Studenci Politechniki Śląskiej wygrali ogólnopolskie zawody Droniada 2021!
Studenci z Koła Naukowego High Flyers Politechniki Śląskiej zwyciężyli w zawodach Droniada 2021. Wygrali dwie konkurencje, a w trzeciej stanęli na drugim stopniu podium. Reprezentacja Uczelni odnotowała także jeszcze jeden historyczny sukces – dzięki startowi naszych studentów po raz pierwszy w dziejach Droniady wykonano skutecznie misję w nasilającym się deszczu. Drużyna Politechniki Śląskiej otrzymała Nagrodę Główną i nagrody specjalne o łącznej wartości 25 000 zł, a ponadto specjalistyczną aparaturę do sterowania dronami.
Studenckie Koło Naukowe High Flyers, laureaci Droniady 2021:
• Jakub Tomczak, Paweł Piórkowski, Krzysztof Lewandowski, Dawid Rudy, Jacek Grzybowski
Opiekunowie Koła High Flyers:
• Dr hab. inż. Roman Czyba, Prof. PŚ (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki)
• Dr hab. inż. Marcin Lemanowicz, Prof. PŚ (Wydział Chemiczny)
• Dr inż. Piotr Czekalski (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki)
Do konkursu Droniada 2021 zgłoszono 11 drużyn z całej Polski, min. z Warszawy, Łodzi, Krakowa i Poznania. W klasyfikacji generalnej zespół Politechniki Śląskiej zdobył 78 punktów, na drugim miejscu była drużyna Politechniki Wrocławskiej, która uzyskała 67 punktów, a na trzecim przedstawiciele AGH, którym przyznano 43 punkty.
„Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych” (Grand Prix i Nagroda Platynowa)
Droniada pokazuje możliwości technologiczne przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem dronów, robotyki, teleinformatyki, geoinformacji, systemów analizy informacji, elektroniki i lotnictwa. W konkursie biorą udział zespoły akademickie i Open, które w praktyce mogą zaprezentować swoje rozwiązania przed potencjalnymi inwestorami. Scenariusze zadań bazują na realnych, życiowych sytuacjach, w których drony mogą dawać realne wsparcie. W tym roku Droniada 2021 obejmowała trzy konkurencje: w dwóch z nich studenci z Koła Naukowego High Flyers zdobyli pierwsze miejsce, w jednej drugie. Drużyna zwyciężyła także w klasyfikacji generalnej. W tym roku Droniada obejmowała trzy konkurencje: prezentację bezzałogowego systemu latającego oraz identyfikację obszarów zajętych przez patogeny chorób roślin („Trzy kolory”). Trzecia kategoria dotyczyła wykrycia w sadzie parcha i mączniaka jabłoni, następnie zaś ich precyzyjny oprysk środkami ochrony roślin symulowany przez kulki paintballowe („Drzewo życia”).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).