Silesion.PL

serwis informacyjny

Zielone Katowice – po konferencji prezydenta Marcina Krupy i Forum Samorządowego

Umowa z mieszkańcami 3.0 – to propozycja prezydenta Marcina Krupy dla mieszkanek i mieszkańców Katowic na kolejną kadencję. Największym punktem tej umowy są inwestycje w zieleń. W ramach sześciu filarów przewidziano m.in. utworzenie trzech nowych parków, rewitalizację Parku Kościuszki, zalesienie hałdy Wełnowiec i Kostuchna, powstanie 50 parków kieszonkowych, zasadzenie 1000 drzew w każdej dzielnicy i wiele innych zielonych działań. Każde z nich ma się przyczynić do podniesienia jakości życia w Katowicach.

To element mojego programu, który powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkanek i mieszkańców Katowic. Rozmawiając z nimi przy licznych okazjach oraz analizując wnioski składane do Budżetu Obywatelskiego widać, że właśnie takich inwestycji katowiczanki i katowiczanie oczekują. Chcemy działać wielotorowo – z jednej strony dbając o już istniejące tereny zielone – stąd chociażby rewitalizacja Parku Kościuszki, z drugiej natomiast tworzenie nowych zielonych przestrzeni w postaci dużych parków i parków kieszonkowych. Działania te zostaną uzupełnione innymi z zakresu szerokorozumianej troski o środowisko i naszych pupili. Chcę, aby każda dzielnica miała swój wybieg dla psów oraz by mieszkańcy mogli korzystać z dofinansowania na mikroretencję przydomową. Inwestycje w zieleń to powstanie miejsc wypoczynku dla mieszkańców, ale także walka ze zmianami klimatu – przeciwdziałanie tworzeniu się wysp ciepła i rozsądna gospodarka wodą – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Nasadzenie 46 drzew wzdłuż Alei Korfantego, metamorfoza ulicy Dworcowej i Warszawskiej, zasadzenie drzew na Stawowej czy budowa czterech nowych parków – na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej. To tylko kilka zielonych inwestycji, które dotychczas Marcin Krupa w Katowicach zrealizował. Propozycja na kolejną kadencję upływa pod znakiem zielonej rewolucji. Inwestycje w zieleń i wdrożenie rozwiązań proekologicznych, to największa część „Umowy z mieszkańcami 3.0”, którą oferuje starający się o reelekcję prezydent. Koncepcja postanowienia na zieleń idealnie wpisuje się w ideę miasta 15-minutowego. Mieszkańcy takiego miasta powinni mieć dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych miejsc w obrębie 15 minut piechotą od miejsca zamieszkania. Te miejsca to szkoły, zakłady pracy, supermarkety ale także przede wszystkim tereny rekreacyjne i zielone.

6 zielonych filarów w 5 kolejnych lat

Zielone zadania do realizacji w nadchodzącej kadencji podzielono na sześć filarów. Pierwszy z nich „Zielone Katowice” zakłada utworzenie trzech nowych parków. Te miałyby powstać przy ul. 1 Maja (naprzeciw Centrum Przesiadkowego „Zawodzie”), na terenie Lasku Alfreda oraz u zbiegu ulicy Brynowskiej i Ligockiej. Przewidziano także kontynuację toczących się modernizacji terenów zielonych. Park Dąbrówka Mała, który roztacza się w rejonie ul. Milowickiej, Strzelców Bytomskich i Pod Młynem ma być odnowiony. Zyskać mają także mieszkańcy osiedla Witosa w związku z dalszą modernizacją pl. Herberta. W sprawie obu miejsc już w tym roku mają odbyć się konsultacje społeczne.

Propozycja zakłada także nowe rewitalizacje zielonych miejsc chętnie odwiedzanych przez mieszkańców. Mowa o Parku Kościuszki, Parku Murckowskim i pl. Andrzeja. Kontynuowana będzie rewitalizacja Doliny 5 Stawów. Przypomnijmy, że w ramach pierwszego etapu prac powstała tam już stanica żeglarska z pomostem a obecnie w ramach drugiego etapu rewitalizacji realizowane są prace, w wyniku których utworzone zostaną: nowe kąpielisko, alejka pieszo-rowerowa oraz parking. Następny – trzeci etap rewitalizacji obejmie m.in. budowę kolejnej plaży przy południowym brzegu stawu Borki, nowego parkingu, oraz promenady wzdłuż wschodniego brzegu stawu Morawa. Dzięki zrealizowaniu inwestycji mieszkańcy zyskają nową alejkę, która umożliwi zarówno codzienne, bezpieczne przemieszczanie się, jak i rekreacyjne spacery w wolnym czasie. Z alejki będą mogli korzystać piesi, rowerzyści, jeżdżący na rolkach czy też hulajnogach.

W propozycjach na najbliższą kadencję znalazło się również zazielenienie bulwarów Rawy oraz zalesienie hałd w Wełnowcu i Kostuchnie. Rewitalizacji poddane ma zostać otoczenie kilku stawów: „Dupiny” w Podlesiu, stawu przy zbiegu Ligockiej i Brynowskiej, stawów Barbara i Janina oraz dwóch stawów przy ul. Wczasowej w Zadolu.

