Silesion.PL

serwis informacyjny

Testy sprawności fizycznej dla uczniów katowickich szkół podstawowych

fot. KAW

Miasto Katowice, a konkretnie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zainicjowały serię testów Functional Movements Screen (FMS) w dziesięciu szkołach podstawowych. Dzięki temu uczniowie, których rodzice wyrażą na to zgodę, mają możliwość sprawdzenia swojej sprawności fizycznej, a rodzice dowiadują się jak wysportowana jest ich pociecha.

– Testy FMS w katowickich szkołach to inicjatywa, którą chcemy zadbać o zdrowy rozwój naszych dzieci. Dzięki badaniom chcemy zwiększyć świadomość rodziców w temacie znaczenia aktywności fizycznej oraz minimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie solidnego fundamentu do dalszego rozwoju najmłodszych katowiczan. Dlatego oprócz rozwijania infrastruktury sportowej, z której nasza młodzież może korzystać inwestujemy również w programy edukacyjne, jak np. projekt powszechnej nauki pływania skierowany do uczniów klas III szkół podstawowych pod nazwą „Jak ryba w wodzie” – dodaje prezydent.

Na początek dziesięć szkół podstawowych

Od 21 lutego MOSiR prowadzi testy FMS w kilku katowickich szkołach. Jako pierwsze w testach biorą udział dzieci ze:

  • Szkoły Podstawowej nr 54 im. Marii Konopnickiej przy ul. Wojciecha,
  • Szkoły Podstawowej nr 53 im. Stefana Żeromskiego przy pl. Wyzwolenia,
  • Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Przyjaznej,
  • Szkoły Podstawowej nr 45 im. Kornela Makuszyńskiego przy ul. Korczaka,
  • Szkoły Podstawowej nr 44 im. Marii Curie-Skłodowskiej przy ul. Morawa,
  • Szkoły Podstawowej nr 42 im. Józefy Kantorówny przy ul. Wiosny Ludów,
  • Szkoły Podstawowej nr 31 im. Henryka Sienkiewicza przy ul. Marcinkowskiego,
  • Szkoły Podstawowej nr 16 im. Jerzego Ziętka przy ul. Staszica,
  • Szkoły Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka przy ul. Ordona
  • oraz Szkoły Podstawowej nr 36 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przy ul. Iłłakowiczówny.

Testy potrwają do końca miesiąca.

– Cieszymy się, że mogliśmy rozpocząć testy FMS w katowickich szkołach. Aktualnie zaczynamy od dziesięciu placówek, natomiast docelowo chcemy odwiedzić wszystkie klasy trzecie katowickich szkół podstawowych. To ważny krok w kierunku kompleksowej opieki nad zdrowiem najmłodszych mieszkańców naszego regionu – mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR-u w Katowicach.

Bezpieczne testy w szkołach publicznych

Na początku dzieci, za zgodą rodziców, będą mierzone i ważone w celu obliczenia wartości BMI (Body Mass Index). Choć wskaźnik ten jest jedynie orientacyjny, stanowi istotne narzędzie w ocenie masy ciała dziecka. Następnie dzieci wykonają 7 prostych ćwiczeń, m.in. głęboki przysiad, aktywne uniesienie wyprostowanej nogi czy przejście przez płotek. Każde ćwiczenie wykonywane będzie trzykrotnie, a ocenie podlegać będzie najlepiej wykonana próba pod względem technicznym.

Każda aktywność oceniana jest w skali punktowej 0-3, a więc maksymalnie dziecko będzie mogło uzyskać 21 punktów. Wyniki testu zostaną przeanalizowane przez fizjoterapeutów, a ich rezultat wraz z opinią zostanie przekazany rodzicom lub opiekunom prawnym dziecka. Testy FMS umożliwią ocenę podstawowych umiejętności ruchowych dzieci, kluczowych dla ich zdrowego rozwoju. Jest to również istotny krok w kierunku zwiększenia świadomości opiekunów na temat zdrowego rozwoju ruchowego ich dzieci oraz ewentualnych obszarów do poprawy. Warto jednak zaznaczyć, że wynik jest informacją orientacyjną. Nie można na jego podstawie analizować stanu zdrowia dziecka, ale pozwala on wskazać, do którego ewentualnie specjalisty należy się udać.

Testy FMS – co to jest?

Testy FMS to metoda badania przesiewowego, która służy do oceny sprawności fizycznej zarówno zawodników sportowych, jak i osób trenujących amatorsko. Pozwalają one określić występowanie słabych punktów w łańcuchu kinematycznym organizmu, a także prawdopodobieństwo doznania kontuzji lub urazu w trakcie wykonywania aktywności fizycznej. Do przeprowadzenia testów niezbędny jest sprzęt taki jak: deska pomiarowa, kijek długi, dwa kijki krótkie, poprzeczka oraz miarka (jeżeli nie znajduje się na kijkach)

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024