Silesion.PL

serwis informacyjny

Sposoby inwestowania w kryptowaluty

W ostatnich latach inwestowanie w kryptowaluty staje się coraz bardziej popularne. Nie brakuje głośnych historii o ludziach, którzy, inwestując mały kapitał, stali się multimilionerami. Czy tak jest w rzeczywistości? Jak można zacząć inwestować w bitcoin i inne kryptoaktywa?

Przede wszystkim należy zrozumieć, czym są kryptowaluty. To cyfrowe aktywa, które służą jako środek wymiany między użytkownikami za pośrednictwem sieci komputerowej, wykorzystującej technologię kryptografii w celu zabezpieczania transakcji i kontrolowania liczby wykreowanych jednostek waluty. Jedną z największych zalet kryptowalut jest ich zdecentralizowany charakter, co oznacza, że do ich funkcjonowania nie jest potrzebna żadna centralna instytucja. Większość kryptowalut korzysta również z technologii blockchain, o której mówi się, że może zrewolucjonizować branżę finansową.

Główne cechy kryptowalut

Brak regulacji rynkowych powoduje, że projektów związanych z kryptoaktywami jest ogrom. Mają one różne przeznaczenia, m.in. niektóre mają wąskie zastosowanie w konkretnych transakcjach, a inne mają być alternatywą dla obecnych walut. W związku z tym, myśląc o inwestycji w kryptowaluty, przynajmniej na początku, warto wybierać te najpopularniejsze i najbardziej płynne. Zaleca się, aby dopiero po zrozumieniu zasad tego aktywa szukać alternatywnych altcoinów.

Inną cechą kryptowalut jest pełna anonimowość użytkowników. Wszelkie transakcje są odpowiednio szyfrowane i teoretycznie nikt nie ma wglądu do dokonywanych transferów środków. Dlatego wiele osób traktuje kryptowaluty jako swoistą awangardę dla obecnych systemów finansowych. Brak zaangażowania dużych instytucji powoduje jednak, że te aktywa cechują się dużą zmiennością kursów, które często są uzależnione od aktualnych trendów i nastrojów społecznych. Dla jednych takie wahania kursów są pozytywne, dla innych mogą być nie do zaakceptowania, szczególnie jeśli ktoś ceni sobie bezpieczeństwo przechowywania kapitału.

Dużym wyróżnikiem kryptowalut jest ich dostępność. W przeciwieństwie do innych aktywów inwestycyjnych, handel kryptowalutami odbywa się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Należy jednak pamiętać, że inwestowanie w kryptowaluty to nie tylko rynek spotowy, a zdecydowanie więcej możliwości. Oto najpopularniejsze z nich.

Bezpośredni zakup kryptowalut. Czy warto?

Najpopularniejszą formą inwestowania w kryptowaluty jest ich bezpośredni zakup na giełdach kryptowalut, tzw. rynku spotowym. W ten sposób inwestor nabywa wybrane cyfrowe aktywo i staje się jego właścicielem. Popularność tej formy inwestowania w kryptowaluty wynika z pełnej kontroli nad inwestycją oraz elastyczności w reagowaniu na sytuacje rynkowe. Co więcej, nabywając kryptoaktywa na giełdzie kryptowalut, ma się szeroki wybór instrumentów, więc można zarówno lokować środki w najpopularniejsze kryptowaluty, takie jak bitcoin czy ethereum, jak i w tysiące altcoinów.

Niemniej, oprócz korzyści, istnieje również wiele ryzyk. Przede wszystkim giełdy kryptowalut nie są regulowane przez organy nadzorcze i nie podlegają takim wymogom bezpieczeństwa jak standardowe instytucje finansowe. Dlatego przy inwestowaniu na rynku spotowym szczególny nacisk należy położyć na zasady bezpieczeństwa. Mimo to może to nie wystarczyć, bowiem w przeszłości zdarzały się przypadki zhakowanych giełd kryptowalut czy ich nagłego zamknięcia. Innym problemem są kwestie podatkowe. O ile w przypadku najbardziej znanych platform inwestycyjnych rozliczanie podatku od zysków kapitałowych jest stosunkowo proste i zazwyczaj wystarcza jeden dokument PIT-8C, o tyle w przypadku kryptowalut na rynku spotowym jest to bardziej skomplikowane. W takim przypadku warto rozważyć pomoc doświadczonego doradcy podatkowego, aby uniknąć dodatkowych stresów i kosztów.

CFD na kryptowaluty. Jakie korzyści?

Innym sposobem na inwestowanie w kryptoaktywa są kontrakty różnic kursowych (CFD) na kryptowaluty. Wówczas nie nabywa się rzeczywistej kryptowaluty, a jedynie zawiera się z brokerem umowę, która wypłaca różnicę pomiędzy ceną otwarcia i zamknięcia danej transakcji. Tego rodzaju inwestycje niosą ze sobą pewne korzyści, przede wszystkim możliwość lokowania środków u renomowanych i regulowanych brokerów, którzy dostosowują swoje platformy do standardów bezpieczeństwa.

