Silesion.PL

serwis informacyjny

Pierwsze medale wystrzelane! Ruszyły AMP w strzelectwie w Ustce

AMP Strzelectwo Sportowe Ustka 2024 fot Rafał Oleksiewicz

W środę na obiektach strzelnicy garnizonowej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce poznaliśmy pierwszych akademickich mistrzów Polski w strzelectwie sportowym. Poziom zawodów jest naprawdę wysoki, a faworyci, jak na razie, nie zawodzą.

Akademickie Mistrzostwa Polski w strzelectwie sportowym wróciły po rocznej przerwie, po której widać, jak spore było zapotrzebowanie na tę imprezę. Chęć startu w Ustce wyraziło aż 100 zawodników z blisko 40 uczelni. Same chęci jednak nie wystarczą do rywalizacji, bo niezbędne są również badania lekarskie i licencja Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Wszystko po to, by zawody mogły przebiegać w bezpieczny sposób, albowiem nie każdy potrafi profesjonalnie posługiwać się bronią. – Wszyscy podkreślali, że brakowało tej imprezy – mówi Agnieszka Głowacka z komitetu organizacyjnego AMP 2024 w strzelectwie sportowym w Ustce. – Dla uczestników jest to też dobre przygotowanie przed sezonem. Poza tym każdy z nich jest związany ze swoją uczelnią i chcą ją godnie reprezentować. A my, jako Politechnika Gdańska, lubimy wyzwania, dlatego zdecydowaliśmy się na organizację.

Gospodarze liczyli na doskonały występ Macieja Kowalewicza, czyli reprezentanta Politechniki Gdańskiej. To medalista mistrzostw Europy, wielokrotny mistrza Polski, który wywalczył dla naszego kraju kwalifikację olimpijską. – Na pewno AMP-y są jedną z głównych imprez, jeśli chodzi o strzelectwo sportowe – wskazuje Kowalewicz. – Sama nazwa zobowiązuje i sprawia, że każdy chce się tutaj dobrze zaprezentować. To ważny moment dla wielu sportowców uczelnianych, a dla mnie element przygotowań do igrzysk olimpijskich. Można sprawdzić wiele detali technicznych na strzelnicy, która nie jest łatwa.

To wszystko oznaczało, że poziom AMP może być naprawdę wysoki. I faktycznie, na starcie nie zabrakło też m.in. Michała Chojnowskiego, medalisty mistrzostw świata i zespołowego mistrza Europy. Wystartowało też wielu innych reprezentantów naszego kraju, którzy przyjechali walczyć o medale również w kategorii akademickiej. – Specyfika zawodów wynika z tego, że nie ma tutaj typowych amatorów, ale osoby, które reprezentują kluby na arenie ogólnopolskiej czy Polskę na międzynarodowej, w tym na igrzyskach olimpijskich. Poziom mimo wszystko jest zróżnicowany – dodaje Głowacka.

Jako pierwsi medale wywalczyli zawodnicy, którzy startowali w konkurencji 50 m karabin 3 postawy mężczyzn, a akademickim mistrzem Polski został właśnie Kowalewicz, który na podium wyprzedził Michała Chojnowskiego (Politechnika Białostocka) oraz Sebastiana Pokorowskiego (WSG Bydgoszcz). Złoty medal odebrała również Marta Buksa z Politechniki Poznańskiej (50 m karabin 3 postawy kobiet), druga była Julia Mikołowska (Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy), a trzecia Dominika Skarupska (Uniwersytet Zielonogórski). W kategorii 25 m pistolet sportowy kobiet wygrała Agata Nowak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która pokonała Barbarę Macur i Maję Jarosińską (obie Uniwersytet Zielonogórski). Z kolei Stanisław Kozłowski z Politechniki Poznańskiej okazał się bezkonkurencyjny w konkurencji 50 m pistolet dowolny mężczyzn, srebro przypadło Tomaszowi Królikowi z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a brąz Jakubowi Czekajowi z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

– Dla mnie to jeden z przystanków do mistrzostw Europy, w których mam nadzieję, że wystartuję – liczy Nowak. – Fajnie jest mieć świeże spojrzenie na niektóre rzeczy, poznaje się też nowych ludzi, dlatego impreza jak najbardziej jest na plus.

Pierwszego dnia w Ustce triumfował także Sebastian Pokorowski (50 m karabin 60 leżąc mężczyzn, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy), który wyprzedził Damian Siedleckiego (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) oraz Pawła Tokarza (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie). Filip Wagner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wygrał natomiast konkurencję 25m pistolet szybkostrzelny mężczyzn (drugi był Jakub Rosa z Uniwersytetu Zielonogórskiego, a trzeci Cezary Rajewski z Politechniki Poznańskiej). W ostatniej z konkurencji, czyli 50 m karabin leżąc kobiet, zwyciężyła Dominika Skarupska (Uniwersytet Zielonogórski) przed Agnieszką Smeją i Julią Mikołowską (obie CM UMK Bydgoszcz).

W czwartek na obiektach strzelnicy garnizonowej Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce rozegrane zostaną kolejne konkurencje, w których poznamy nowych akademickich mistrzów Polski.

Organizatorem AMP 2024 w strzelectwie sportowym w Ustce jest AZS Politechnika Gdańska. Partnerem wydarzenia jest Politechnika Gdańska.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki pierwszego dnia AMP w strzelectwie sportowym w Ustce

50 m karabin 3 postawy mężczyzn:

1. Maciej Kowalewicz (Politechnika Gdańska)

2. Michał Chojnowski (Politechnika Białostocka)

3. Sebastian Pokorowski (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)

50 m karabin 3 postawy kobiet:

1. Marta Buksa (Politechnika Poznańska)

2. Julia Mikołowska (Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy)

3. Dominika Skarupska (Uniwersytet Zielonogórski)

25 m pistolet sportowy 30+30 kobiet:

1. Agata Nowak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

2. Barbara Macur (Uniwersytet Zielonogórski)

3. Maja Jarosińska (Uniwersytet Zielonogórski)

50 m pistolet dowolny mężczyzn:

1. Stanisław Kozłowski (Politechnika Poznańska)

2. Tomasz Królik (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni)

3. Jakub Czekaj (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie)

50 m karabin 60 leżąc mężczyzn:

1. Sebastian Pokorowski (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy)

2. Damian Siedlecki (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

3. Paweł Tokarz (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)

25 pistolet szybkostrzelny 2×30 mężczyzn:

1. Filip Wagner (Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu)

2. Jakub Rosa (Uniwersytet Zielonogórski)

3. Cezary Rajewski (Politechnika Poznańska)

50m karabin 60 leżąc kobiet:

1. Dominika Skarupska (Uniwersytet Zielonogórski)

2. Agnieszka Smeja (Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy)

3. Julia Mikołowska (Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy)

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024