Silesion.PL

serwis informacyjny

Młodzi pasjonaci szachów powalczą w ogólnopolskich mistrzostwach na Śląsku

Szachy Katowice 02

Szachy Katowice 02

Szachy to sport dla wszystkich, a królewska gra jest pasją nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci. Często przygoda z szachami zaczyna się w wieku kilku lat – mówi Łukasz Brożek, dyrektor Synerise Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach. Siódma edycja tych zawodów odbędzie się we wtorek w katowickim Spodku, a udział zadeklarowało ponad tysiąc uczestników!

Szachy to trzecia dyscyplina sportu pod względem liczby zarejestrowanych zawodników w Polsce, a w ponad tysiącu szkół w całym kraju szachy są przedmiotem nauczania. W sumie regularnie szachy uprawia zatem w Polsce kilkadziesiąt tysięcy uczniów. – Tegoroczny turniej będzie wyjątkowy, bo po dwóch latach obostrzeń i ograniczeń wracamy w stu procentach do normalnej gry przy szachownicach. Ta edycja będzie pełna niespodzianek, bo przygotowujemy wiele dodatkowych atrakcji, tak, by czas spędzony w Spodku był pełen zabawy – dodaje Brożek.

W zawodach, które rozpoczną się o godz. 10, mogą wziąć udział wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Dzieci będą w turnieju reprezentować te placówki, do których uczęszczają. Zawodnicy grają podzieleni na dwadzieścia grup rozgrywkowych, osobno chłopcy i dziewczęta.

To, że w mistrzostwach grają zawodnicy reprezentujący szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, a nawet przedszkola nie oznacza, że są to osoby dopiero raczkujące przy szachownicy. Jest bardzo wielu młodych szachistów, którzy mają już nie tylko doświadczenie, ale nawet medale mistrzostw Polski – mówi Ewa Brożek z UKS 21 Podlesie, organizatorka zawodów.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach rozgrywane są od 2016 roku. Łukasz Brożek, pomysłodawca imprezy nie ukrywa, że frekwencja podczas pierwszej edycji zaskoczyła wszystkich. Na zawodach stawiło się wtedy prawie półtora tysiąca młodych miłośników królewskiej gry. – Wtedy było już jasne, jak bardzo taka impreza jest potrzebna. Jestem dumny z tego, że turniej rozgrywamy na płycie słynnego Spodka, jednego z symboli nie tylko śląskiego, ale całego polskiego sportu – dodaje.

Organizację Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli wsparły firma Synerise, miasto Katowice, sieć sklepów Żabka oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że najszybciej rozwijająca się polska spółka w sektorze technologii w Europie, jaką jest Synerise S.A., wspiera tę cudowną przygodę dla młodego pokolenia szachistów. To firma, która zajmuje się sztuczną inteligencją i big data, opracowuje nowe technologie – mówi Szymon Walter, organizator.

Turniej będzie rozgrywany systemem szwajcarskim na dystansie siedmiu rund, a na listach startowych są zawodnicy z całej Polski. Najmłodsi uczestnicy urodzili się w 2017 roku, a część z nich nie ukończyła jeszcze pięciu lat! – dodaje Michał Wejsig sędzia główny każdej edycji zawodów. Wszyscy uczestnicy Synerise Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół i Przedszkoli w szachach otrzymają pakiety startowe oraz dyplomy uczestnictwa w zawodach.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author