Studenci UW Warszawa najlepsi w AMP w jeździectwie w Radzionkowie
Uniwersytet Warszawski zwyciężył w klasyfikacji drużynowej Akademickich Mistrzostw Polski w jeździectwie, które w weekend odbywały się w Radzionkowie. Najlepszą zawodniczką w kombinacji została Karolina Ślązak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, triumfatorka rywalizacji w skokach przez przeszkody w kategorii profi.
To już siódma edycja mistrzostw, organizowana przez AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach we współpracy z Cichoń Dressage Klubem Jeździeckim Lider. W tegorocznych zawodach rozegranych w Radzionkowie zobaczyliśmy 143 studentek i studentów z 44 uczelni, którzy walczyli o medale AMP w dwóch kategoriach – profi (dla profesjonalistów) i amator (dla pozostałych uczestników).
W ten weekend na Górnym Śląsku doczekaliśmy się wyłonienia czterech nowych akademickich mistrzów kraju w jeździectwie. W skokach przez przeszkody w kategorii profi zwyciężyła Karolina Ślązak (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) na koniu Tores-P, wyprzedzając Katarzynę Kapsewicz (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) i Natalię Nabiałczyk (Uniwersytet Opolski). Wśród amatorów w tej konkurencji triumfowała Emilia Wieczorek (Uniwersytet Opolski) na Andromedzie, a podium uzupełniły Zuzanna Juchniewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie) oraz Hanna Baszniak (Uniwersytet Wrocławski).
Z kolei w ujeżdżeniu w kategorii profi wygrała dotychczasowa wicemistrzyni Honorata Stromska na koniu Zi-zi Top (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) przed Urszulą Krzewicką (Uniwersytet Łódzki) i broniącą tytułu Julią Rogowską (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie). W gronie amatorów – podobnie jak przed rokiem – zwyciężył Jakub Śmieja na koniu Joker (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach), srebro zdobyła Krystyna Pilkiewicz (Uniwersytet Warszawski), a brąz Katarzyna Janik (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach).
Ponadto, tradycyjnie nagrodzono najlepszych zawodników w kombinacji, czyli połączonym rankingu dla ujeżdżenia i skoków. Klasyfikację tę wygrała Karolina Ślązak (Uniwersytet Ekoonmiczny w Katowicach), do której trafiła nagroda imienia Heleny Bujwidówny (zawodniczki AZS Kraków, w którym uprawiała m.in. wioślarstwo, propagatorki jeździectwa, pierwszej kobiety weterynarz w powojennej Polsce, pierwszej kobiety oficer Wojska Polskiego, bohaterki walk o Lwów w 1918 roku).
W klasyfikacji generalnej najwięcej punktów uzbierała reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego. Drugie miejsce zajęła broniąca złota ekipa Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, a na trzeciej pozycji uplasował się Uniwersytet Gdański.
– Poziom był bardzo zróżnicowany. W kategorii profi mogliśmy obserwować chyba nawet więcej jakości sportowej niż w ubiegłych latach zarówno w kategorii skoków przez przeszkody, jak i w ujeżdżeniu – uważa Mateusz Cichoń z Cichoń Dressage Klubu Jeździeckiego Lider, były reprezentant i absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odbiorem zawodów, zebraliśmy dużo przychylnych komentarzy na temat przebiegu imprezy czy w kwestiach socjalnych. Zainteresowaniem cieszyła się pierwsza w historii AMP w jeździectwie transmisja na żywo. Zawody z pewnością zostaną dobrze zapamiętane – dodaje.
Patronat nad AMP w jeździectwie w Radzionkowie objął Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w jeździectwie w Radzionkowie
Klasyfikacja drużynowa uczelni
1. Uniwersytet Warszawski
2. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
3. Uniwersytet Gdański
Wyniki indywidualne
Skoki przez przeszkody – kategoria amator
1. Emilia Wieczorek (Uniwersytet Opolski), koń Andromeda
2. Zuzanna Juchniewicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), koń Polisa
3. Hanna Baszniak (Uniwersytet Wrocławski), koń Dustin
Skoki przez przeszkody – kategoria Profi
1. Karolina Ślązak (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), koń Tores-P
2. Katarzyna Kapsewicz (Uniwersytet Medyczny w Łodzi), koń Loreli TK
3. Natalia Nabiałczyk (Uniwersytet Opolski), koń Olimpic Lady
Ujeżdżenie – kategoria amator
1. Jakub Śmieja (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach), koń Joker
2. Krystyna Pilkiewicz (Uniwersytet Warszawski), koń Fürst Szafran
3. Katarzyna Janik (Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach), koń Tolenaro Silvanus
Ujeżdżenie – kategoria profi
1. Honorata Stromska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), koń Zi-zi Top
2. Urszula Krzewicka (Uniwersytet Łódzki), koń Bossa Nova Hit
3. Julia Rogowska (Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), koń Le Baton Rouge M
Kombinacja
1. Karolina Ślązak (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach), koń Tores-P
2. Julia Chmaj (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie), koń Bolgheri ZK
3. Krystyna Pilkiewicz (Uniwersytet Warszawski), konie Rania P (skoki) i Fürst Szafran (ujeżdżenie)
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).