Silesion.PL

serwis informacyjny

Ucieczka w tę fantazję nie uwolni cię od toksycznej pracy.

rzucenie pracy zwolnienie

rzucenie pracy zwolnienie

Porzucenie pracy z wściekłością to popularna fantazja. W tak wielu filmach i programach telewizyjnych nagłe odejście z pracy jest momentem usprawiedliwienia po wszystkich frustracjach i urazach, jakie dana osoba musiała znosić w swojej nędznej pracy. W końcu wrzucają telefon służbowy do paryskiej fontanny i wysyłają szefa na pocztę głosową, tak jak zrobił to Andy w „ Diabeł ubiera się u Prady ”. Albo mogą powiedzieć współpracownikowi „Nie mogę już tego robić”, zostawiając za sobą niechciane obowiązki w pracy i wychodząc z biurowca z uśmiechem, jak zrobił to Issa w „ Niepewny ”.

Nawet jeśli nie działasz zgodnie z nimi, zastanawianie się nad skomplikowanymi scenariuszami, w jaki sposób rzuciłbyś na miejscu, jest dużą migawką wskazówką, że coś w twoim życiu zawodowym musi się zmienić.

„To znak, że coś jest nie tak. Nasz dyskomfort, nasz gniew, nasza wściekłość to informacje, które wskazują nam, że istnieje jakaś potrzeba, która nie jest zaspokajana. Albo jakaś prawda, której nie jesteśmy świadomi” – powiedziała Cicely Horsham-Brathwaite, licencjonowana psycholog i coach.

Ucieczka w sen na jawie, kiedy praca jest koszmarem, może być kusząca, ale nie jest to przydatne ćwiczenie, które należy wykonywać przez cały czas. „Mogę powstrzymać cię od podejmowania użytecznych lub odpowiednich do sytuacji działań” – powiedział Horsham-Brathwaite. „Może przyczynić się do tego, że ludzie czują się uwięzieni, zamiast patrzeć na przyczynę lub problem, który prowadzi ich do fantazjowania o rzuceniu palenia”.

Zamiast uciekać w fantazję, oto jak zmierzyć się z rzeczywistością i skierować ten gniew na produktywne działanie, które może uwolnić cię od pracy, która sprawia ci nieszczęście:

1. Zapoznaj się ze źródłem swojej wściekłości.

Zanim zaczniesz działać zgodnie z twoją fantazją o rzuceniu wściekłości i urzeczywistnisz ją, Horsham-Brathwaite zalecił zapoznanie się z tym, co dokładnie powoduje twój gniew poprzez introspekcję.

Czasami jest to trudny pierwszy krok dla ludzi.

„Ponieważ być może nie nauczyliśmy się, że wściekłość i złość jest w porządku, możemy przejść do „Coś jest ze mną nie tak, muszę pozbyć się tej emocji” i niekoniecznie patrzeć na „Cóż, może coś jest w środowisku, o które rozsądnie jest się wściekać” – powiedział Horsham-Brathwaite. „Może nie otrzymujesz sprawiedliwych zarobków lub z powodu zmian, nie wykonujesz już jednej pracy, wykonujesz trzy prace”.

Aby uzyskać jasność, Horsham-Brathwaite zalecił rejestrowanie swoich myśli i emocji związanych z pracą i sprawdzanie, czy ta aktywność może przynieść możliwe rozwiązania.

2. Porozmawiaj z innymi, którzy mogą dać ci zewnętrzną perspektywę.

Ponieważ gniew może zaciemniać nasz osąd, warto porozmawiać z mentorami i zaufanymi doradcami spoza twojej okropnej pracy, którzy mogą dać ci świeże spojrzenie na twoje nieszczęścia w pracy.

Ta osoba może ci powiedzieć: „Oto część, którą jest środowisko, a oto część, którą słyszę o tym, jak radziłeś sobie z wyzwaniami, które być może rozważysz w przyszłości i oto dlaczego” Horsham- – powiedział Brathwaite. „Myślę, że dobrze jest mieć ludzi w naszym życiu, którzy mówią nam, co uważają za prawdę, a następnie możemy zdecydować, czy to, co dzielą, rezonuje z nami”.