Plan, oprócz dużych realizacji, zakłada także propozycje dla dzielnic (II filar). Wśród nich znalazła się budowa 50 parków kieszonkowych oraz zasadzenie 1000 drzewa w każdej dzielnicy.

W ramach ekologicznych rozwiązań dla miasta (III filar) planowana jest wymiana miejskiego oświetlenia na LED-owe w całym mieście – w tym przejęcie lamp, które obecnie są w posiadaniu spółki Tauron. Powstać mają także nowe farmy fotowoltaiczne – tak by zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym miasta.

Pakiet rozwiązań sprzyjających środowisku zakłada także propozycje dla miłośników czworonogów (IV filar). Zmodernizowane zostać ma schronisko dla zwierząt. W każdej dzielnicy dostępny ma być wybieg dla psów.

W ramach V filaru pod nazwą „Czyste i zadbane miasto” planowana jest wymiana nawierzchni na ulicach: Mariackiej, Stawowej, Wawelskiej, Dyrekcyjnej i Staromiejskiej. Działkowcy natomiast będą mogli skorzystać worków na „zielone odpady”, co ma pomóc w utrzymaniu czystości na terenach ogrodów działkowych.

Kontynuowane będą także działania z zakresu walki o czyste powietrze (VI filar). W 2022 roku, dzięki dofinansowaniu do wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne z miasta, w Katowicach wymieniono ponad 1800 kopciuchów. Program będzie kontynuowany. Uzupełni go termomodernizacja miejskich budynków. Wytypowanych zostało już 55 obiektów. Szacuje się, że program pochłonie ponad 300 mln zł.

Wymienione inwestycje przyczyniają się także do walki ze zmianami klimatu. Powszechne w miastach jest powstawanie tzw. miejskich wysp ciepła, czyli miejsc, w których temperatury są wyższe ze względu na brak zieleni. Wprowadzanie zieleni do centrum miast – nawet w postaci parków kieszonkowych czy dzięki punktowym nasadzeniom pozwala walczyć z tym zjawiskiem. Ułatwia także retencję wody – przy nawalnych opadach ta może wsiąkać w grunt sprawiając, że nie są zalewane ulice i posesje.

„Zielone Katowice” to jeden z punktów „Umowy z mieszkańcami 3.0”. W kolejnych tygodniach będą prezentowane kolejne – w tym rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa, seniorów, infrastruktury rowerowej, kultury i przedsiębiorczości.

Umowa z mieszkańcami 3.0 prezydenta Marcina Krupy – ZIELEŃ

 1. Zielone Katowice:
  1. Dolina 5 Stawów – etapy III i IV
  2. Zielone bulwary Rawy
  3. Żubry wracają do Murcek
  4. Zalesiamy hałdy (Wełnowiec / Kostuchna)
  5. Utworzenie 3 nowych parków:
   • ul. 1 Maja (naprzeciw Centrum Przesiadkowego „Zawodzie”)
   • Lasek Alfreda
   • Park u zbiegu ul. Brynowskiej i ul. Ligockiej.
  6. Kontynuacja 2 parków – Park Dąbrówka Mała (Milowicka/Strzelców Bytowskich/Pod Młynem), pl. Herberta (Witosa)
  7. Rewitalizacja 3 parków – Park Kościuszki, Park Murckowski, pl. Andrzeja
  8. Rewitalizacja otoczenia stawów:
   • Staw w Podlesiu – „Dupina” (przy rzece Mlecznej)
   • Staw przy zbiegu ulic Ligockiej i Brynowskiej
   • Stawy Barbara i Janina
   • 2 stawy przy ul. Wczasowej w Zadolu
 1. Zielone dzielnice
  1. Co najmniej 70 mln zł rocznie na „zielone” działania
  2. Ściągamy asfalt – punktowe nasadzenia (wzorem Al. Korfantego)
  3. Zadrzewiamy dzielnice – 1000 drzew dla każdej dzielnicy
  4. 50 parków kieszonkowych
  5. Katowickie plantacje – program mini-ogródków społecznych na osiedlach
  6. Chytaj wodę – dofinansowanie do mikroretencji przydomowej (beczki)
 2. Eko miasto
  1. Zielone dachy na budynkach miejskich
  2. Nowe farmy fotowoltaiczne – zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym Miasta co najmniej o 100%
  3. Wymiana miejskiego oświetlenia na LED w całym mieście oraz przejęcie lamp od Tauron
 3. Cztery łapy w Kato
  1. Modernizacja schroniska dla zwierząt
  2. Darmowa sterylizacja psów i kotów
  3. Grzebowisko dla zwierząt
  4. Wybiegi dla psów w każdej dzielnicy
 4. Czyste i zadbane miasto
  1. Wymiana nawierzchni Mariacka, Stawowa, Wawelska, Dyrekcyjna, Staromiejska
  2. Zwiększenie liczby zamiatarek na ulicach Miasta
  3. Zwiększenie liczby półpodziemnych pojemników na odpady
  4. Worki na „zielone odpady” dla działkowców
  5. Zakup nowych fotopułapek, by skuteczniej ścigać osoby śmiecące w terenach zielonych
 5. Czyste powietrze
  1. Kontynuacja programu dofinansowanie do wymiany kotłów
  2. Ponad 300 mln zł – termomodernizacja 55 miejskich budynków
  3. Punktowe ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych / tirów

informacja prasowa

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024