Silesion.PL

serwis informacyjny

Zwrot podatku a obsługa zobowiązań

  • W 2023 roku do portfeli Polaków wróciło 27 miliardów złotych w ramach zwrotów za nadpłatę PIT. Średnio podatnik otrzymał 1715 zł.
  • Dodatkowe pieniądze zawsze mogą pomóc w spłacie opóźnionych rachunków lub rat kredytów.
  • Jeśli osoba z zadłużeniem podlegającym już egzekucji komorniczej spodziewa się zwrotu podatku, to może również oczekiwać zajęcia go na poczet zaspokojenia zobowiązania.

Czas zwrotów pieniężnych z tytułu nadpłaty zaliczek na podatek dochodowy to dla wielu Polaków bardzo dobry moment, bo mogą oni liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jak się okazuje – całkiem niemałej. Z tytułu zwrotu nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy w minionym roku do kieszeni Polaków wpadło 27 mld zł, co średnio na jednego płatnika dało ok. 1715 zł dodatkowych środków.

W tym roku możemy liczyć na nieco mniej…

Zeszłoroczne zwroty podatków były wyższe w dużej mierze ze względu na zawirowania prawne w związku z Polskim Ładem, co miało swoje przełożenie na obniżenie stawki PIT. Toteż odprowadzane przez Polaków wysokie stawki zaliczek na podatek dochodowy poskutkowały w 2023 r. wyższymi kwotami zwrotów.

Warto rozważyć wcześniej, na co przeznaczymy ewentualny zwrot z podatku – mówi Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

Zwrot podatku a długi

Szczególnie istotne jest właściwe rozplanowanie wydatkowania dodatkowych środków, jeśli mamy zaległe zobowiązania. W przypadku osób, których środki lub mienie przejmuje komornik na poczet zaspokojenia potrzeb wierzycieli, może się okazać, że ewentualny zwrot nie zostanie wypłacony. Warto wiedzieć, że komornik ma możliwość zajęcia zwrotu podatku do wysokości roszczenia.

Natomiast jeśli zaległości podlegają windykacji polubownej, czyli dochodzenie należności jeszcze nie weszło na ścieżkę sądową, ewentualny zwrot trafia do płatnika.

Windykacja polubowna to przede wszystkim proces dążący do porozumienia pomiędzy osobą zadłużoną a wierzycielem, więc żadne działania wbrew woli dłużnika, mające na celu przejęcie środków – nawet zwrotu podatku – nie mogą mieć miejsca. Niemniej warto dążyć do jak najsprawniejszej spłaty, bo wydłużanie terminu płatności działa wyłącznie na niekorzyść dłużnika – podkreśla prezes ZPF.

Dodatkowe pieniądze – takie jak zwrot podatku, mogą stanowić dobry początek porządkowania sytuacji finansowej i radzenia sobie z zaległymi płatnościami. Jeśli też dotychczas z jakichś powodów unikaliśmy kontaktu z wierzycielem lub windykacją, to właśnie środki na częściową spłatę są dobrym pretekstem do podjęcia rozmowy z osobą zarządzającą naszymi długami.

Samodzielne zgłoszenie się do działu windykacji lub firmy zarządzającej wierzytelnościami, której została powierzona windykacja, zawsze działa na plus osoby zadłużonej. Jest to wyraz dobrych intencji i chęci spłaty zobowiązań. Windykatorzy, mając na względzie naszą pozytywną postawę wobec spłaty długu, mogą zaoferować dogodniejsze warunki spłaty, rozłożenie go na mniejsze raty czy jeszcze inne działania, które ułatwią wyjście na prostą.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024