Psycholog i trenerka kariery Lisa Orbé-Austin powiedziała, że ​​możesz skontaktować się z mentorami nie tylko po to, by narzekać, ale także zapytać ich o pomysły, jak możesz strategicznie podejść do następnego kroku naprzód.

„To zaczyna budzić nadzieję, że to nie musi być twoje życie na zawsze, kiedy możesz zaplanować przyszłość i możesz zacząć myśleć o innych opcjach” – powiedziała. „Często w takich chwilach nasz świat jest ograniczony”.

3. Działaj w sieci, ale nie spędzaj całego czasu na gadaniu o swojej obecnej pracy.

Nawiązywanie kontaktów w celu uzyskania lepszych możliwości to proaktywny krok, który możesz podjąć, aby odejść z pracy, która sprawia Ci tyle smutku. Ale kiedy spotykasz się z kolegami lub rówieśnikami, nie pozwól, aby złość na twoją obecną pracę zdeterminowała historię kariery, którą opowiadasz innym ludziom.

Horsham-Brathwaite powiedział, że profesjonaliści nie powinni nawiązywać kontaktów „podczas niszczenia miejsca, w którym pracują, lub swojego przełożonego. To po prostu nie jest pomocne. Nie daje ludziom wizji, jakim członkiem zespołu jesteś w tym nowym środowisku, ani czy czuliby się komfortowo, polecając Cię kierownikowi ds. rekrutacji”.

4. Zrób sobie wolne, jeśli możesz, i skup się na zdrowiu.

Orbé-Austin zalecił, aby jeśli znajdujesz się w przestrzeni nad głową, która wyczerpuje wściekłość, skorzystaj z dodatków zawodowych, takich jak PTO, dla własnej korzyści i przepracuj swoje uczucia z profesjonalistą, takim jak terapeuta.

„To nie tylko rzucenie palenia rozwiąże wszystkie uczucia, które pozostały po tym, co się wydarzyło” – powiedział Orbé-Austin. „Często, kiedy jesteśmy tak źli, nie robimy nic poza [uczuciem], więc myślę, że naprawdę ważne jest, abyś dbał o swoje holistyczne zdrowie i po prostu cofnął się o krok i zobaczył, co brakuje w twoim procesie samoopieki.”

5. Zaplanuj swoją strategię wyjścia lub zaakceptuj konsekwencje, jeśli musisz zrezygnować z wściekłości bez uprzedzenia.

To, czego filmy i programy telewizyjne nie zawsze mówią, to to, że rzucenie od razu może być wspaniałe w tej chwili, ale ma długoterminowe konsekwencje.

Orbé-Austin rzuciła poprzednią pracę bez wypowiedzenia, ale nie radzi robić tego na miejscu bez planu. „Może to mieć konsekwencje dla twojej reputacji zawodowej, o której możesz nawet nie myśleć” – powiedziała. „W tamtym czasie znałem te konsekwencje”.

Jeśli zdecydujesz, że musisz od razu rzucić pracę, bądź przygotowany na radzenie sobie z plotkującymi o tym kolegami. „Wielu ludzi nigdy nie dowie się o okolicznościach pod spodem i zobaczy tylko twoją wściekłość”, powiedział Orbé-Austin. „Po drugiej stronie mojego wyjścia byli wszyscy ci ludzie, którzy mówili: ‘Jak ona mogła to zrobić? Jak nieprofesjonalne. Jak można jej jeszcze kiedykolwiek zaufać?’”

Ale nie czekaj też, mając nadzieję, że twoja sytuacja w pracy się poprawi. Okazje wewnętrzne, takie jak zdobycie nowego szefa lub dołączenie do nowego zespołu, mogą w końcu pojawić się i złagodzić ból powodujący gniew. Ale, jak powiedział Orbé-Austin, powinieneś być proaktywny i podejmować kroki, które są pod twoją kontrolą, takie jak nawiązywanie kontaktów i poszukiwanie pracy, aby wydostać się z sytuacji.

Jeśli masz ochotę rzucić wściekłość, „ chcesz stworzyć większe poczucie sprawstwa i kontroli w swoim życiu” – powiedziała. „Wymaga robienia rzeczy, aby iść naprzód, a niekoniecznie czekania na coś lepszego”.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024