Silesion.PL

serwis informacyjny

Umowa Politechniki Śląskiej z GOPR i Fundacją Pogranicze Bez Barier

Umowa Politechniki Slaskiej z GOPR i Fundacja Pogranicze Bez Barier

Umowa Politechniki Slaskiej z GOPR i Fundacja Pogranicze Bez Barier

Politechnika Śląska podpisała umowę z Beskidzką Grupą GOPR oraz Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych Pogranicze Bez Barier. Współpraca będzie dotyczyć działalności naukowo-badawczej, kształcenia i doskonalenia kadr, a także realizacji wspólnych przedsięwzięć.

Zakres współpracy jest szeroki. Jednym z nich jest projekt, który umożliwi korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami. W ramach tego przedsięwzięcia powstaje specjalny wózek dla takich osób oraz oprogramowanie, które będzie wyznaczać dostępne dla nich trasy leśne i górskie w Beskidach.     

Ze względu na kompleksowość tego projektu może on objąć wiele wydziałów Politechniki Śląskiej. W projekcie mamy technologie informatyczne, technologie związane z pojazdami, a także różnego rodzaju aplikacje systemowe. To także współpraca z zespołami badawczymi i ze studentami z kół naukowych, w których działa wielu pasjonatów. Temat projektu jest niezwykle interesujący – podkreślił rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.   

Projekt specjalnego wózka umożliwiającego korzystanie ze szlaków górskich osobom z niepełnosprawnościami powstaje na Wydziale Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ.

Od ponad roku realizujemy wspólnie z GOPR oraz Fundacją Pogranicze Bez Barier projekt „Góry bez barier” w ramach konkursu NCBR „Rzeczy są dla ludzi”. W ramach tego projektu powstaje specjalistyczny wózek, a także oprogramowanie, które umożliwi poruszanie się takim wózkiem na szlakach. W tej chwili realizujemy prace koncepcyjne i testowe. Poznajemy potrzeby osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, aby wózek spełniał ich oczekiwania. Bardzo ważna jest też kwestia informatyczna. Chcemy, by wózki dostępne były w systemie wypożyczalni, natomiast osoby z niepełnosprawnościami mogły z nich korzystać bez asysty i za pomocą aplikacji czy komunikatów głosowych przemierzać szklaki w Beskidach – powiedział dr hab. inż. Piotr Folęga, prof. PŚ, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej PŚ.

Umowa Politechniki Śląskiej z GOPR oraz Fundacją Pogranicze Bez Barier przewiduje także realizację szkoleń. Jednym z nich ma być szkolenie ratowników górskich z zakresu obsługi dronów. –  Każda dziedzina, w której się poruszamy, również ta związana z ratownictwem, ciągle się rozwija, pojawiają się nowe technologie, które wykorzystywane są w ratownictwie jak np. drony. Dlatego chcielibyśmy współdziałać w tym zakresie z naukowcami Politechniki Śląskiej – powiedział Marcin Szczurek, naczelnik beskidzkiej grupy GOPR.

Dzięki umowie, Politechnika Śląska będzie też mogła współpracować z powstającym w Bielsku Białej Śląskim Centrum Dostępności Górskiej i Turystyki Zrównoważonej. – W centrum przewidujemy miejsce dla Politechniki Śląskiej, szczególnie w zakresie wspólnych badań czy szkoleń. Moglibyśmy testować różnego rodzaju pojazdy elektryczne, które wcześniej czy później pojawią się w ratownictwie – powiedział Bogumił Kanik, prezes zarządu Fundacji Pogranicze Bez Barier.

Podpisanie umowy Politechniki Śląskiej z GOPR oraz Fundacją Wspierania Inicjatyw Społecznych Pogranicze Bez Barier to szansa na realizacje kolejnych projektów związanych z turystyką górską, głównie dla osób z niepełnosprawnościami, na innych wydziałach Uczelni.

źródło: Politechnika Śląska

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024