Silesion.PL

serwis informacyjny

4 powody dlaczego powinniśmy mieć 4-dniowy tydzień pracy

4 dzien tygodnia czwartek

4 dzien tygodnia czwartek

Zeszłego lata Mike Melillo, dyrektor generalny The Wanderlust Group, firmy zajmującej się technologią outdoorową z siedzibą w Nowej Anglii, zauważył, że praca zdalna podczas pandemii odbiła się na jego i jego 44 pracownikach.

„Zdawałem sobie sprawę z tego, jak dużym obciążeniem poznawczym jest ciągłe bycie połączonym” – powiedział Melillo. „Myślę, że COVID naprawdę podkreślił, jak często tam siedzieliśmy”.

W maju podjął decyzję, aby każdy poniedziałek był dniem wolnym od pracy bez obniżania pensji, ponieważ poniedziałek to najlepszy dzień na skorzystanie z Nowej Anglii przy mniejszej liczbie turystów.

„Mówiłem: „Wypróbujmy to przez trzy miesiące i zobaczmy, jak to będzie”. Skończyło się na tym, że mieliśmy trzy najlepsze miesiące [w przychodach, zaangażowaniu i ruchu]. Ogólne szczęście zespołu i rodzin wzrosło tak znacząco” – powiedział. „To, co ostatecznie zostało utracone, to tylko kilka złych spotkań, w których ludzie czuli się zobowiązani”.

W rezultacie The Wanderlust Group na stałe przestawia się na czterodniowy tydzień pracy. Według portalu internetowego ZipRecruiter, udział ofert pracy z czterodniowym tygodniem pracy wzrósł czterokrotnie w ciągu ostatnich pięciu lat, z 14 na 10 000 ofert do 62 na 10 000 w 2020 roku. Najczęstsze dziedziny oferujące czterodniowy tydzień pracy na ZipRecruiter są sprzedaż, handel detaliczny i opieka zdrowotna.

Chociaż czterodniowe tygodnie pracy są nadal rzadkością w USA, pomysł ten jest mniej rzadki gdzie indziej. W maju zeszłego roku premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern zaleciła pracodawcom przejście na czterodniowy tydzień pracy, aby zwiększyć krajową turystykę i zrównoważyć wypalenie spowodowane pandemią. Na początku tego roku rząd hiszpański zatwierdził trzyletni program pilotażowy, aby pomóc firmom w zmianie, powołując się na przekonanie, że więcej godzin nie oznacza lepszej pracy. Politycy w Rosji i Wielkiej Brytanii rozważali wprowadzenie prawa, które miałoby czynić to samo.

Chociaż sceptycyzm i bezwładność mogą powstrzymywać firmy, coraz więcej badań mówi, że rezygnacja z piątego dnia pracy może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorstwom. Oto, jak ten dodatkowy dzień wolny może pomóc wszystkim:

1. Pracownicy stają się bardziej produktywni.

Przeprowadzanie zbyt wielu spotkań to największa strata czasu, którą pracownicy wymieniają w ankietach . Gdy masz mniej godzin w tygodniu na wykonanie pracy, może to skłonić organizacje do usprawnienia procesów i przyznania pracownikom pozwolenia na wysłanie e-maila z tego porannego spotkania.

To właśnie wydarzyło się w The Wanderlust Group, powiedział Melillo. „Wiele osób korzystało z poniedziałkowego spotkania rano, aby zaplanować swój tydzień i koordynować… Pchnął ludzi do bardziej scentralizowanej komunikacji i komunikacji pisemnej”.

Inne firmy, które skróciły tygodnie pracy, również zgłosiły wzrost wydajności. Microsoft przetestował czterodniowy tydzień bez obniżek płac w Japonii w sierpniu 2019 r. i doprowadził do 40% poprawy sprzedaży na pracownika w porównaniu z poprzednim latem. Zdecydowana większość pracowników stwierdziła, że ​​jest zadowolona ze zmiany.

Chociaż nie każda firma, która próbuje czterodniowego tygodnia pracy, ma zmianę wydajności, większość to robi. Badanie przeprowadzone w 2019 r. przez University of Reading wykazało, że dwie trzecie brytyjskich firm, które wdrożyły zmianę, odnotowało wzrost wydajności pracowników. Brytyjska organizacja pracy opowiada się za uniwersalnym czterodniowym tygodniem , wskazując, że wzrost wydajności wynikający z automatyzacji i technologii powinien przynieść korzyści wszystkim.

