Silesion.PL

serwis informacyjny

Jan-Krzysztof Duda w finale turnieju szachowej Ligi Mistrzów!

Jan Krzysztof Duda PGE Narodow Mistrzostwa Swiata w szachach szybkich i blyskawicznych

Jan Krzysztof Duda PGE Narodow Mistrzostwa Swiata w szachach szybkich i blyskawicznych

Wielki sukces Jana-Krzysztofa Dudy! Najlepszy polski szachista awansował do finału Charity Cup, turnieju online w szachach szybkich, zaliczanego do prestiżowego cyklu Meltwater Champions Chess Tour. Polak, który pierwszy raz w karierze wywalczył awans do finału turnieju szachowej Ligi Mistrzów, w piątek i sobotę zmierzy się z mistrzem świata Magnusem Carlsenem.

W półfinale Duda wygrał z Wietnamczykiem Liemem Quang Le 2,5:1,5. Polak zwyciężył w pierwszej partii, a trzy kolejne zakończyły się remisami.

Bardzo się cieszę, że udało mi się awansować do finału. Myślę, że jest to moje drugie największe osiągnięcie, jeśli chodzi o szachy online, zaraz za zdobyciem brązowego medalu w polskiej drużynie na olimpiadzie w 2020 roku – mówi Duda. W finale Polak zmierzy się z Carlsenem, który w drugim półfinale pokonał Chińczyka Dinga Lirena 3:1.

Awans Jana-Krzysztofa Dudy do finału Champions Chess Tour, czyli takiej szachowej Ligi Mistrzów, to na pewno najlepszy wynik osiągnięty przez jakiegokolwiek Polaka w rozgrywkach szachowych. Finałowe starcie będzie trwało dwa dni, więc na pewno warto kibicować. Na pewno jest to bardzo ciekawy prognostyk przed tym, co się będzie działo w drugiej połowie roku, bo ten turniej jest jednym z ostatnich startów Janka przed turniejem pretendentów, w którym ośmiu czołowych zawodników świata będzie grało właśnie o możliwość zagrania z Magnusem Carlsenem w meczu o mistrzostwo świata. To, że w tych rozgrywkach online Janek wszystkich potencjalnych rywali wyprzedził, to na pewno jest bardzo dobry znak na przyszłość – mówi Łukasz Turlej, wiceprezydent Światowej Federacji Szachowej (FIDE).

Magnus Carlsen vs Jan Krzysztof Duda MŚ Szachy Warszawa fot. Rafal Oleksiewicz
Magnus Carlsen vs Jan Krzysztof Duda MŚ Szachy Warszawa fot. Rafal Oleksiewicz

Granie z aktualnym mistrzem świata nigdy nie jest proste, zwłaszcza, że nie jest to pierwszy raz, kiedy spotykam się z Magnusem Carlsenem. Kilka razy udało mi się wygrać, a najważniejszym osiągnięciem w tych pojedynkach jest zdecydowanie wygrana w półfinale Pucharu Świata. Magnus słynie z tego, że nie odpuszcza zawodnikom, którzy mu zaszli za skórę w przeszłości, więc myślę, że będzie jeszcze większą motywację, niż zazwyczaj, żeby ze mną wygrać. Bardzo się cieszę, że mam możliwość zagrania z mistrzem świata, jednym z najlepszych zawodników w historii dyscypliny – dodaje Jan-Krzysztof Duda.

Finał będzie rozgrywany w piątek i sobotę, a zawodnicy rozegrają minimum osiem partii. Każda potrwa piętnaście minut plus dziesięć sekund za każdy ruch. Zarówno piątkowy, jak i sobotni mecz Jana-Krzysztofa Dudy z Magnusem Carlsenem, rozpocznie się o godz. 18.

W trakcie turnieju zbierane są pieniądze dla walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy. Co ciekawe, pieniądze wpłacają nie tylko śledzący w Internecie zmagania szachistów kibice, ale również sami zawodnicy. Do tej pory zebrano już dziewięćdziesiąt tysięcy euro.

Konflikt zbrojny na Ukrainie jest oczywiście straszną rzeczą. Fajnie, że tak duża grupa kibiców, grupa ludzi szachów wpłaca sama z siebie datki na pomoc dla Ukraińców, dla ukraińskich dzieci. Serce rośnie i myślę, że zdecydowanie pokazuje to jednolitość szachowej społeczności – dodaje Duda.

Meltwater Champions Chess Tour składa się z dziewięciu turniejów, a w puli nagród jest 1,6 mln dolarów. Cykl zakończy się 20 listopada.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024