Silesion.PL

serwis informacyjny

Trwa nabór do IV edycji programu Katowice Miastem Fachowców – semestr letni

KATOWICE MIASTEM FACHOWCOW

KATOWICE MIASTEM FACHOWCOW

Wystartował nabór do czwartej edycji programu Katowice Miastem Fachowców – semestr letni. Dzięki współpracy miasta z lokalnymi przedsiębiorcami młodzież z katowickich szkół ma możliwość poznania jak wygląda w rzeczywistości praca w zawodach technicznych i branżowych!

Celem tego programu jest ukazanie perspektyw zawodowych edukacji branżowej i technicznej oraz dostosowywanie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe do potrzeb lokalnego rynku pracy.

– Rynek pracy jednoznacznie pokazuje, jak bardzo potrzebni są dzisiaj fachowcy. Brakuje rzemieślników, fachowców i innego rodzaju specjalistów. Chcemy, aby system edukacji w mieście odpowiadał zapotrzebowaniu i dostosowywał się do trendów zatrudniania w konkretnych zawodach. Dzięki temu, młodzieży, która ukończy nasze szkoły, w przyszłości będzie łatwiej znaleźć pracę – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dobrze wyedukowana kadra to również argument w przyciąganiu nowych inwestorów, którzy przede wszystkim, na rynku pracy, poszukują właśnie fachowców – dodaje prezydent.

Program jest realizowany w formule składającej się z czterech modułów. Pierwszym z nich jest lekcja wychowawcza w szkole wprowadzająca uczniów w tematykę wyboru dalszej ścieżki edukacji zawodowej. Drugi moduł – kluczowy w całym programie – to wizyty studyjne uczniów klas VII szkół podstawowych u katowickich przedsiębiorców, którzy zgłosili się do współpracy z Miastem w tym zakresie. Następnie uczniowie udają się na wizyty do szkół branżowych i technicznych kształcących w zawodach, których dotyczyły wizyty studyjne w firmach. Ostatnim modułem są programy podsumowujące lekcje wychowawcze prowadzone w ramach zajęć szkolnych.

Podmioty zainteresowane współpracą zapraszamy do zapoznania się z regulaminem uczestnictwa dostępnym na stronie https://bip.katowice.eu/Ogloszenia/TablicaOgloszen/… oraz do przesyłania wypełnionych formularzy zgłoszeniowych do dn. 06.02.2023 r. do Wydziału Obsługi Inwestorów tut. Urzędu. Realizacja wizyt w semestrze letnim rozpoczyna się pod koniec lutego br. Z przedsiębiorcami wyłonionymi w toku trwającego naboru Miasto podpisze listy intencyjne o współpracy w ramach programu.

W poprzednim semestrze uczniowie poznali specyfikę pracy w takich zawodach, jak.: kierowca autobusu, mechanik, elektromechanik, mechanik pojazdów samochodowych, specjaliści ds. zarządzania projektami, specjaliści ds. współpracy międzynarodowej, architekt, inżynier, elektryk, energetyk, projektant, grafik, specjalista ds. marketingu, informatyk, programista, tester, Inżynier produkcji, spawacz, monter, operator obrabiarek skrawających, spawacz, hartownik, mistrz, wiertacz, frezer, kucharz, kelner, recepcjonistka. W dotychczasowych edycjach programu Katowice Miastem Fachowców wzięło udział prawie 3000 uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, odbyły się 152 wizyty studyjne w firmach oraz 163 wizyty w szkołach branżowych i technicznych, a także podpisano 21 listów intencyjnych z przedsiębiorcami.

Zgłoszenia trwają do 06.02.2023 r. Więcej informacji na stronie https://bip.katowice.eu/Ogloszenia/TablicaOgloszen/…

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024