Kompresowanie tygodnia pracy może również służyć jako moment uczenia się, aby zobaczyć, gdzie mogą występować luki w wiedzy i wydajności. Kiedy pytasz pracowników, co mogą osiągnąć w ciągu czterech, a nie pięciu dni, „dowiadujesz się wiele o tym, jak działa i działa Twoja organizacja”, powiedział Melillo i dlatego zachęca firmy do przynajmniej przetestowania tego.

2. Oferty pracy, które reklamują czterodniowy tydzień pracy, przyciągają więcej kandydatów.

Elastyczność krótszego tygodnia pracy to ważna korzyść, której aktywnie pragną kandydaci do pracy. Julia Pollak, ekonomistka pracy ZipRecruiter, stwierdziła, że ​​według danych firmy od 2018 r. do ofert pracy na czterodniowy tydzień pracy otrzymuje się średnio o 15% więcej aplikacji niż w przypadku innych ofert w tych samych branżach.

„Do tej pory w tym roku oferty pracy na cztery dni tygodnia pracy przyciągnęły o 30% więcej wniosków niż inne oferty pracy w usługach opieki osobistej, 24% więcej w turystyce, 16% więcej w opiece zdrowotnej, 10% więcej w technologii, 9% więcej w edukacji i 4% więcej w budownictwie” – powiedział Pollak.

Zgodnie z University of Reading badań , 63% pracodawców w Wielkiej Brytanii o cztery dni tygodnia pracy powiedział korzyść pomógł im przyciągnąć i utrzymać talent.

3. Kiedy pracujesz mniej, może to być dobre dla środowiska.

Poza pomaganiem firmom, mniej pracy może również pomóc Ziemi. Analiza z 2012 r. przeprowadzona na Uniwersytecie Massachusetts w Amherst wykazała , że praca w mniejszej liczbie godzin jest korzystna dla środowiska.

„Kraje o krótszych godzinach pracy mają zwykle mniejszy ślad ekologiczny, ślad węglowy i emisje dwutlenku węgla” – napisali naukowcy, powołując się na mniej dojazdów i mniejsze zapotrzebowanie na energię. Szacują, że praca o jeden dzień mniej w tygodniu może zmniejszyć ślad węglowy o ponad 30%.

Godne uwagi były również oszczędności energii. Próba Microsoftu w Japonii wykazała, że pracując o jeden dzień krócej w tygodniu, zużycie energii elektrycznej w biurze spadło o 23%, a drukowanie na papierze o 59%.

4. Posiadanie większej elastyczności pomaga ludziom znaleźć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Oprócz poprawy wyników firmy, czterodniowy tydzień pracy przynosi również korzyści psychologiczne.

W 2018 r. nowozelandzka firma doradcza Perpetual Guardian nawiązała współpracę z naukowcami akademickimi w Auckland i prześledziła skutki płacenia 240 pracownikom za 40 godzin, ale zmuszanie ich do pracy cztery dni w tygodniu. Pod koniec dwumiesięcznego okresu próbnego pracownicy stwierdzili , że mogą spędzać więcej czasu ze swoimi rodzinami i są mniej zestresowani. Ogólnie rzecz biorąc, pracownicy odnotowali 24% poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. W rezultacie firma uczyniła czterodniowe tygodnie stałą opcją dla tych, którzy tego chcieli.

Olivia Hennedy, pracownica marki Dockwa The Wanderlust Group, powiedziała, że ​​przed przejściem na czterodniowy tydzień pracy męczyła ją praca w domu. Dodatkowy dzień wolny był właściwie zastrzykiem energii. „Dodatkowy dzień, niezależnie od tego, czy chodzi o załatwienie pewnych spraw, wyjście na zewnątrz lub odpoczynek, naprawdę poprawił moje zdrowie psychiczne i zdecydowanie przełożył się na moją pracę” – powiedziała.

Z powodu pandemii powodującej wypalenie pracowników , czas wolny na odpoczynek i regenerację jest cenniejszy niż kiedykolwiek. Melillo uważa, że ​​czterodniowe tygodnie staną się bardziej normalne.

„Myślę, że na dłuższą metę nie będzie to tak szalone, jak wydaje się, że dzisiaj jest całkowicie odległe i ma czterodniowy tydzień pracy” – powiedział Melillo. „Myślę, że to naprawdę sprowadza się do zaufania. Czy ufasz ludziom, z którymi budujesz firmę, że podejmą właściwe decyzje?

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024