Silesion.PL

serwis informacyjny

Na osiedlu Paderewskiego w Katowice powstał nowy układ komunikacyjny

Nowy układ komunikacyjny przy ul. Pułaskiego w Katowicach fot. KAW

Na katowickim os. Paderewskiego – pomiędzy ul. Graniczną a Sikorskiego – powstał nowy układ komunikacyjny z rozwiązaniami dla pieszych, rowerzystów i samochodów. Wartość inwestycji to 8,5 mln zł.

– Wcześniej przejazd ul. Pułaskiego wykonany był z betonowych płyt, a przejście dla pieszych było jedynie utwardzone. Pokonanie odcinka pomiędzy ul. Graniczną, a Szeptyckiego mocno dawało się we znaki mieszkańcom zwłaszcza po ulewnych deszczach. Dodatkowo, jest to miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie Doliny Trzech Stawów, co wiąże się ze zwiększonym ruchem pieszych i rowerzystów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Jestem przekonany, że budowa nowego układu komunikacyjnego w tej części os. Paderewskiego nie tylko ułatwi poruszanie się wszystkim uczestnikom ruchu, ale też uczyni je bezpieczniejszym – dodaje prezydent.

W drugiej połowie ubiegłego roku rozpoczęły się prace budowlane, które miały zostać zrealizowane do 6 października, jednak już dobiegają końca. Wykonawcy pozostało jedynie zabezpieczenie chodników przed pojazdami parkującymi w sposób ograniczający szerokość chodnika. Nowy układ komunikacyjny rozpoczyna się przy ul. Granicznej – w okolicach sklepu Lidl – i biegnie aż do ulicy Sikorskiego. Inwestycja została podzielona na dwa etapy, które obejmują różne rozwiązania.

– W ramach pierwszego etapu powstała jezdnia dla samochodów, droga rowerowa, chodnik i parkingi na odcinku pomiędzy ul. Graniczną a ul. Szeptyckiego. Oczywiście ważna była też cała infrastruktura towarzysząca, jak wykonanie oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej czy przebudowa sieci energetycznej – tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A. – Z kolei pomiędzy ul. Szeptyckiego i ul. Sikorskiego powstała ścieżka rowerowa i chodnik. W ramach obu etapów powstały też trawniki i nasadziliśmy nowe drzewa i krzewy – dodaje.

Łącznie w ramach inwestycji wybudowano lub przebudowano 600 m chodnika, 550 m infrastruktury rowerowej oraz 310 m nowej drogi. Dodatkowo w ramach inwestycji wyznaczono 161 miejsc parkingowych, z których mogą korzystać mieszkańcy pobliskich zabudowań oraz osoby odwiedzające Dolinę Trzech Stawów.

Mpaka Na katowickim os. Paderewskiego – pomiędzy ul. Graniczną a Sikorskiego – powstał nowy układ komunikacyjny z rozwiązaniami dla pieszych, rowerzystów i samochodów

Do wykonania pozostał jeszcze krótki fragment drogi rowerowej i ścieżki dla pieszych na wysokości ul. Szeptyckiego. W tym miejscu znajduje się wjazd na plac budowy spółki Tauron Ciepło, która realizuje prace związane z przepompownią. Ciężki sprzęt potrzebny do obsługi budowy zniszczyłby nową infrastrukturę, dlatego trasa dla rowerów i pieszych zostanie dokończona w przyszłym roku przez Tauron Ciepło, gdy spółka zrealizuje swoją inwestycję.

Kolejne układy w różnych częściach Katowic za niemal 150 mln zł

Obecnie Katowice realizują również inwestycje obejmuje powstanie 6 nowych układów drogowych. Ich celem jest poprawa skomunikowania terenów o funkcjach mieszkaniowych i usługowych, z uwzględnieniem rozwiązań dla kierowców, komunikacji miejskiej, pieszych i rowerzystów. Obecnie na placach budowy prowadzone są roboty przygotowawcze. Na liście zadań znajdują się: nowy układ drogowy w Strefie Kultury, nowy układ przy ul. ul. Tysiąclecia 88, przedłużenie ul. Mickiewicza do ul. Grundmanna, budowa połączenia ul. Gospodarczej z ul. Porcelanową (przy rondzie w rejonie przystanku Kolonia Amandy), budowa układu drogowego w rejonie ul. Korczaka i ul. Deszczowej, budowa układu w rejonie ul. Kalinowej i ul. Wilczewskiego.

Miasto wyda na te wszystkie prace nieco ponad 32 mln zł. Pozostała część środków zostanie pokryta z innych źródeł – prawie 86 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład oraz 30 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Przedłużenie Bocheńskiego, modernizacja Armii Krajowej

Trwają też prace projektowe, które umożliwią realizację kolejnych ważnych oraz oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji drogowych. To m.in. przedłużenie ul. Bocheńskiego, które ma przebiegać od planowanego ronda u zbiegu Bocheńskiego i Załęskiej Hałdy aż do skrzyżowania ul. Kijowskiej i ul. Wybickiego. Ponadto projektowana jest przebudowa trzech skrzyżowań w ciągu ul. Armii Krajowej – z ul. Jankego, z ul. Kostki Napierskiego oraz z ul. Szarych Szeregów i ul. Stabika. Inwestycja dotyczy nie tylko modernizacji samych skrzyżowań, ale także obejmuje infrastrukturę dla pieszych i rowerzystów.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024