Silesion.PL

serwis informacyjny

Upał wrogiem kierowców

Upał wrogiem kierowców

W temperaturze powyżej 26°C, czas reakcji kierowcy spada o ponad 20 proc.

Latem wnętrze samochodu może być nawet o 30°C cieplejsze niż temperatura zewnętrzna. Kiedy na zewnątrz jest 30°C, w środku może być zabójcze 60°C, a czarne kierownica i deska rozdzielcza mogą nagrzać się aż do 85°C. Samochód rozgrzany do takiej temperatury wpływa na czas reakcji kierowcy. Eksperci AAA AUTO przypominają jakie są oznaki przegrzania organizmu oraz w jaki sposób je uniknąć w podróży.

Szybkość, z jaką samochody mogą się nagrzewać, jest niepokojąca. Jeśli temperatura na zewnątrz wynosi przyjemne 24°C, a samochód stoi na słońcu, w ciągu 10 minut w środku może osiągnąć 38°C, a za 30 minut temperatura zbliży się do 50°C. Według skandynawskich uczonych – David Wyon, Inger Wyon, Fredrik Norin – nawet umiarkowana ekspozycja na ciepło może wpływać na poziom czujności kierowcy podczas prowadzenia pojazdu. Autorzy badania odkryli, że kierowcy podróżujący w temperaturze powyżej 26°C byli o 50 proc. bardziej narażeni na przegapienie sygnalizacji świetlnej i o 22 proc. wolniej reagowali na bodźce niż kierowcy prowadzący pojazdy gdy temperatura wynosiła ponad 21°C.

„Utrzymanie akceptowalnej temperatury w samochodzie to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa, a nie tylko komfortowych warunków, w których go prowadzimy. Zwłaszcza jest to istotne gdy jedziemy w długą podróż, wioząc pasażerów, za których odpowiada każdy kierujący. Większość kierowców myśląc o bezpieczeństwie na drodze, raczej nie traktuje kwestii nawodnienia organizmu jako priorytet. Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności zalecana ilość dziennego spożycia wody w przypadku kobiet wynosi 2 litry, a w przypadku mężczyzn 2,5 litra. Są to jednak ilości zalecane do wypicia przy umiarkowanej temperaturze i średniej aktywności fizycznej“ – powiedziała Karolina Topolova, dyrektor generalna i prezes zarządu AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Jeśli odczuwamy zmęczenie, senność, obniżony nastrój lub dezorientację, koniecznie należy sięgnąć po wodę. Nawet niewielkie odwodnienie negatywnie wpływa na nasze funkcjonowanie. Pierwsze objawy odwodnienia mogą pojawić się już przy utracie płynów wynoszącej nieco powyżej 1 proc. Wówczas obniża się wydolność fizyczna, pogarsza termoregulacja, zmniejsza się apetyt. Kiedy utrata płynów wynosi powyżej 4 proc., coraz mniejszej wydolności fizycznej towarzyszą zaburzenia koncentracji, bóle głowy, drażliwość, wzrost temperatury ciała i częstotliwość oddechu. Jeśli deficyt płynów się pogłębia i przekracza 8 proc. – może dojść nawet do zgonu.

Zdaniem ekspertów AAA AUTO chociaż włączenie klimatyzacji w samochodzie jest idealne w gorące dni, aby zapewnić sobie przyjemny chłód, warto dodatkowo skorzystać z kilku rad, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu:

  • planowanie jazdy w czasie, gdy słońce już nie świeci w pełni
  • wzięcie chłodnego prysznica przed wyruszeniem w drogę
  • noszenie jasnych i luźnych ubrań
  • robienie przerw w podróży
  • pozostawianie uchylonych okien, aby umożliwić ucieczkę ciepłego powietrza
  • spożywanie dużych ilości chłodnych płynów, zwłaszcza wody
  • stosowanie mokrego ręcznika jako okładu
  • zakup rolet do zasłonięcia okien, jeśli szyby nie są przyciemniane.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024