Polskie zwycięstwa na otwarcie Warsaw Jumping CSIO4*
Dwa polskie zwycięstwa na początek, komplet punktów do rankingu światowego dla reprezentanta Belgii. Dziś na terenie stołecznego Toru Wyścigów Konnych Służewiec rozpoczęły się prestiżowe międzynarodowe zawody jeździeckie Warsaw Jumping CSIO4*, w ramach których rozgrywany jest finał europejskiej serii Pucharu Narodów – Longines EEF Series Final.
Warsaw Jumping 2022 to cztery dni zmagań w olimpijskiej konkurencji skoków przez przeszkody. Od czwartku do niedzieli zostanie rozegranych łącznie pięć konkursów zaliczanych do rankingu światowego (Longines Ranking). Zwieńczeniem zawodów będzie prestiżowy finał EEF Series, w którym o zwycięstwo powalczy 11 drużyn narodowych. Na warszawski Służewiec zjechali najlepsi zawodnicy z całej Europy, w tym aktualny brązowy medalista mistrzostw świata Holender Maikel van der Vleuten oraz złoty i srebrny medalista mistrzostw Polski.
Lepszego otwarcia polscy kibice nie mogli sobie wymarzyć. Reprezentanci kraju zwyciężyli w dwóch pierwszych czwartkowych konkursach. Multimedalista mistrzostw Polski, a obecny wicemistrz Jarosław Skrzyczyński zwyciężył w konkursie CSI2* o nagrodę Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej z przeszkodami o wysokości 135 cm. Zawodnik dosiadał konia Olimpic Star.
„Pierwszy konkurs, każdy tak się nieco czaił, a ja starałem się to wykorzystać. Udało się. Parkur wejściowy, ale arena jest dość specyficzna, mocno zamknięta, a to wyzwanie dla mniej doświadczonych koni” – powiedział.
W drugim z czwartkowych konkursów, otwierającym zmagania w ramach CSIO4* z przeszkodami o wysokości 140 cm o nagrodę Traf Zakłady Wzajemne zwycięstwo odniósł Michał Kaźmierczak. Reprezentant Polski startował na wyhodowanym w Polsce Whoopy Boy.
Punktualnie o 15.30 rozpoczął się najważniejszy konkurs dnia, będący kwalifikacją do jutrzejszego Grand Prix. Zaliczany do Longines Ranking konkurs z pulą opiewającą na ponad 100 000 złotych rozegrano o nagrodę CaseIH pod patronatem Świata Koni. Stawką były nie tylko wysokie premie finansowe i prawo startu w Grand Prix, ale również punkty do rankingu światowego.
W konkursie zwyciężył Wilm Vermeir. Belg startujący na klaczy Hotshot ukończył przejazd w czasie 61,95 s. Warszawski triumf dał mu 50 punktów do rankingu światowego. Kluczem do sukcesu była krótka, dynamiczna jazda szczególnie w zakrętach.
„To był szybki parkur, a mój koń Hotshot był dziś lekko szalony, wiec miałem szczęście. Ale czasami żeby wgrać trzeba mieć farta, więc to był mój szczęśliwy dzień. To mój kolejny raz w Polsce, ale pierwszy na Warsaw Jumping. To piękne show, bardzo dobra arena!” – podkreślił triumfator.
Drugie miejsce wywalczył reprezentant Polski Andrzej Opłatek na Le Cordial. Dzięki świetnej jeździe Polak zameldował się na mecie z czasem 63,05 s. Trzecie miejsce zajął Niemiec, Mario Stevens na Carrie 22, pokonując parkur bezbłędnie w czasie 63,57 s. Najszybszy w konkursie był Jarosław Skrzyczyński. Czas 61,23 s dałby zwycięstwo gdyby nie zrzutka.
W piątek w konkursie Grand Prix zobaczymy 50 zawodników – 41 z nich to członkowie reprezentacji, które w niedzielę powalczą w EEF Series Final, o losie 9 pozostałych miejsc zdecydowały wyniki dzisiejszej rywalizacji.
