Silesion.PL

serwis informacyjny

Symboliczne posadzenie drzewa podczas Stormwater Poland 2023 w Katowicach

27 września 2023 podczas prestiżowej konferencji Stormwater Poland 2023, która trwa do jutra w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – symboliczne sadzenie drzewa przez miasto Katowice przy użyciu innowacyjnej metody TreeTank opracowanej przez firmę Wavin. Rozwiązanie to, stanowiące doskonały przykład zrównoważonego rozwoju, przynosi liczne korzyści dla miast i środowiska naturalnego.

Chciałbym podkreślić, jak niezwykle ważne jest zazielenianie naszego miasta. Sadzenie drzew to nie tylko kwestia estetyki, ale także naszego zdrowia, środowiska i przyszłości. Drzewa to nasza najlepsza inwestycja w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Zazielenienie miasta to nie tylko piękniejsza przestrzeń, ale także czystsze powietrze, niższe temperatury latem i większa bioróżnorodność. To również inwestycja w naszą infrastrukturę – drzewa pomagają kontrolować erozję, poprawiają jakość gleby i zmniejszają ryzyko powodzi – mówi wiceprezydent miasta Katowice, Mariusz Skiba. – Dlatego też będziemy kontynuować nasze wysiłki w dziedzinie sadzenia drzew, dbania o istniejącą infrastrukturę i promowania zrównoważonego rozwoju. Razem możemy uczynić nasze miasto bardziej przyjaznym dla nas wszystkich i przyszłych pokoleń, a dziś dowiedzieliśmy się, że zostaliśmy wzbogaceni o solidny instrument, który nam w tym pomoże – dodaje.

Wavin TreeTank to zbiorniki antykompresyjne dla drzew, które rewolucjonizują sposób, w jaki roślinność może rozwijać się w miejskich obszarach, nie niszcząc przy tym nawierzchni ulic. Inicjatywa ta ma na celu przeciwdziałanie problemom środowiskowym wynikającym z wyzwań związanych z klimatycznymi zmianami, z jakimi borykają się mieszkańcy miast.

Tradycyjne sadzenie drzew w miastach może prowadzić do wielu problemów, w tym trudnego wzrostu, obumierania roślin lub wypychania korzeni, co może uszkadzać nawierzchnię ulic. W odpowiedzi na te wyzwania, powstały innowacyjne zbiorniki antykompresyjne, które pozwalają drzewom rosnąć zdrowo, zapewniając korzeniom dostęp do wody, soli mineralnych i powietrza, jednocześnie chroniąc nawierzchnię ulic.

Drzewa odgrywają kluczową rolę w poprawianiu jakości życia mieszkańców miast. Wytwarzają tlen, oczyszczają powietrze, zapewniają cień i pomagają w zmniejszeniu skutków globalnego ocieplenia. Dlatego inwestycje w zieleń miejską stają się coraz bardziej istotne dla zrównoważonego rozwoju.

Wiceprezydent Katowic, Mariusz Skiba, osobiście uczestniczył w tym wydarzeniu. Przy współpracy z Zakładem Zieleni Miejskiej oraz firmą Wavin, odpowiadającą za kwestie techniczne, tj. usunięcie nawierzchni, przygotowanie wykopu i jego wypełnienie oraz montaż technologii TreeTank, posadził symboliczne drzewo podkreślając znaczenie zielonych inicjatyw dla miasta Katowice. ZZM również był odpowiedzialny za wybór gatunku drzewa, czyli klonu zwyczajnego, który nie został wybrany bez powodu. W tradycji ludowej uważa się, że to drzewo jest symbolem odrodzenia oraz przypisuje się mu takie cechy jak wytrzymałość, trwałość i odporność. Firma Wavin przekazała miastu Katowice całe swoje rozwiązanie bezpłatnie, co jest znaczącym krokiem w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców i rozwoju zrównoważonej przestrzeni miejskiej.

Dzięki innowacyjnemu podejściu władz miasta do rozwoju zielonej infrastruktury miejskiej, Katowice mogą teraz korzystać z zielonych korzyści bez obaw o uszkodzenia nawierzchni ulic. To rozwiązanie wpisuje się w rosnącą tendencję miast do poszukiwania zrównoważonych rozwiązań dla obszarów miejskich i stanowi krok w kierunku bardziej ekologicznych i przyjaznych dla mieszkańców miast przestrzeni.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023