Rodzaje kuponów bukmacherskich.
Poradniki bukmacherskie w większości przypadków skierowanych jest do początkujących graczy. Dzięki wiedzy tam zawartej mogą bez większych problemów zacząć obstawianie. Z pewnością należy rozpocząć od podstaw jeśli wcześniej nie miało się żadnej styczności z zakładami bukmacherskimi.
Często zaczynamy od tego jak skutecznie typować piłkę nożną czy inne popularne dyscypliny sportowe. Przed tym jednak powinniśmy wiedzieć jakie są rodzaje kuponów bukmacherskich. Ta wiedza również posłuży nam do częstszych i większych wygranych. Warto wiedzieć jakie jest ryzyko ich obstawiania. Jakie są szanse na pozytywne rozpatrzenie poszczególnych opcji? Jakie wyróżniamy rodzaje kuponów bukmacherskich? Sprawdźmy!
- Singiel, czyli zakład singlowy, pojedynczy.
Wielu graczy mówi, że „puszcza Singla”, czyli kupon, na którym znajduje się tylko i wyłącznie jedno zdarzenie. Uważa się, że jest to najbezpieczniejszy rodzaj kuponu ze wszystkich możliwych. Dlaczego? Ponieważ już na starcie daje nam duże szanse na wygraną, która maksymalnie może wynieść 50%. Tak bywa, kiedy wybieramy zdarzenie z dwoma możliwymi wynikami np. under/over, +2,5/-2,5. Prawdopodobieństwo tego, że wygrany wynosi zatem 50/50. Maleje ono do 33,3%, kiedy z kolei możliwe są trzy wyniki – np. 1 X 2.
Przyjmuje się, że ten typ kuponu przeznaczony jest dla graczy, którzy posiadają duży kapitał. Będąc na początku swojej drogi z typowaniem z pewnością wielu wspomina, iż faktycznie mając ograniczone środki finansowe „nie opłacało się” puszczać zakładów pojedynczych. Mało kto jest na tyle wytrwały, by na starcie powoli, ale z sukcesem obstawiać kolejne spotkania sportowe. Warto jednak zauważyć, że puszczając Single nie tylko zwiększamy swoje szanse na wygraną. To daje nam również więcej czasu na analizę danego spotkania. Ponadto w trakcie meczu możemy skontrować postawiony zakład co jeszcze bardziej minimalizuje nasze straty. - Double i Treble.
Double to takie kupony, gdzie znajdziemy dwie selekcje z dwóch różnych zdarzeń sportowych. Byśmy wygrali trafione muszą być obydwie selekcje. To sprawia, że prawdopodobieństwo wygranej jest już o wiele mniejsze porównując owy kupon do zakładu pojedynczego.
Treble to kupony, na których możemy dodać trzy selekcje z trzech różnych zdarzeń. By kupon był pozytywnie rozpatrzony wszystkie spotkania muszą być trafione. Choć jedna przegrana powoduje, że kupon z góry będzie oceniony negatywnie – nawet jeśli pozostałe dwa spotkania dopiero się odbędą. Nasze szanse na wygraną są tu jeszcze mniejsze niż Singli i Dubli. - Zakłady akumulowane (AKO).
Akumulator to zakład wielokrotny, na którym znajdziemy co najmniej dwa zdarzenia. Warto sprawdzić czy bukmacher, u którego obstawiamy posiada limit na maksymalną liczbę zakładów na owym kuponie. W większości przypadkach jednak takich ograniczeń nie ma. To sprawia, że finalnie możemy obstawić nawet kilkadziesiąt spotkań za jednym razem. Dodajmy, że mówimy tutaj o zakładach standardowych – wygra/nie wygra, a także o innych rodzajach – remis nie ma zakładu czy poniżej/powyżej.
Potencjalna wygrana w zakładzie akumulowanym może zrobić na nas wrażenie. Stąd też najczęściej decydują się na owy kupon gracze początkujący, którzy marzą o szybkim i dużym zarobku. W zakładach akumulowanych każdy kurs jest przez siebie mnożony i na koniec dodatkowo jeszcze przez stawianą przez nas kwotę. Niestety – takie kupony bardzo ciężko trafić. Wraz z nabytym doświadczeniem traktujemy je jako zabawę i inwestujemy w nie naprawdę niewielkie kwoty. - Zakład blokowy.
Często mylony z zakładem systemowym. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ są bliźniaczymi odpowiednikami. Zakład blokowy daje nam możliwość zbudowania kuponu, na którym może znaleźć się wiele spotkań sportowych. Jednocześnie daje nam on możliwość wygranej w przypadku, kiedy jedno lub nawet więcej meczy będzie rozpatrzone negatywnie. Wszystko to jest zależne od systemu blokowego.
Zakład ten jest o wiele mniej popularny od wyżej wspomnianych. Powodem jest tu z pewnością znajomość podstaw matematycznych. Do tego dochodzi wiedza bukmacherska, która mimo wszystko zdobywana jest latami. Dodajmy, że zakłady blokowe dają nam możliwość większych wygranych niżeli w przypadku zakładów systemowych. - Zakład systemowy.
Często możemy spotkać się z inną nazwą pod postacią – rozpisy. W zakładach systemowych wybieramy kilka interesujących nas spotkań i tworzymy ich kombinacje. Kiedy wygrywamy? Oczywiście, kiedy wszystkie ułożone przez nas kombinacje są rozpatrzone pozytywnie zgarniamy całą wygraną. Wygrywać możemy także wtedy, kiedy popełnimy błędy. W takich przypadkach wygrywamy w tych kombinacjach, gdzie nie ma błędów. To automatycznie przekłada się na wygrane, które niestety są niższe niżeli w zakładach akumulowanych. - Zakłady na żywo.
Możemy je znaleźć pod innymi nazwami jak „live” czy „livebetting”. Obecnie coraz więcej graczy interesuje się tego typu kuponami. Dlaczego? Ponieważ możemy obstawić dany mecz podczas jego trwania i dodatkowo śledzić na bieżąco wynik. Co więcej – coraz więcej bukmacherów oferuje nam darmowe transmisje sportowe. Dzięki temu możemy oglądać bez dodatkowych opłat dane wydarzenie sportowe. Granie takich kuponów poleca się osobom z doświadczeniem. Posiadane przez nas dotychczas informacje należy szybko i logicznie łączyć z tym co dzieje się aktualnie na boisku. Na podjęcie decyzji mamy niekiedy kilka sekund.
Podsumowanie
Jak widać liczy się nie tylko znajomość danego zawodnika, drużyny czy podstaw obstawiania danej dyscypliny sportowej. Na naszą wygraną składają się inne kwestie, które zupełnie nie są brane pod uwagę przez wielu graczy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest granie Singli. To ten rodzaj kuponu, który preferują profesjonaliści w tej dziedzinie. Równie popularne są akumulatory. Te jednak traktowane są już jako zabawa. Ostateczna decyzja należy do samego gracza. Kluczowym pytaniem jest – jak traktujesz zakłady bukmacherskie? Czy jest to zabawa? A może chcesz w przyszłości czerpać z tego regularne zyski? Mimo wszystko pamiętaj, że im mniej zdarzeń na kuponie, tym większe prawdopodobieństwo Twojej wygranej.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).