Wydarzeniu towarzyszy szereg atrakcji dla kibiców. W czwartek oficjalny chronometrażysta zawodów – szwajcarska marka Longines zaproszonym gościom zaprezentowała najnowszy zegarek Longines Ultra-Chron. W modelu, który nie był wcześniej dostępny w Polsce, zastosowany został mechanizm o wysokiej częstotliwości pracy. Balans tego mechanizmu pracuje z częstotliwością 36 tys. uderzeń na godzinę, co pozwala na mierzenie czasu z wyjątkową precyzją. Zastosowano również krzemowy włos balansu – pozwala na eliminacje wszelkich wahań pola magnetycznego. To opcja idealna dla ludzi sportu, ale dostosowana do obecnych czasów i designu.
WARSAW JUMPING CSIO 4*
Wydarzenie, jako jedyna taka impreza w Polsce, a jedna z niewielu na świecie, połączy dwa światy – olimpijskich skoków przez przeszkody z wyścigami konnymi. Międzynarodowe zawody jeździeckie wieńczące europejski cykl rozgrywek Pucharu Narodów Longines EEF Series. Wysoka ranga zawodów oraz atrakcyjna pula nagród, gwarantują zainteresowanie branży jeździeckiej z całej Europy. Wydarzenie to, realizowane w otoczeniu unikalnej architektury warszawskiego Toru Służewiec, wpisuje się w kalendarz najważniejszych sportowych wydarzeń w 2022 roku, przyciągając uwagę nie tylko świata jeździeckiego, ale także biznesu, kultury i polityki.
LONGINES EEF SERIES FINAL
Podczas zawodów WARSAW JUMPING CSIO4* odbywa się Europejski Finał Pucharu Narodów LONGINES EEF SERIES FINAL – zwieńczenie cyklu Pucharu Narodów w skokach przez przeszkody stworzonego przez Europejską Federację Jeździecką, który zastąpił FEI Nations Cup Europe Division 2. Rywalizacja została podzielona na cztery europejskie regiony – północny, południowy, centralny i zachodni. Prawo startu w serii otrzymało 38 narodowych Federacji – członków EEF. Na Longines EEF Series złożyły się kwalifikacje CSIO2* i CSIO3*, półfinały i finał na warszawskim CSIO4*. Zwycięzca cyklu zostanie dopuszczony do rywalizacji w Longines FEI Jumping Nations Cup (czyli Dywizji 1) w 2023 roku.
EUROPEJSKA FEDERACJA JEŹDZIECKA
Europejska Federacja Jeździecka została założona w 2009 roku w celu zajęcia się problematyką jeździectwa na poziomie europejskim. Formalnie ustanowiona w lutym 2010 r. wraz z 27 federacjami narodowymi (NF), w tym z Włochami, EEF rozpoczęła współpracę z Międzynarodową Federacją Jeździecką (FEI) w celu zwiększenia wpływu narodów europejskich w FEI, która na Zgromadzeniu Ogólnym w 2018 r. ujednolicił grupy FEI I i II w ramach grupy EEF. W 2015 roku rozpoczęła się współpraca między Europejską Federacją Jeździecką a Longines – sponsorem tytularnym, chronometrażystą i oficjalnym dostawcą zegarów Longines EEF Series. EEF obejmuje obecnie i reprezentuje 38 europejskich federacji narodowych.
LONGINES
Działająca od 1832 roku w szwajcarskim Saint-Imier firma zegarmistrzowska Longines posiada doświadczenie przesiąknięte tradycją, elegancją i wydajnością. Dzięki wielopokoleniowemu doświadczeniu jako oficjalny chronometrażysta mistrzostw świata i partner międzynarodowych federacji sportowych, firma Longines od lat buduje silne i długotrwałe relacje w świecie sportu. Znana z elegancji swoich czasomierzy, marka Longines jest członkiem Swatch Group Ltd., wiodącego producenta zegarków na świecie. Marka Longines, ze swoim emblematem w kształcie skrzydlatej klepsydry, jest obecna w ponad 150 krajach.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).