Silesion.PL

serwis informacyjny

Z włosami jest jak z zębami. Należy chodzić do trychologa profilaktycznie

fryzura wlosy fryzjer

fryzura wlosy fryzjer

Utrata włosów to poważny problem, który stanowi nie tylko dyskomfort estetyczny, ale może być również oznaką zachwiania wewnętrznej homeostazy organizmu. Przyczyn ich złego stanu może być wiele. Czasami są oznaką małych nieprawidłowości, ale mogą również oznaczać poważne i trudne do wyleczenia problemy. Mało kto jednak wie, że wizyta u trychologa powinna być stałą praktyką, aby zweryfikować czy z naszymi włosami wszystko w porządku, kiedy zaczynają wypadać może być już za późno.

Staramy się aby włosy wyglądały jak najlepiej, stosując pielęgnację i zabiegi regeneracyjne, a pomocy szukamy dopiero wtedy, gdy zaczynają wypadać. Wypadanie jest jednak efektem długotrwałych zaburzeń organizmu. Zazwyczaj dochodzi do niego w okresie od 3 – 6 miesięcy po szkodliwym działaniu. Gdybyśmy regularnie weryfikowali stan naszych włosów, co najmniej dwa razy w roku do wypadania by nie dochodziło.

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele. Należą do nich między innymi niedobory żywieniowe, intensywne odchudzanie się, nietolerancje pokarmowe, przewlekły stres, niewłaściwa ilość snu, przyjmowane leki, a nawet obfite miesiączki czy okres poporodowy. U mężczyzn źródłem mogą być zbyt intensywne treningi na siłowni. Wypadanie włosów może być również spowodowane zapaleniem skóry, łupieżem, czy też zapaleniem mieszków włosowych. Pojawia się również przy ogólnych chorobach ogólnoustrojowych, gorączce czy chorobach autoimmunilogicznych.

Szybka profilaktyczna diagnostyka może zweryfikować w jakiej kondycji są nasze włosy i czy nie zagrażają im negatywne czynniki. W diagnostyce wypadania włosów wykorzystuje się wiele metod. Największe znaczenie ma szczegółowy wywiad z pacjentem, badanie fizykalne, badanie trichoskopowe oraz laboratoryjne badania krwi. W przypadku poważnych problemów konieczne jest podejście interdyscyplinarne i współpraca kilku specjalistów: trychologa, dermatologa czy endokrynologa, a nawet psychologa.

Podczas wizyty profilaktycznej najważniejsze jest zebranie szczegółowego wywiadu z pacjentem, podczas którego trycholog skupia się na wnikliwej analizie. Następnie dokonuje oceny stanu włosów za pomocą trichoskopu. Na podstawie wyglądu cebulki, jak i struktury łodygi weryfikowany jest stan ich jakości. Dzięki badaniu można zweryfikować grubość, pigmentację, a nawet połysk. Trichoskopia jest nieinwazyjną metodą, która pozwala również na szczegółową ocenę stanu skóry głowy. Za pomocą cyfrowej kamery można ocenić wygląd skóry głowy, ujście mieszka włosowego oraz łodygę włosa. Na skórze widoczna jest obecność rozszerzonych naczynek, wydzieliny łojowej, łupieżu czy bliznowacenia mieszków włosowych. Możliwe jest również rozpoznanie włosów łamiących się czy dystroficznych.

Jednym z ważniejszych kroków w terapii trychologicznej jest badanie podmiotowe, czyli zebranie szczegółowego wywiadu odnośnie stylu życia pacjenta oraz wykonanie badań laboratoryjnych krwi. Mają one często kluczowe znaczenie w przypadku ostatecznego rozpoznania. Najczęściej zaleca się wykonanie morfologii krwi, poziomu ferrytyny i żelaza, witaminy D3, prolaktyny, witaminy B12 i panel tarczycowy. – tłumaczy Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.

W przypadku problemów wdrażana jest terapia, która ma za zadanie poprawić stan zdrowia skóry głowy i włosów. Na przykład poprzez wzmożenie mikrokrążenia w naczyniach włosowatych, stymulację wzrostu nowych włosów, jak również eliminację przyczyn problemu. Każda terapia ma charakter interdyscyplinarny i przeprowadzana jest w sposób holistyczny, ponieważ przyczyn wypadania włosów jest wiele. Zabiegi trychologiczne są kuracjami wspomagającymi leczenie lub profesjonalną terapię, konkretnie skierowaną na dany problem.

Najważniejsza jest jednak codzienna, właściwa pielęgnacja. Po umyciu włosów należy pamiętać o ich mocnym spłukaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie naszych kosmyków do samodzielnego wyschnięcia. Jeżeli jednak musimy je wysuszyć – używajmy wyłącznie chłodnego powietrza. Poddanie włosów wysokim temperaturom jest bardzo niekorzystne. Do czesania powinniśmy używać szerokich grzebieni – najlepiej specjalistycznych szczotek. Kosmetyków należy używać jedynie na włosy. Warto pamiętać o tym, by nie upinać ich zbyt mocno.

Walczyć z wypadaniem włosów można tylko wówczas, gdy znamy jego przyczyny. Niestety bardzo dużo osób wciąż trafia do trychologa zbyt późno, obniżając szansę na podjęcie skutecznej terapii trychologicznej.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author