Wielkie emocje w Wilkasach. UG Gdańsk przerywa serię PG Gdańsk w AMP w żeglarstwie
To koniec długiej sagi żeglarzy Politechniki Gdańskiej. W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w żeglarskiej klasie omega zwyciężyli reprezentanci Uniwersytetu Gdańskiego. Wśród sterników wygrała Katarzyna Herc z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Po raz kolejny na wodach jeziorach Niegocin stoczyła się bitwa o medale Akademickich Mistrzostw Polski. W okolice ośrodka COSA Wilkasy stawiło się blisko 90 jachtów z 36 szkół wyższych. Regaty trwały od wtorku do czwartku, były one podzielone na wyścigi eliminacyjne i finałowe. Uczestnicy ścigali się w klasie omega standard.
Warunki dyktowała pogoda i pierwszego dnia zdołano rozegrać jedynie dwa wyścigi. To jednak i tak lepiej niż przed rokiem, kiedy flauta sprawiła, że na inaugurację regat nie odbył się żaden start. Po dwóch seriach eliminacyjnych wyłoniona została flota złota walcząca o najważniejsze medale i flota srebrna ubiegająca się o dalsze lokaty.
Sytuacja na wodzie drugiego dnia była już znacznie lepsza, co wykorzystano niemal do maksimum, przeprowadzając aż sześć startów. Trzeciego i ostatniego dnia wiatr znów zelżał, ale nie opadły emocje finałowe. Odbyły się tylko dwa wyścigi z zaplanowanych trzech, które wpłynęły na zwycięstwo w klasyfikacji sterników.
Przez niemal całe regaty wysoki poziom zaprezentowała osada Politechniki Gdańskiej ze sternikiem Patrykiem Kosmalskim oraz załogą Tomaszem Lewandowskim i Karoliną Żurek. Ubiegłoroczni srebrni medaliści AMP ostatniego dnia stracili jednak prowadzenie.
Fotel lidera, a raczej liderek, objęła załoga Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ze sterniczką Katarzyna Herc (płynęła z Hanną Dzik i Magdaleną Placzke). Gdańszczanki ostatecznie o dwa punkty wyprzedziły swoich lokalnych rywali i wygrały regaty. Najstarsi uczestnicy zawodów nie pamiętają, żeby żeńska załoga wygrała klasyfikację sterników.
– Za naszej kadencji nigdy nie wygrała tu żeńska załoga, ale może tak było kiedyś w przeszłości. Przyjechałyśmy tu głównie po to, żeby się dobrze bawić i pływać, a całkiem nieźle nam to wychodziło. Starałyśmy się zawsze trzymać w czubie, miałyśmy bardzo stabilne lokaty i nie było żadnej odrzutki. Jesteśmy bardzo zmęczone ale też zadowolone. Od drugiego dnia zawodów wiatr był stabilniejszy i momentami nawet silny. Dawałyśmy z siebie wszystko na balaście i to dało efekt. Świętowanie na pewno jakieś będzie. Z Hanią to już pewnie koniec naszej przygody ze studiami i może to takie nasze pożegnanie z AMP. Nie chcemy niczego jeszcze deklarować, ale liczymy, że Magda jeszcze przejmie pałeczkę – mówiła zwycięska załoga, która dziękowała też osobom przygotowującym jacht do zawodów.
Drugie miejsce w klasyfikacji sterników zajął wspomniany Patryk Kosmalski, który zaliczył jeden falstart, a trzecia była ekipa Uniwersytetu Gdańskiego prowadzona przez Tytusa Butkowskiego. Natomiast broniący tytułu Kacper Paszke (AWFiS Gdańsk) uplasował się dopiero na 10. pozycji. Wpływ na to z pewnością miały falstarty w dwóch wyścigach popełnione drugiego dnia rywalizacji.
W klasyfikacji drużynowej uczelni wszyscy spodziewali się jedenastej wygranej z rzędu Politechniki Gdańskiej. Inżynierowie tym razem musieli jednak ustąpić pola swoim kolegom z Uniwersytetu Gdańskiego, których załogi zajęły miejsca trzecie i szóste. Podium uzupełniła Politechnika Warszawska. Tym samym zakończyła się jedna z najdłuższych serii w historii Akademickich Mistrzostw Polski, ale wygrana pozostaje w Gdańsku.
Upamiętniając dawne gwiazdy AZS, wręczono memoriałowe nagrody im. Adama Wolffa dla najlepszego sternika i najlepszej sterniczki. Wyróżnienie otrzymali Katarzyna Herc (Gdański Uniwersytet Medyczny) i Patryk Kosmalski (Politechnika Gdańska).
Organizatorem wydarzenia był AZS Warszawa. Partnerami byli Yamaha i Klasa Omega. Patronat honorowy nad imprezą objął Polski Związek Żeglarski.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wyniki AMP 2024 w żeglarstwie w Wilkasach
Klasyfikacja sterników
1. Katarzyna Herc – Hanna Dzik, Magdalena Placzke (Gdański Uniwersytet Medyczny)
2. Patryk Kosmalski – Tomasz Lewandowski, Karolina Żurek (Politechnika Gdańska)
3. Tytus Butowski – Michał Miler, Lidia Sulikowska, Mikołaj Chłopek (Uniwersytet Gdański)
Klasyfikacja generalna uczelni
1. Uniwersytet Gdański
2. Politechnika Gdańska
3. Politechnika Warszawska
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).