Silesion.PL

serwis informacyjny

Sport źródłem dochodów

Nie ma absolutnie żadnych wątpliwości co do tego, że w wieku dwudziestym pierwszym sport to nie tylko rozrywka dla mas, ale także ogromne i niewyczerpalne źródło dochodów. Na sporcie zarabiają bukmacherzy, sponsorzy, właściciele stadionów, kluby sportowe oraz oczywiście sami zawodnicy.

Zarabiają też stacje telewizyjne, radiowe i strony internetowe, które na żywo transmitują daną imprezę sportową. Oczywiście nie za darmo, ale za jakąś opłatą, zwykle symboliczne „dziesięć złotych”. Wystarczy sobie jednak owe dziesięć złotych przemnożyć przez tysiące czy nawet setki tysięcy widzów, aby zobaczyć, jak wielkie są to sumy.

Zwłaszcza, że nie każdy kibic ma realne szanse na obejrzenie danego widowiska sportowego na żywo, większość korzysta właśnie z usług sieci radiowych i telewizyjnych. To jednak też dobra strona – bo dzięki temu zarówno sport jak i sława zawodników może dotrzeć nawet w najbardziej odległe i nieznane rejony świata. Widz nie musi przy tym nic robić, a jego jedynym zajęciem jest przełączanie kanałów pilotem i wolne sączenie piwa. Dlatego też specjaliści mają bardzo trudne zadanie w określeniu przydatności transmisji telewizyjnych dla sportu.

W pewnym sensie jest to wielki plus z powodów wspomnianych wyżej, z drugiej strony ogromny minus, bo rozleniwia to kibica i nie zmusza do faktycznego, realnego kibicowania. Faktem pozostaje jednak, że to właśnie media sprawiają, iż sport jest tak znany, lubiany i ceniony na całym świecie, bez względu na rasę, płeć, wiek czy wyznania. Sport w dzisiejszym świecie to prężnie działający biznes. Przynosi spore korzyści majątkowe nie tylko sportowcom. Zarabiają na nim także osoby działające wokół sportu, czy przyczyniające się do jego szerzenia.

Sprzedaż praw do transmisji telewizyjnej daje potężny zastrzyk gotówki dla klubu. Reklamy umieszczane na strojach, czy zakup sprzętu określonej firmy również stanowi kontrakt między zawodnikami a przedsiębiorstwem je dostarczającym na warunkach korzystnych dla obu stron. Sport odgrywa potężną rolę w gospodarce światowej. Rządy państw muszą się z nim liczyć i odpowiednio w niego inwestować, aby skutecznie pomnożyć włożone środki. Trzeba przyznać, że na sporcie można zarobić spore pieniądze w dość szybkim czasie.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author