Silesion.PL

serwis informacyjny

Akt oskarżenia w sprawie około 500 kradzieży luksusowych samochodów

Akt oskarżenia w sprawie około 500 kradzieży luksusowych samochodów

fot. Śląska Policja

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach oraz prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach, po wieloletnich i intensywnych działaniach śledczych, zakończyli śledztwo w sprawie jednej z największych afer kradzieży luksusowych samochodów na terenie województwa śląskiego. Przestępcy działający od 2012 do 2019 roku dokonali około 500 kradzieży pojazdów, powodując znaczne straty materialne i emocjonalne właścicielom. Akt oskarżenia objął 9 podejrzanych, a zarzuty postawiono za przestępstwa przeciwko mieniu, głównie za kradzież aut i paserstwa.

Działania policjantów były skrupulatne i niezwykle precyzyjne, co pozwoliło na zebranie rozległego materiału dowodowego. Ich konsekwentność doprowadziła do identyfikacji i zatrzymania 27 sprawców w wieku od 31 do 54 lat, z których 13 zostało zatrzymanych, a 4 poddano tymczasowemu aresztowaniu. To osiągnięcie warte podkreślenia, które dowodzi profesjonalizmu i determinacji funkcjonariuszy.

W czasie prowadzenia postępowania policjanci odzyskali 7 samochodów o łącznej wartości 850 tysięcy złotych, co stanowi istotne zadośćuczynienie dla poszkodowanych. Ponadto, zabezpieczono specjalistyczne urządzenia elektroniczne, które służyły do kradzieży pojazdów, w tym 3 “walizki” umożliwiające bezinwazyjne otwieranie oraz uruchamianie samochodów z dostępem bezkluczykowym. Dodatkowo znaleziono zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy używane przy kradzieżach samochodów, których wartość wynosiła około 100 tysięcy złotych.

Sprawcy skupiali się na luksusowych pojazdach marek Audi, BMW, Volkswagen, Mazda oraz Ford, a ich działalność była dobrze zorganizowana i przemyślana. Były to przestępstwa o szczególnie wysokim stopniu skomplikowania, wymagające dokładnego planowania i świadomego działania. W związku z licznymi dowodami zebranymi przez policję, prokurator zdecydował się na zabezpieczenie majątkowe w postaci pieniędzy o wartości ponad 86 tysięcy złotych, które należały do podejrzanych.

Warto podkreślić, że przestępcy funkcjonowali na dużym obszarze i uciekali się do działań na terenie innych województw oraz za granicą. Dzięki temu śledztwo prowadzone było również we współpracy z niemieckimi i kujawsko-pomorskimi organami ścigania.

Za popełnione przestępstwa oskarżonym grozi teraz surowa kara nawet do 15 lat więzienia. Odpowiedzialność karne za swoje czyny, które uczynili sobie stałym źródłem dochodu, będzie musiała ponieść cała grupa podejrzanych.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *