Silesion.PL

serwis informacyjny

Polscy drwale na podium mistrzostw Europy! Walka do ostatniej drzazgi

Polscy drwale na podium mistrzostw Europy 2022 Walka do ostatniej drzazgi

Polscy drwale na podium mistrzostw Europy 2022 Walka do ostatniej drzazgi

Po wielogodzinnej rywalizacji w Europejskim Pucharze Narodów STIHL TIMBERSPORTS®, czwórka polskich czołowych ekstremalnych drwali wywalczyła trzecie miejsce. To w dużej mierze zasługa utalentowanych juniorów – bracia Szymon i Mikołaj Groenwaldowie zajęli odpowiednio drugie i siódme miejsce indywidualnie, co przybliżyło naszą drużynę do sukcesu.

Polacy jechali do szwajcarskiego Weiach z marzeniem, żeby obronić zeszłoroczny tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu. Tym razem jednak rywale zawiesili bardzo wysoko poprzeczkę i musieliśmy uznać wyższość połączonej drużyny szwedzko-duńskiej oraz Niemców. – Liczyliśmy na więcej, ale miejsce na podium trzeba docenić i uszanować. Widocznie akurat tego dnia nie było nas stać na więcej. Na pewno była to fajna przygoda, a rywalizacja toczyła się do ostatniej drzazgi – podkreśla Arkadiusz Drozdek, mistrz Polski w zawodach STIHL TIMBERSPORTS®, który indywidualnie zajął w Europejskim Pucharze Narodów szóste miejsce, zdobywając dla naszej drużyny 9 punktów.

Młody zaimponował komentatorom

Największe powody do dumy spośród Polaków ma Szymon Groenwald. Zaledwie 17-letni zawodnik, najmłodszy w całej stawce, w rywalizacji juniorskiej zajął 2. miejsce, dokładając aż 20 punktów do zdobyczy reprezentacji Polski. Lepszy od niego był tylko 23-letni Szwed Edvin Karlsson. Gdyby wszyscy cięli i rąbali tak skutecznie jak wielki talent z Pomorza, śmiało moglibyśmy myśleć o obronie tytułu. – Ten chłopak już niedługo będzie pokazywał seniorom, na co go stać! Już jest na to gotowy! On ma niesamowite możliwości – zachwycali się Szymonem Groenwaldem komentatorzy zawodów. – To faktycznie był dobry występ, ale wiem, że stać mnie na jeszcze więcej. Nie zamierzam odpuszczać, będę dalej ciężko pracował, żeby niebawem wejść na szczyt – podkreśla młody zawodnik.

W zawodach w Weiach wystartował również jego starszy brat, 19-letni Mikołaj, który w rywalizacji juniorów zajął 7. miejsce oraz ich tata, Jacek, któremu niestety zabrakło szczęścia i tego dnia był najsłabszym wśród seniorów. Groenwaldowie na co dzień mieszkają w miejscowości Połczyno k. Pucka, w województwie pomorskim. Nasz skład uzupełniał zawodowy strażak z Zielonej Góry, Arkadiusz Drozdek, który niedawno po trzyletniej przerwie odzyskał tytuł mistrza Polski. W Szwajcarii ciął i rąbał na dobrym poziomie, chociaż sam pewnie liczył na nieco więcej. – To ekstremalne zawody, w których każdy błąd waży bardzo dużo. Trzeba zachować maksymalną koncentrację – podkreśla lider naszej drużyny.

title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen>

Indywidualnie najlepszymi zawodnikami wśród seniorów byli: reprezentant Niemiec Danny Martin, Szwacjar Christophe Geissler oraz Szwed Ferry Svan. Polacy miejsce na podium zawdzięczają lepszemu czasowi wykonania wszystkich konkurencji: w klasyfikacji punktowej byliśmy na równi z Francją, jednak dzięki szybkości wyprzedziliśmy Trójkolorowych, zapewniając sobie cenne podium.

Następne zawody to Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS®, które odbędą się w Szwecji 28 i 29 października.

Polscy Drwale Na Podium Mistrzostw Europy Walka Do Ostatniej Drzazgi
Athletes seen performs during the STIHL TIMBERSPORTS® European Nations Pro Cup 2022 in Weiach, Switzerland on September 11, 2022.

——

O zawodach STIHL TIMBERSPORTS®

Stihl TIMBERSPORTS® to międzynarodowe zawody w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ich korzenie sięgają Australii i Nowej Zelandii, chociaż sportowa rywalizacja drwali rozwijała się równolegle również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. W 2001 roku zawody trafiły do Europy, a w 2003 roku do Polski. W naszym kraju są organizowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP, a wszyscy zawodnicy są czynnymi członkami OSP.

Dzisiaj najlepsi zawodnicy mierzą się ze sobą podczas zawodów krajowych i międzynarodowych w sześciu ekstremalnych konkurencjach – w trzech muszą wykazać się maestrią w posługiwaniu się siekierą, w pozostałych mistrzowsko opanować piłę ręczną oraz pilarki. Springboard, Underhand Chop oraz Standing Block Chop to klasyczne konkurencje sprawdzające umiejętności w rąbaniu drewna siekierą. Single Buck (cięcie drewna olbrzymią ręczną piłą), Stock Saw (cięcie z wykorzystaniem standardowej pilarki łańcuchowej) oraz Hot Saw (tu używana jest tuningowana piła łańcuchowa mająca nawet do 80 KM mocy) sprawdzają umiejętności sportowego cięcia drewna. Zawodnicy walczą nie tylko między sobą, ale również z czasem. Więcej informacji o dyscyplinie na stronie: www.stihl-timbersports.pl.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024