Silesion.PL

serwis informacyjny

Apetyt rośnie w miarę rąbania. Polscy drwale ekstremalni z nadzieją na podium w Rotterdamie

Fot. Adam Ciereszko

Drwal Michał Dubicki Fot. Adam Ciereszko

Polscy ekstremalni drwale nie mają sobie równych w Europie i z imprez odbywających się na Starym Kontynencie regularnie wracają z medalami. A że apetyt rośnie w miarę jedzenia, Biało-Czerwoni chcą wyrąbać sobie drogę do podium w zawodach Stihl Timbersports®: Mistrzostwach Świata Rookie oraz w World Trophy, które odbędą się 9 i 10 czerwca w Rotterdamie.

I wcale nie są bez szans. W poprzednim roku Michał Dubicki zajął w Wiedniu czwarte miejsce, idąc, a właściwie tnąc, wszystko, co znalazło się na jego drodze. Ostatecznie nie udało się wejść do wielkiego finału, ale podium było na wyciągnięcie siekiery, więc teraz drwal z Konar zrobi wszystko, by wrócić do domu z medalem na szyi.

– Wiem, na co mnie stać. Jestem w dobrej formie, czuję się mocny i chcę poprawić wynik z poprzedniego roku. To nie będzie łatwe, bo poziom w trakcie zawodów World Trophy jest piekielnie wysoki, ale wierzę, że w końcu musi się udać – komentuje pewnym siebie głosem Dubicki.

W zawodach z cyklu „trophy” trzeba wykazać się nie tylko ogromnymi umiejętnościami, ale też odpornością na presję ze strony rywala. W tej formule zawodnicy wykonują w ramach jednego startu aż cztery konkurencje wymagające mistrzowskiego posługiwania się pilarką, siekierą oraz piłą ręczną. Kolejną mogą rozpocząć dopiero po zakończeniu poprzedniej. Ścigają się nie tylko z czasem, ale też z przeciwnikiem, bo rywalizacja przeprowadzana jest w parach, z której słabszy odpada, a lepszy przechodzi dalej.

– To dodatkowy smaczek, sprawiający, że zawody są jeszcze bardziej widowiskowe – uważa nasz mistrz. – Mam już doświadczenie w takich startach, wiem, jak do tego podejść. W tym roku chcę to wykorzystać i, choć oczywiście doceniam klasę przeciwników, wrócić do domu z medalem – zapewnia drwal z Konar.

Przygotowania do startu w Rotterdamie trwają też w domu państwa Groenwaldów. Razem z Dubickim do rywalizacji stanie Jacek Groenwald, a dzień wcześniej na starcie stanie jego syn, Szymon, będący jednym z faworytów do zwycięstwa w MŚ Rookie (do 25. roku życia).

– Rok temu w Austrii zająłem trzecie miejsce, a do zwycięstwa zabrakło niewiele. Teraz chcę stanąć minimum jeden stopień podium wyżej – mówi ledwie 17-letni drwal z Połczyna k. Pucka.

Szymon będzie jednym z najmłodszych zawodników, którzy pojawią się w Rotterdamie, ale to wcale nie przeszkadza, by był uważany za jednego z kandydatów do złota MŚ Rookie. – Podobnie jak Michał, wiem na co mnie stać i jadę po medal. Oczywiście z pokorą podchodzę do startu, ale pewność siebie na tak ważnej imprezie może pomóc – przytomnie zauważa młodszy z rodu Groenwaldów, który jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych ekstremalnych drwali na świecie.

Każdy z naszych zawodników jest w stanie podjąć walkę o najwyższe cele i z takim nastawieniem ruszają do Holandii. Siekiery są już naostrzone, forma dawno zrobiona, a piły przygotowane. Pozostaje tylko opanować stres i wyrąbać sobie drogę po medal.

Mistrzostwa świata juniorów STIHL Timbersports® oraz zawody World Trophy będzie można śledzić na żywo na profilu Facebookowym STIHL Polska oraz na kanale Youtube STIHL POLSKA MŚ juniorów ruszają w piątek, 9 czerwca o godzinie 19., a World Trophy w sobotę 10 czerwca, również o godz. 19. Obie imprezy odbywają się w porcie Rotterdam.

Bilety dostępne są na STIHL.LY/TIMBERSPORTS

——

O zawodach STIHL TIMBERSPORTS®

Stihl TIMBERSPORTS® to międzynarodowe zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.

Dzisiaj najlepsi zawodnicy mierzą się ze sobą podczas zawodów krajowych i międzynarodowych w sześciu ekstremalnych konkurencjach – w trzech muszą wykazać się maestrią w posługiwaniu się siekierą, w pozostałych mistrzowsko opanować piłę ręczną oraz pilarki. Springboard, Underhand Chop oraz Standing Block Chop to klasyczne konkurencje sprawdzające umiejętności w rąbaniu drewna siekierą. Single Buck (cięcie drewna olbrzymią ręczną piłą), Stock Saw (cięcie z wykorzystaniem standardowej pilarki łańcuchowej) oraz Hot Saw (tu używana jest tuningowana piła łańcuchowa mająca nawet do 80 KM mocy) sprawdzają umiejętności sportowego cięcia drewna. Zawodnicy walczą nie tylko między sobą, ale również z czasem. Więcej informacji o dyscyplinie na stronie: www.stihl-timbersports.pl

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024