To był strzał w dziesiątkę! Udany powrót AMP w strzelectwie sportowym
Akademickie Mistrzostwa Polski w strzelectwie sportowym wróciły po roku przerwy i, jak widać, był to strzał w dziesiątkę! Na obiektach strzelnicy garnizonowej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce wyłoniono kolejnych mistrzów, a wszyscy zgodnie chwalili organizację imprezy i nie mogą się doczekać kolejnej edycji. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Uniwersytet Zielonogórski.
Akademickie Mistrzostwa Polski to specyficzna impreza, bo mogą w niej wystąpić jedynie zawodnicy, którzy posiadają aktualne badania lekarskie i licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. To jednak zrozumiałe, bo z bronią nie ma żartów i uczestnicy muszą być przeszkoleni, by wiedzieć, jak odpowiednio jej używać.
W środę w Ustce poznaliśmy pierwszych mistrzów Polski, a w czwartek wyłoniono najlepszych strzelców-studentów w kolejnych dwóch kategoriach. Tym samym złote medale odebrali Filip Wagner (10 m pistolet pneumatyczny mężczyzn, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) oraz Dominika Skarupska (10 m karabin pneumatyczny kobiet, Uniwersytet Zielonogórski).
– Jestem bardzo zadowolona ze swojego wyniku. Wynik, który wypracowałam, wysoko byłby nawet na właściwych mistrzostwach Europy. Jest to poziom, który odpowiada seniorom, a ja wciąż jestem juniorką – opowiada Skarupska.
Warto wspomnieć, że AMP w strzelectwie sportowym wróciły po roku przerwy. Jak podkreślają uczestnicy zawodów w Ustce, warto było czekać i teraz nie wyobrażają sobie, że kolejna edycja się nie odbędzie. – To moje pierwsze AMP-y, ale bardzo polubiłam atmosferę, jaka tutaj panuje. Nie brakuje zarówno młodych, ale też bardziej doświadczonych zawodników. Co prawda, na co dzień widzimy się na zawodach czy zgrupowaniach, ale startujemy w różnych kategoriach wiekowych. Tutaj możemy się porównać i jest naprawdę fajnie – dodaje Skarupska.
Również Michał Chojnowski, indywidualny srebrny medalista mistrzostw świata i mistrzostw Europy, a także zespołowy mistrz i wicemistrz Starego Kontynentu podkreśla, że AMP-y są bardzo ważną imprezą w jego kalendarzu.
– Jeżdżę dużo po świecie, właśnie wróciłem z Pucharu Świata w Rio de Janeiro, ale to tutaj spotykam starych znajomych, z którymi wcześniej trenowałem, czy rywalizowałem. Zbieramy się w jednym miejscu i doskonale się bawimy tym startem – podkreśla zawodnik Politechniki Białostockiej. – Mimo że wyniki nie były takie, jak oczekiwałem, to cieszę się, że mogłem się sprawdzić w takich warunkach.
– Zobaczyłem, na czym dokładnie polegają te zawody i sporo się nauczyłem. Przede wszystkim zauważyłem ogromne zaangażowanie u wielu zawodników, a do tego podziwiam ich skupienie i walkę. Cieszy też spora liczba dziewcząt, bo wydaje się, że strzelectwem bardziej zainteresowani byliby panowie – podsumowuje Krzysztof Kaszuba, dyrektor Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej.
W klasyfikacji drużynowej AMP 2024 w strzelectwie sportowym w Ustce najlepszy okazał się Uniwersytet Zielonogórski, druga była Politechnika Gdańska, a na najniższym stopniu podium uplasowała się ekipa Politechniki Poznańskiej.
Organizatorem wydarzenia był AZS Politechnika Gdańska, a partnerem była Politechnika Gdańska.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Klasyfikacja drużynowa AMP 2024 w strzelectwie sportowym w Ustce
1. Uniwersytet Zielonogórski
2. Politechnika Gdańska
3. Politechnika Poznańska
Wyniki konkurencji – 2. dzień
10 m pistolet pneumatyczny mężczyzn:
1. Filip Wagner (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu)
2. Tomasz Królik (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)
3. Jakub Czekaj (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie)
10 m karabin pneumatyczny kobiet:
1. Dominika Skarupska (Uniwersytet Zielonogórski)
2. Julia Mikołowska (Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy)
3. Karolina Gogol (Politechnika Białostocka)
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).