Silesion.PL

serwis informacyjny

Kolejne przetargi na inwestycje rowerowe i drogowe w Katowicach

Trwa przetarg na inwestycje na Meteorologów w Katowicach

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach rozpoczął przetargi na kolejne inwestycje w infrastrukturę rowerową oraz drogową w mieście. Wykonawcy wyłonieni w tych przetargach zajmą się takimi robotami jak: budowa drogi dla pieszych i rowerów wzdłuż ulicy Meteorologów, budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Granicznej, a także budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Strzelców Bytomskich i Pod Młynem.

 Sukcesywnie rozwijamy infrastrukturę dla rowerzystów – od 2015 roku w Katowicach powstały 52 km takiej infrastruktury. Oprócz budowy pierwszej w naszym mieście velostrady, która połączy Brynów z Giszowcem, działamy także na innych frontach. Trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić wykonawców budowy drogi rowerowej wzdłuż części ul. Granicznej oraz trzeciego, ostatniego już, odcinka drogi dla pieszych i rowerów wzdłuż ul. Meteorologów, która docelowo poprawi bezpieczeństwo i komfort poruszania się rowerzystów łącząc os. Zgrzebnioka z ul. Francuską – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Droga dla pieszych i rowerów na kolejnym docinku Meterologów

Przetarg dotyczy budowy drogi dla pieszych i rowerów na odcinku od ul. Bazaltowej do ul. Francuskiej, o długości nieco ponad 650 m. Dzięki tej realizacji poprawi się płynność przemieszczania rowerzystów, a także zwiększy się wygoda i bezpieczeństwo zarówno ich, jak i pozostałych uczestników ruchu. Nowa droga dla pieszych i rowerów poprowadzona zostanie po stronie ogródków działkowych zlokalizowanych przy ul. Meteorologów i będzie biegła od skrzyżowania z ul. Bazaltową do ul. Francuskiej.  W przetargu na realizację prac przewidziano 45 dni, a zainteresowani wykonawcy mogą składać oferty do 29 lutego. Realizacja tej inwestycji jest wynikiem wyboru dokonanego w ramach Budżetu Obywatelskiego, wniosek ten w głosowaniu dla projektów lokalnych z Brynowa cz. wschodniej-os. Zgrzebnioka uzyskał 466 głosów.

Jednocześnie trwa przetarg na roboty budowalne przy sąsiadującym, 260-metrowym odcinku ul. Meteorologów, pomiędzy ul. Porfirową i Bazaltową. W tym przypadku otwarcie ofert nastąpi 23 lutego.

Rowerem do centrum

Kolejne istotne zadanie również realizowane w związku z wynikiem głosowania przeprowadzonego w ramach Budżetu Obywatelskiego, to budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Granicznej od Ronda Zenktelera do ul. Sikorskiego. Realizacja tej inwestycji wiąże się z robotami ziemnymi i przebudową istniejącego chodnika na odcinku ponad 300 metrów. Ponadto na odcinku od ul. Sikorskiego do ul. Krasińskiego zostanie namalowany znak P-27, czyli tzw. „sierżant rowerowy”. – Sierżanty rowerowe” pojawiły się w Polsce pod koniec 2015 roku dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, a formalna definicja tego znaku poziomego brzmi „kierunek i tor ruchu roweru – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, który odpowiada za realizację tej inwestycji. Otwarcie ofert  zaplanowane jest na 28 lutego. Podobnie jak we wspomnianej wcześniej inwestycji, w tym przypadku wybrany wykonawca również będzie miał 45 dni na przeprowadzenie prac od momentu przekazania placu budowy.

Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Strzelców Bytomskich i Pod Młynem

Następna inwestycja dotyczy kierowców poruszających się przez Dąbrówkę Małą. Prowadzony jest przetarg mający wyłonić wykonawcę ronda, które powstanie na skrzyżowaniu ulic Strzelców Bytomskich i Pod Młynem. Wyłoniony w przetargu wykonawca przebuduje to miejsce, tworząc trzywlotowe rondo, które upłynni ruch i ułatwi kierowcom poruszanie się. Każdy z wlotów skrzyżowania będzie „skanalizowany”, czyli przeciwne kierunki ruchu zostaną oddzielone wyspą kierunkową. Dodatkowo przejścia dla pieszych zostaną przesunięte w kierunku ronda i doświetlone, tak by zwiększyć bezpieczeństwo osób z nich korzystających. Potencjalni wykonawcy mogą składać swoje oferty na realizację tej inwestycji do 1 marca br. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024