczególnie dotyczące tętna, które później jest wykorzystywane w indywidualizacji szkolenia podczas treningu, ale też odniesienie co się dzieje w meczu z zawodnikiem, jeśli zakładamy sport testery. Trener jeśli zna prędkość biegu przy progu beztlenowym zawodnika, jest w stanie ocenić na jakiej intensywności pracował podczas treningu czy też podczas meczu. Jest to bardzo ważny próg, bardzo ważny wskaźnik, dzięki któremu możemy indywidualizować obciążenia dla zawodników.
stalmielec.com
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).