Silesion.PL

serwis informacyjny

Ponad tysiąc dwustu młodych szachistów i szachistek opanowało katowicki Spodek

Synerise Cup Katowice Fot. Michal Chwieduk

Blisko tysiąc dwustu młodych szachistów i szachistek zagrało w SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli, które odbywały się w katowickim Spodku. Uczestnicy byli podzieleni na dwadzieścia grup rozgrywkowych, osobno chłopcy i dziewczęta, a najmłodszy zgłoszony uczestnik miał zaledwie cztery lata. Startujący otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i pakiety startowe, wszyscy wyjeżdżali z Katowic z uśmiechem na ustach.

Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych uczestników w Polsce, a w półtora tysiąca szkół w całym kraju są one przedmiotem nauczania – podkreśla Łukasz Brożek, dyrektor turnieju. – W sumie regularnie szachy uprawia zatem w Polsce kilkadziesiąt tysięcy uczniów, a ta liczba z roku na rok rośnie. Na naszym turnieju musieliśmy ograniczyć liczbę startujących do tysiąca dwustu, chętnych było jeszcze więcej. Cieszymy się, że szachy w naszym kraju tak się rozwijają – dodaje.

To już ósma edycja tej imprezy, która od samego początku spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem wśród młodych szachistów, którzy każdego roku błyskawicznie rezerwują miejsca. W SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli mógł bowiem zagrać każdy, zarówno ten, który dopiero zaczynał swoją przygodę z szachami, jak i ten, który dopiero szukał swojej sportowej drogi i pomyślał o szachach. W Spodku rywalizowali więc już gracze z medalami światowych imprez, jak i zupełni amatorzy.

Bardzo cieszymy się z tego, że coraz więcej młodych ludzi zaczyna grać w szachy, dochodzi do takiej sytuacji, że arcymistrzowie mają po 12-14 lat – cieszy się Adam Mokrysz, CEO Grupy Mokate, zaangażowanej we wspieranie polskich szachów. – Przez 15 lat promujemy szachy w Polsce, dzięki wielkiej pracy wszystkich ludzi je kochających, także związku szachowego, powodujemy że młode pokolenie dynamicznie się rozwija, mamy coraz mądrzejszą społeczność, łamiącą utarte schematy. Spodek to magiczne miejsce, bardzo się cieszę że dzieci mogą tu zagrać i przekonać się, że szachy nas wszystkich bardzo rozwijają – dodaje.

Organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli wsparły m.in. firma Synerise, Enea, grupa MOKATE, PKO Bank Polski i EY.

Serce się raduje, pękamy z dumy, że w naszym Spodku organizowane jest tak duże wydarzenie – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent miasta Katowice. – Dzisiaj szachy królują w naszym mieście, ponad tysiąc dwustu uczestników z całej Polski przyjechało do Spodka, by zagrać z rówieśnikami. Jestem pełen podziwu dla całych rodzin, które się do nas wybrały, czasem wyjeżdżając w nocy, by móc wystartować w mistrzostwach. Te zawody to nie tylko możliwość zdobywania kolejnych szachowych szlifów, ale także duma, że jesteśmy szachistami, gramy w tak znanej i zasłużonej dla naszego sportu arenie – dodaje.

Rywalizację w Spodku zakończyła uroczysta ceremonia zamknięcia, zwycięzcy w każdej z kategorii zostali udekorowani. A laureatów było naprawdę wielu, bo aż sześćdziesięciu. Nagrody otrzymało po trzech najlepszych zawodników z każdej kategorii.

Szachy uczą mnie szybszego myślenia ale przede wszystkim lubię w nie grać – mówi 10-letnia katowiczanka Karolina Kasprzyszyn, z UKS 21 Podlesie, jedna z uczestniczek SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli. – Dzisiaj było tutaj bardzo dużo ludzi, można było się zgubić, ale lubię turnieje i takie granie, więc mi się bardzo podobało.

Więcej szczegółów na temat SYNERISE Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach na facebookowym profilu „Gramy w szachy”.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025