Silesion.PL

serwis informacyjny

Wojewódzkie Mistrzostwa OHP w Armwrestling – czyli “zapasy na ręce”

fot. KAW

4 czerwca w Hali Sportowej Józefowska w Katowicach odbyły się Wojewódzkie Mistrzostwa OHP w Siłowaniu na Ręce. Organizatorem tego wydarzenia była Śląska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Katowicach przy wsparciu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach.

Jesteśmy dumni, że Wojewódzkie Mistrzostwa OHP w Siłowaniu na Ręce mogły odbyć się w Hali Sportowej Józefowska. To miejsce ma wyjątkowe znaczenie dla historii zapasów oraz sportu w Katowicach, a że siłowanie na rękę uważane jest za pewną formę zapasów, to wszystko spina się w całość. Od lat Hala Józefowska jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń sportowych, chcemy, aby kolejne pokolenia młodych sportowców mogły czerpać inspirację z bogatej historii tego miejsca i dążyć do osiągania własnych sukcesów – mówił podczas uroczystego otwarcia Daniel Muc, dyrektor MOSiR Katowice

Zawody pod okiem mistrzów

Mistrzostwa zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami Federacji Armwrestling Polska. Głównymi sędziami byli Mariusz Grochowski oraz Tomasz Szewczyk, dwaj doświadczeni zawodnicy o imponujących osiągnięciach. Mariusz Grochowski, wielokrotny Mistrz Polski, który zdobył m.in. srebrny medal na Mistrzostwach Europy w 2018 roku w kategorii Masters 100 kg. Jest również założycielem klubu MCKiS Tytan Jaworzno, który słynie z doskonałego szkolenia siłaczy. Tomasz Szewczyk natomiast jest Mistrzem Świata w Armwrestlingu IFA 2019.

Podczas tegorocznych mistrzostw rywalizacja była zacięta i wyrównana, a zawodnicy pokazali sportowego ducha fair play. Walka przy stole angażuje całe ciało zawodnika, co sprawia, że treningi siłaczy obejmują każdą grupę mięśniową, od stóp do karku. Sylwetki zawodników, którzy trenują od lat, są tego najlepszym dowodem.

W zawodach wzięło udział 11 drużyn w tym 29 chłopców oraz 10 dziewczyn. W kwalifikacji drużynowej złoto zdobyła drużyna reprezentująca Siemianowice Śląskie, srebro wywalczyła drużyna z Rybnika, a brąz po tych walkach należy do drużyny ze Skoczowa. Ponadto zmagania w siłowaniu się na ręce były podzielone kategoriami wagowymi u chłopców oraz open dla dziewczyn. Wyniki prezentują się następująco:

Dziewczyny open:

 1. Wiktoria Rybarska – Skoczów
 2. Olga Michalska – Siemianowice Śląskie
 3. Julia Grociak – Dąbrowa Górnicza

Chłopcy do 65kg

 1. Kacper Pala – Dąbrowa Górnicza
 2. Kamil Gajdzik – Jaworzno
 3. Wiktor Chojna – Rybnik

Chłopcy do 80kg

 1. Jacek Gajdzica – Skoczów
 2. Jakub Chachowski – Siemianowice Śląskie
 3. Jacek Dorofiejczuk – Rybnik

Chłopcy do 80kg+

 1. Rafał Napiórkowski – Rybnik
 2. Bartosz Sendor – Sosnowiec
 3. Łukasz Błoniarczyk – Tychy

Technika vs. siła

Wbrew pozorom, w armwrestlingu technika odgrywa równie ważną rolę co siła. Przed każdym pojedynkiem sędzia dokładnie sprawdza ułożenie rąk oraz postawę zawodników, co ma kluczowe znaczenie dla przebiegu walki. Zawodnicy muszą wykazać się nie tylko siłą, ale także precyzyjną techniką, aby osiągnąć zwycięstwo. To czyni tę dyscyplinę fascynującą dla wszystkich miłośników sportów siłowych. Wojewódzkie Mistrzostwa OHP w Siłowaniu na Ręce okazały się wielkim sukcesem, przyciągając licznych zawodników. Dzięki profesjonalnej organizacji oraz wysokiemu poziomowi rywalizacji, wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci.

Kilka słów o Armwrestling

Armwrestling, znany również jako siłowanie na ręce, to sport walki w formule „jeden na jednego”. Zawodnicy stają naprzeciwko siebie przy specjalnym stole, z łokciami opartymi na podłokietnikach. Celem starcia jest przyciśnięcie dłoni przeciwnika do poduszki stołu. Nie jest to sport olimpijskim, ale posiada rozbudowane struktury organizacyjne na poziomie światowym, europejskim i krajowym. Zawody odbywają się zarówno w formule amatorskiej, jak i profesjonalnej. Istnieją kategorie wagowe, wiekowe oraz osobne zawody dla debiutantów. Zawodnicy rywalizują na obie ręce, co zapobiega nieproporcjonalnemu rozwojowi umięśnienia.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024