Silesion.PL

serwis informacyjny

Uniwersytet Gdański najlepszy w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych

Uniwersytet Gdanski najlepszy w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przelajowych

Uniwersytet Gdanski najlepszy w Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przelajowych

W sobotę zakończyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych, które były rozgrywane w Lublinie. W klasyfikacjach drużynowych kobiet i mężczyzn zwyciężyli zawodnicy Uniwersytetu Gdańskiego.

Biegowa rywalizacja na Lubelszczyźnie cieszyła się sporym zainteresowaniem. Na starcie trasy wiodącej ścieżkami leśnymi w okolicy Zalewu Zemborzyckiego stanęło blisko 650 biegaczy. Lubelskie zawody zdominowali studenci z Gdańska. Po dwa medale w biegach indywidualnych zdobyli Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej, a także Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza z tych uczelni triumfowała ponadto w klasyfikacjach drużynowych kobiet i mężczyzn, a także w rywalizacji sztafet mieszanych. W Lublinie tytuł Akademickiego Mistrza Polskiego w biegu na 9 km obronił Patryk Stypułkowski z Wyższej Szkoły Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie.

– Krótko przed imprezą nastąpiło przeniesienie mistrzostw z Chełmna do Lublina, ale myślę, że podołaliśmy wyzwaniu – mówi Paweł Danielczuk, jeden z organizatorów Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych. – Wystartowało blisko 650 uczestników z 62 uczelni, czyli więcej uczestników niż przed rokiem. Trasa nie była najcięższa, ale zróżnicowana i dawała się we znaki biegaczom. Cieszą nas głosy, że dopisał poziom sportowy zawodów, bo to tylko świadczy, że nasza praca miała sens – dodaje.

Warto zaznaczyć, że w zawodach wystartował, w barwach AWF Kraków, Grzegorz Sudoł. To trzykrotny olimpijczyk z Aten, Pekinu i Londynu, brązowy medalista mistrzostw świata oraz srebrny medalista mistrzostw Europy w chodzie sportowym.

Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych to zawody, które wchodziły w skład obchodów 100-lecia Akademickiego Związku Sportowego w Lublinie. Honorowy patronat nad imprezą objęli marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz prezydent miasta Lublina Krzysztof Żuk. Mistrzostwa wspierało m.in. województwo lubelskie z marką „Lubelskie. Smakuj Życie” – wydatek współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem wydarzenia byli Lotto i Miasto Lublin, które w 2023 roku stanie się Europejską Stolicą Młodzieży.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Akademickie Mistrzostwa Polski 2022 w biegach przełajowych

Kobiety:

Klasyfikacja generalna – drużynowa
1. Uniwersytet Gdański2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie3. Politechnika Wrocławska

Wyniki indywidualne:

Bieg na 3 km
1. Anna Ławrukajtis (Politechnika Gdańska)2. Joanna Bekus (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)3. Maja Działoszewska (Uniwersytet Gdański)

Bieg na 6 km
1. Patrycja Kapała (Uniwersytet Warszawski)2. Dominika Wiecha (Uniwersytet Łódzki);3. Weronika Mikołajewska (Uniwersytet Gdański)

Mężczyźni

Klasyfikacja generalna – drużynowa
1. Uniwersytet Gdański2. Politechnika Gdańska3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Bieg na 4,5 km
1. Bartosz Jarczok (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)2. Marcin Biskup (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)3. Łukasz Nowak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Bieg na 9 km
1. Patryk Stypułkowski (Wyższa Szkoła Kultury Fizycznej i Turystyki w Pruszkowie)2. Krzysztof Żygenda (Politechnika Gdańska)3. Rafał Sułkowski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Sztafety mieszane 4 x 1,5 km
1. Uniwersytet Gdański 2 (Maja Działoszewska, Wojciech Serkowski, Alicja Stój, Daniel Marszyk)2. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie (Paweł Zabagło, Joanna Pawłowska, Magdalena Heród, Szymon Zięba)3. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (Łukasz Nowak, Joanna Bekus, Natalia Kopeć, Jan Dachtera)

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author