Cechą charakterystyczną CFD bitcoin i inne kryptowaluty jest wykorzystywanie dźwigni finansowej. Dzięki temu można inwestować większe kwoty, posiadając tylko jej ułamek. To może zwielokrotnić ewentualne zyski z takiej transakcji, jednak należy pamiętać, że działa to również w drugą stronę i mogą zostać spotęgowane również straty.

Korzystając z CFD na kryptowaluty, zyskuje się jeszcze jedną możliwość, której nie ma na standardowej giełdzie kryptowalut – możliwość zawierania krótkiej pozycji. Dzięki temu można zarabiać nawet wtedy, gdy ceny kryptoaktywów spadają. Na rynku panują różne trendy, a szeroki wachlarz możliwości pozwala inwestorowi dopasować strategię do aktualnych warunków rynkowych.

Innym aspektem wartym uwagi jest korzyść przy rozliczaniu podatków. Warto wybrać brokera, który przygotowuje PIT-8C dla polskich klientów. Dzięki temu inwestując w CFD na kryptowaluty, wszelkie zyski i straty są pokazane w przygotowywanym przez brokera dokumencie. Ten dokument jest automatycznie wysyłany do systemu urzędu skarbowego, co sprawia, że rozliczanie staje się prostsze i bardziej intuicyjne.

ETF na kryptowaluty. Czy dostępne w Polsce?

Bez wątpienia jednym z najgorętszych tematów w kontekście inwestowania w kryptowaluty są ETF-y. W USA niedawno pozwolono na inwestowanie w ETF na bitcoina, co sprawiło, że ten rynek stał się ogólnodostępny dla inwestorów. Przede wszystkim dlatego, że ETF-y są emitowane przez uznane fundusze, a same aktywa są dostępne na sprawdzonych platformach. Niestety, z powodów regulacyjnych w Europie nie ma możliwości inwestowania w ETF na bitcoina ani w przyszłości na inne kryptowaluty.

To jednak nie oznacza, że ten kierunek jest zamknięty. W Europie powstały alternatywne możliwości, takie jak ETN na bitcoina i inne kryptowaluty. Z perspektywy inwestora zasady takich inwestycji są podobne, a najlepsze platformy inwestycyjne posiadają te produkty w swojej ofercie. W ten sposób można uzyskać ekspozycję na rynek kryptowalut, korzystając z usług sprawdzonego brokera.

Staking kryptowalut. Możliwość pasywnego inwestowania

Oprócz wymienionych wyżej popularnych sposobów inwestowania w kryptowaluty, istnieją również te nieco bardziej wyszukane. Taką metodą jest staking kryptowalut. Jest to proces, w którym posiadacze określonych kryptowalut blokują swoje środki w portfelu kryptowalutowym, aby wspierać operacje sieci blockchain i otrzymywać nagrody w postaci dodatkowych tokenów. W przeciwieństwie do tradycyjnego kopania (miningu), staking jest związany z mechanizmem konsensusu Proof of Stake (PoS) lub jego wariantami, takimi jak Delegated Proof of Stake (DPoS) i Proof of Stake Authority (PoSA). W tych mechanizmach posiadacze tokenów mogą “stawiać” swoje monety, aby wzmocnić bezpieczeństwo i funkcjonowanie sieci.

Staking kryptowalut jest atrakcyjną opcją dla inwestorów poszukujących dochodu pasywnego z inwestycji w kryptowaluty. Choć niesie ze sobą pewne ryzyka, odpowiednie zarządzanie portfelem i wybór bezpiecznych platform mogą znacznie zwiększyć potencjalne korzyści. Warto zawsze dokładnie zapoznać się z zasadami stakingu danej kryptowaluty oraz ocenić własną tolerancję na ryzyko przed rozpoczęciem tej formy inwestycji.

Szerokie możliwości inwestowania w kryptowaluty

Jak widać, sposobów inwestowania w kryptowaluty jest bardzo dużo. Wyżej wymienione to te najczęściej stosowane. Wśród innych można wyróżnić jeszcze m.in. kopanie kryptowalut (tzw. mining) lub pożyczki kryptowalutowe. Dlatego przed rozpoczęciem przygody z lokowaniem środków w kryptowalutach należy poświęcić czas na poznanie poszczególnych sposobów i wybrać taki, który będzie odpowiedni dla indywidualnych możliwości finansowych oraz apetytu na ryzyko. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, dlatego należy do tego podchodzić w sposób odpowiedzialny.

artykuł sponsorowany

______

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków. Warunkiem założenia rachunku jest pozytywna ocena adekwatności usług, weryfikowana testem. Oferta specjalna ma na celu popularyzację inwestowania w instrumenty akcyjne i nie jest rekomendacją inwestycyjną zakupu konkretnych akcji.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024