Silesion.PL

serwis informacyjny

W piątek na Górnym Śląsku finały AMP w piłce ręcznej

AMP pilkareczna fotMichalWalusza

AMP pilkareczna fotMichalWalusza

W piątek na Górnym Śląsku ruszają finały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn. Na starcie imprezy nie zabraknie drużyn ligowych.

Tegoroczne finały zostaną rozegrane w trzech górnośląskich miastach. W Chorzowie powalczy czternaście zespołów szczypiornistek, a w Siemianowicach Śląskich i Sosnowcu zobaczymy piętnaście najlepszych drużyn męskich.

W gronie finalistek i finalistów pojawią się ubiegłoroczni zwycięzcy. U pań statusu najlepszych bronią piłkarki ręczne Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Reprezentantki śląskiej uczelni zaczną rywalizację od trzyzespołowej „grupy śmierci”. Katowiczanki już na początku spotkają się bowiem z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, z którym rok temu wygrały mecz o złoto (21:19), a niedawno przegrały walę o pierwsze miejsce w turnieju eliminacyjnym (16:25). Ich rywalem będzie druga ekipa półfinału rozgrywanego w Warszawie – Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu z Gdańska.

– Traf chciał, że zagramy już z nimi na tym etapie zmagań. Ostatni z naszej grupy, choć śmiało mógłby się bić o medale, powalczy więc co najwyżej o dziewiąte miejsce – mówi Zbigniew Pawelak, opiekun AWF-u Katowice. – Zawsze gramy o zwycięstwo, a później zweryfikuje to boisko. Skład drużyny akademickiej co roku ulega zmianom. Mamy swoje atuty, ale zdaje się, że tym razem dysponujemy „na papierze” mniejszą siłą, niż przed rokiem. Złożyło się na to wiele czynników, w tym sprawy zdrowotne czy brak zgody niektórych klubów na udział zawodniczek w mistrzostwach. W tym roku to UMCS jest głównym pretendentem do gry w finale. Mocne będą również zespoły z Gdańska, a także Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – prognozuje katowicki szkoleniowiec.

Mocno przetrzebiony będzie też męski zespół Politechniki Opolskiej. Obrońcy tytułu zagrają w grupie D ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach (trzeci zespół I ligi, gr. D) oraz Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach, z którą rok temu wygrali 30:24 w meczu o wejście do finału. Dwa ostatnie zespoły wyprzedziły opolan podczas majowego turnieju eliminacyjnego, który wygrała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (szósty zespół I ligi, gr. D). Z kolei zwycięzcy eliminacji w Zielonej Górze i Warszawie, czyli Uniwersytet Zielonogórski (piąty zespół I ligi, gr. B) i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który niedawno awansował do I ligi, spotkają się w grupie C wraz z Politechniką Warszawską i Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

– Owszem, pojawi się u nas paru zawodników z PGNiG Superligi Mężczyzn, ale w tym roku nie mamy w pełni ligowego składu. Ponadto przez urazy piętrzą się nasze problemy kadrowe. Bardzo możliwe, że w obliczu braków będę zmuszony stanąć w bramce w podstawowym składzie – mówi Tomasz Wróbel, prezes KU AZS Politechniki Opolskiej, wiceprezes Zarządu Głównego AZS i od wielu lat aktywny uczestnik AMP w piłce ręcznej. – Biorąc pod uwagę ścieżkę spotkań, jaka rysuje się przed naszym zespołem, wyjście z grupy to dla nas realne osiągnięcie – dodaje.

Finały AMP w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn są organizowane przez AZS Katowice we współpracy z miastem Chorzów oraz miastem Siemianowice Śląskie. Początek zawodów w piątek, 10 czerwca, a ich zakończenie zaplanowano na niedzielę, 12 czerwca.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej – grupy eliminacyjne

Kobiety

fot.Michał Walusza
fot.Michał Walusza

Grupa A

 1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
 2. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
 3. Uniwersytet Rzeszowski
 4. Politechnika Wrocławska

Grupa B

 1. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 2. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
 3. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Grupa C

 1. Uniwersytet Gdański
 2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 3. Uniwersytet Warszawski
 4. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Grupa D

 1. Politechnika Łódzka
 2. Politechnika Gdańska
 3. Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy

Mężczyźni

fot.AZS
fot.AZS

Grupa A

 1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 2. Politechnika Śląska w Gliwicach
 3. Politechnika Łódzka
 4. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Grupa B

 1. Uniwersytet Warszawski
 2. Uniwersytet Gdański
 3. Politechnika Wrocławska

Grupa C

 1. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 2. Uniwersytet Zielonogórski
 3. Politechnika Warszawska
 4. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Grupa D

 1. Politechnika Opolska
 2. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 3. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
 4. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024