Rehabilitacja kardiologiczna w katowickim Szpitalu Murcki
Treningi z fizjoterapeutą przez sześć dni w tygodniu, nordic walking, porady psychologiczne i dietetyczne, a nawet zajęcia jogi i tai chi. Szpital Murcki zachęca do skorzystania z rehabilitacji kardiologicznej, nie tylko po zawale serca.
– Sześć lat temu, patrząc na rozwój miasta w perspektywie kilkudziesięciu lat, podjąłem decyzję, że przyjmujemy do realizacji wariant inwestycyjny ratowania Szpitala Murcki. W szpitalu przeprowadziliśmy już modernizację budynków, w których działają Oddziały Chirurgii oraz Chorób Wewnętrznych a także doposażamy placówkę w nowy sprzęt. Dzięki temu już teraz obserwujemy zwiększenie jakości udzielanych świadczeń medycznych dla pacjentów i komfortu pracy dla załogi szpitala. W lipcu br. Szpital uruchomił własną pracownię tomografii komputerowej, a teraz zachęca do korzystania z kompleksowej usługi rehabilitacji kardiologicznej, która ze względu na parkowe otoczenie szpitala, przy sprzyjającej pogodzie może odbywać się również poza murami placówki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Rehabilitacja kardiologiczna dla osób po wystąpieniu incydentu sercowo-naczyniowego, która będzie odpowiednio wcześnie wdrożona, zwiększa szanse na poprawę jakości życia i powrót do aktywności społecznej i zawodowej. Niestety często zdarza się, że pacjenci po hospitalizacji z powodów kardiologicznych nie są na nią kierowani. Wiele osób zwyczajnie nie prosi o skierowanie na rehabilitację kardiologiczną, bo uważa, że jest ona przeznaczona jedynie dla osób po niedawno przebytym zawale. Nic bardziej mylnego, gdyż skorzystać z możliwości szybszego powrotu do zdrowia może więcej osób. Poza tym rehabilitacja kardiologiczna jest świadczeniem bezpłatnym, finansowanym przez NFZ. Grupa możliwych odbiorców obejmuje:
- osoby, którym implantowano stent do naczyń wieńcowych (przyczyną implantacji stentu oprócz zawału serca może być niestabilna dławica piersiowa lub przewlekły zespół wieńcowy),
- osoby po zabiegach kardiochirurgicznych np. operacji zastawek serca,
- pacjenci z niewydolnością serca.
Trzeba jednak pamiętać, że warunkiem przyjęcia na oddział rehabilitacji jest niedawny pobyt w szpitalu na oddziale kardiologii, kardiochirurgii lub chorób wewnętrznych z jednego z wyżej wymienionych powodów. Wystarczy poprosić lekarza wypisującego nas ze szpitala o wydanie skierowania. Może to być lekarz oddziału kardiologicznego, oddziału kardiochirurgii lub oddziału chorób wewnętrznych, a także lekarz z poradni kardiologicznej lub poradni rehabilitacyjnej. Czas oczekiwania na przyjęcie do oddziału rehabilitacji kardiologicznej to maksymalnie 56 dni od daty wypisu ze szpitala.
Dlaczego rehabilitacja kardiologiczna jest taka ważna?
– Rozpoczęcie rehabilitacji i jej kontynuacja ma na celu poprawę naszej sprawności, zwiększenie tolerancji wysiłku, a przez to pozwala uniknąć kolejnych pobytów w szpitalu lub zmniejszyć częstość takich hospitalizacji. Kompleksowe działania zapobiegają dalszemu rozwojowi choroby, poprawiają sprawność psychofizyczną i ogólną jakość życia – mówi dr n. med. Sylwia Kucia-Kuźma, kierownik Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Szpitala Murcki.
Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu Murcki posiada 11 łóżek i rocznie przyjmuje około 135 pacjentów. Zazwyczaj hospitalizacja trwa od trzech do pięciu tygodni.
Przebieg pobytu na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu Murcki
W dniu przyjęcia do oddziału pacjent jest badany przez kardiologa, następnie jest wykonywany test wysiłkowy lub test 6-minutowego marszu, mający na celu ocenić sprawność i tolerancję wysiłku pacjenta, a także zakwalifikować pacjenta do odpowiedniego modelu ćwiczeń. Każdy pacjent w trakcie pobytu ma wykonywane badania EKG, badanie echokardiograficzne, a często także badanie Holter EKG. Treningi z rehabilitantem odbywają się przez sześć dni w tygodniu i obejmują szeroki panel ćwiczeń na sali gimnastycznej, a także ćwiczenia na cykloergometrach („rowerkach stacjonarnych”).
– Usytuowanie Szpitala Murcki na terenie parkowym pozwala na dodatkowe aktywowanie pacjentów w otoczeniu zieleni. Pod opieką rehabilitanta odbywają się regularne spacery oraz nauka elementów nordic walking. Pacjent, który jest osłabiony – przez co zdolny jest do niewielkiego wysiłku fizycznego – wykonuje ćwiczenia na sali chorych do czasu, aż jego stan się poprawi. Zakres ćwiczeń jest dostosowywany do indywidualnych możliwości chorego. W naszym oddziale odbywają się również specjalnie dostosowane do potrzeb pacjentów kardiologicznych zajęcia jogi oraz tai chi, których celem jest między innymi relaksacja i poprawa koordynacji ruchowej pacjenta – tłumaczy dr Sylwia Kucia-Kuźma.
Pacjenci Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej korzystają także z porad psychologa i konsultacji z dietetykiem. Opieka psychologiczna ma pomóc pacjentowi poradzić sobie z lękiem związanym z chorobą. Psycholodzy prowadzą m.in. indywidualne rozmowy i zajęcia relaksacyjne pomagające niwelować stres. Również zdrowe odżywianie jest nieodłącznym elementem procesu leczenia chorób układu sercowo – naczyniowego. Ważna jest edukacja żywieniowa w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia oraz zdrowego trybu życia. Każdy pacjent ma zapewnione konsultacje dietetyczne pozwalające na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Podczas warsztatów dietetyk uczy pacjentów doboru odpowiednich produktów i zasad komponowania zdrowego posiłku.
Na oddziale prowadzone są również wykłady edukacyjne pozwalające przyswoić podstawową wiedzę na temat choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu i innych schorzeń pacjentów.
Więcej informacji na temat działalności oddziału można znaleźć TUTAJ.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).