Silesion.PL

serwis informacyjny

Szachiści opanują Katowice! Rusza wyjątkowy XI Festiwal Szachowy

Festiwal Szachowy Katowice Fot. Rafal Oleksiewicz

Festiwal Szachowy Katowice fot. Rafał Oleksiewicz

Turniej o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego, Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, PGNiG Drużynowy Puchar Polski w Szachach Błyskawicznych i uroczysta gala jubileuszowa – to tylko niektóre atrakcje rozpoczynającego się w piątek w Katowicach trzydniowego XI Festiwalu Szachowego. – Festiwal jest świetnym miejscem do szlifowania swoich umiejętności bądź rozpoczęcia swojej przygody z szachami. Wstęp dla publiczności jest bezpłatny. Zachęcam całe rodziny do skorzystania z okazji i przekonania się jak świat szachów wygląda z bliska – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przy szachownicach zobaczyć będzie można wielu wybitnych arcymistrzów, m.in. Radosława Wojtaszka czy Bartosza Soćko, którzy powalczą w turnieju o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego. Kibice i inni gracze będą mogli podpatrywać także m.in. Kacpra Pioruna, Jacka Gdańskiego, Gruzinkę Keti Tsatsalashvili, Ukrainców Andreia Volokitina i Oleksandra Sulypę, a także młodych, ale już utytuowanych graczy – mistrza świata do lat 16 zabrzanina Jakuba Seemanna, wicemistrza świata w tej samej kategorii Jana Klimkowskiegio oraz dwójkę katowiczan, czyli mistrza Europy do lat 12 Patryka Cieślaka i podbijającego szachowy świat Pawła Brzezinę.

Tych znakomitych graczy będzie oczywiście bardzo wielu, bo szachy na Śląsku przyciągają najlepszych. Nasza stuletnia tradycja zobowiązuje nas do utrzymywania wysokiego poziomu zarówno sportowego, jak i organizacyjnego. Jestem przekonany, że zarówno szachiści, którzy wystąpią w turniejach, jak i publiczność będą bardzo zadowoleni. Cieszy nas bardzo wysoka liczba zgłoszonych zawodników, ale również poziom sportowy, bo mamy ponad dwudziestu arcymistrzów szachowych. Nasze hasło przewodnie „Szachy łączą pokolenia” sprawdza się, bo różnica wieku pomiędzy najmłodszym, a najstarszym uczestnikiem wynosi ponad siedemdziesiąt lat. Na pewno niezwykłym wydarzeniem będzie mecz Śląsk – Małopolska. Znakomicie ze sobą współpracujemy, więc silnej reprezentacji małopolskich szachów nie mogło zabraknąć w trakcie obchodów naszego stulecia – mówi Andrzej Matusiak, prezes Śląskiego Związku Szachowego.

Impreza rozpocznie się w piątek o godz. 16, gdy najlepsze polskie drużyny przystąpią do rozgrywek o PGNiG Drużynowy Puchar Polski w Szachach Błyskawicznych. Kolejnego dnia o godz. 10 rozpoczną się Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej dla młodych szachistów w kategoriach do lat 8, 10, 12 i 14 oraz rozgrywany w formule otwartej Turniej o Puchar 100-lecia Śląskiego Związku Szachowego. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na godz. 11, a mecz przyjaźni pomiędzy Śląskim, a Małopolskim Związkiem Szachowym rozpocznie się o godz. 16. Zawodnicy rywalizujący w Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Turnieju o Puchar 100-lecia ŚZSzach pojawią się przy szachownicach również w niedzielę od godz. 10, a zakończenie XI Festiwalu Szachowego w Katowicach planowane jest na godz. 14.30.

W sobotni wieczór odbędzie się uroczysta gala jubileuszowa, która będzie zwieńczeniem obchodów stulecia Śląskiego Związku Szachowego. Przez sto lat obecności szachów na Śląsku napisaliśmy cudowną historię i mamy się czym pochwalić. Jesteśmy dumni z tego faktu i bardzo cieszymy się, że w trakcie gali będą mogły spotkać się różne pokolenia osób związanych i zasłużonych dla śląskich szachów. Sto najbardziej zasłużonych postaci otrzyma specjalne medale stulecia, a muzyczną gwiazdą gali będzie wybitny polski muzyk Marcin Wyrostek – mówi Łukasz Turlej, katowiczanin, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE.

Katowice to miasto, które bardzo mocno wspiera rozwój szachów i dba o to, by odbywały się tutaj duże szachowe imprezy. – O tym, że sportowa rywalizacja uczy i rozwija, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie w przypadku szachów, które nie tylko znakomicie rozwijają umiejętność logicznego myślenia oraz przewidywania, ale też uczą szacunku do rywala. To zawsze, niezależnie od wyniku, kształtuje charaktery młodych zawodników – dodaje prezydent Marcin Krupa. Organizatorem Festiwalu jest Śląski Związek Szachowy, a partnerami miasto Katowice, węgierskie miasto Miszkolc, Hetman GKS Katowice i UKS Pionier Jastrzębie-Zdrój

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024