Silesion.PL

serwis informacyjny

Trwają odbiory parku u zbiegu ulic Leopolda i Wiertniczej w Katowicach

W parku trwają ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe fot. Sławomir Rybok.

Inwestycja dotycząca utworzenia nowego parku na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej jest w trakcie odbiorów i jeśli te przebiegną pomyślnie w przyszłym tygodniu zostanie udostępniona mieszkańcom. Teren, na którym powstał nowy katowicki park, dotychczas był nieuporządkowany. W ramach inwestycji powstały m.in. plac zabaw, ogród sensoryczny, zielony labirynt oraz strefa widokowa. Całość kosztowała ponad 7,9 mln zł.

– To miejsce znakomicie nadaje się do założenia nowego miejskiego parku. Niedaleko są zlokalizowane osiedla mieszkaniowe, więc zielona przestrzeń ze strefami rekreacji na pewno będzie chętnie odwiedzana przez ich mieszkańców. W nowym parku o powierzchni 58 tys. m2 każdy znajdzie coś dla siebie: dla najmłodszych wybudowany został plac zabaw, a dla nieco starszych przygotowaliśmy np. ogród sensoryczny – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. – Powstanie parku na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej to jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione zielone przestrzenie z miejscami rekreacji pojawiły się także przy ul. Wantuły, w dolinie rzeki Ślepiotki oraz w Wełnowcu. Zrewitalizowany został także teren przy Stawie Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt prac związanych z zagospodarowaniem tych przestrzeni wyniósł ponad 40,6 mln zł – dodaje prezydent. Koszt realizacji prac przy ul. Leopolda wyniósł nieco ponad 7,9 mln zł.

Odpoczynek wśród zieleni

Na terenie parku rozmieszczonych jest kilkanaście ławek, na których można odpocząć. Natomiast dla dzieci przygotowano dodatkowo hamaki. Nowe zagospodarowanie parku daje też możliwość zorganizowania grilla w strefie relaksu, a chętni mogą zagrać w szachy na zamontowanej na stoliku tarczy.

Park stanowi swoistą zieloną przystań wśród okolicznych zabudowań i biegnących w pobliżu dróg. Rośliny, które zasadzono, nawiązują do naturalnych zbiorowisk, które się w tym miejscu znajdowały. W niektórych punktach uzupełniono roślinność, aby podkreślić charakter miejsca.  Z drzew zasadzone zostały brzozy, buki, czereśnie, klony i wierzby. Po południowej stronie parku, wzdłuż alei głównej zaprojektowano szpaler lip drobnolistnych. Drzewa stanowią jednocześnie naturalną granicę oddzielającą park od sąsiednich działek. Łącznie w ramach inwestycji przestrzeń parku została wzbogacona o 54 drzewa, 1263 krzewy, 344 byliny, 29 pnączy i 1144 roślin wodnych.

Miejsce dla owadów i ptaków

Jednym z elementów, które mieszkańcy mają do dyspozycji, są platformy widokowe do obserwacji ptaków. Na terenie parku zamontowano również budki lęgowe dla różnych gatunków – sikorek, wróbli, szpaków, dudków, kowalików i innych dziuplaków oraz karmniki. Oprócz tego są tu tzw. hotele dla owadów, a także domek dla jeży.

– Nowy park znajduje się pomiędzy ul. Monte Cassino, Leopolda i Wiertniczą. Powstał tu teren rekreacyjny o dużych walorach edukacyjnych, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – ze szczególnym uwzględnieniem edukacji ekologicznej i przyrodniczej. Takie elementy, jak domki dla owadów, budki dla ptaków czy platformy widokowe zachęcają do obcowania z przyrodą i spędzania czasu na świeżym powietrzu – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Przestrzeń dla najmłodszych

Nowo powstały park ma być miejscem, w którym dzieci będą chętnie spędzały czas. W tym celu zamontowano dla nich różne urządzenia do zabawy. Są to m.in. specjalny tor przeszkód z drążkami, szczudłami, linami i słupkami do balansowania i wspinania się. Na miejscu dostępny jest również zestaw belek ułożonych w kształt piramidy, który pozwala na wykonywanie ćwiczeń motorycznych, a także rozwija kreatywne myślenie i zdolności poznawcze.

Wśród pozostałych urządzeń zabawowych do dyspozycji dzieci są również m.in. talerz obrotowy, karuzela, równoważnia i huśtawki. Dla starszych dzieci jest zestaw ze zjeżdżalnią, wzbogaconą o platformy na różnych wysokościach, siatka do wspinaczki, liny do balansowania, rura strażacka i poręcze do podciągania się. Zamontowany został również domek z oknami, werandą, stolikami i siedziskami.

Aktywność na świeżym powietrzu

Natomiast dla zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem powstała strefa workout. Wśród urządzeń zamontowanych w tej strefie można wymienić chociażby zestaw składający się z kilku modułów – zawierający drążki do podciągania, drabinki poziome i pionowe czy ławkę treningową. Pozwalają one na wykonanie treningu różnych partii mięśni. W parku zamontowano również stojaki rowerowe, przy których użytkownicy jednośladów mogą zostawić swój sprzęt, aby móc skorzystać z innych atrakcji znajdujących się w nowym parku na pograniczu Bogucic i Dąbrówki Małej.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024