Silesion.PL

serwis informacyjny

PG Gdańsk z dziesiątą kolejną wygraną w AMP w żeglarstwie w Wilkasach

PG Gdańsk z dziesiątą kolejną wygraną w AMP w żeglarstwie w Wilkasach

fot. Michał Szyplinski

Już nawet nie na sprzyjające wiatry, ale na jakiekolwiek podmuchy powietrza liczyli uczestnicy Akademickich Mistrzostw Polski w Wilkasach w żeglarstwie w klasie omega. Na dziesiątą wygraną z rzędu liczyła też Politechnika Gdańska, która ostatecznie zgodnie z prognozami zwyciężyła w klasyfikacji uczelni.

W ciągu trzech dni udało się rozegrać tylko pięć wyścigów, z których dwa były tymi na wagę medalu. W Wilkasach koło Giżycka od 23 do 25 maja rywalizowało 87 jachtów z 36 uczelni. Frekwencja zapowiadała się jeszcze większa, ale finalnie nie wszystkie załogi stawiły się nad jeziorem Niegocin. Przez całe regaty pogoda sprzyjała bardziej plażowaniu niż żeglowaniu. Na inaugurację zawodów nie udało się rozegrać żadnego z wyścigów eliminacyjnych. Jedni próbowali wypłynąć na jezioro i być gotowi na zmianę warunków, a inni rozgrzewali się, grając w siatkówkę plażową. Nieco lepiej było już drugiego dnia regat, bo uczestnicy wyszli z portu w Wilkasach i na wodzie czekali na poprawę warunków. W szkwałach były 2 stopnie w skali Beauforta i komisja sędziowska zdołała przeprowadzić trzy wyścigi.

We flocie A najlepszy był sternik Politechniki Gdańskiej – Patryk Kosmalski ze swoją załogą, który wygrał dwa wyścigi i raz był drugi. Natomiast we flocie B podobnym bilansem legitymował się Łukasz Machowski z Uniwersytetu Gdańskiego. O wszystkim miał zdecydować czwartkowy finał oraz wyścigi we flotach złotej i srebrnej, do której uczestnicy awansowali po eliminacjach.

– Przyjechaliśmy tu, żeby ścigać się z najlepszymi i zdobyć złoty medal. We wtorek, z powodu braku wiatru, udało nam się rozegrać nieoficjalne Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej. Drugiego dnia też wydawało się, że jest bezwietrznie, ale komisja fajnie przeprowadzała wyścig w momencie, gdy on się tylko pojawiał. Później były dwie godziny czekania i znów start. To dla nas jest normalność, bo tak już jest w tym sporcie. Wtedy leżeliśmy sobie i odpoczywaliśmy, a w odpowiednim momencie znów trzeba było się zmobilizować – mówił Kosmalski, który rok temu wywalczył brązowy medal w klasyfikacji sterników.

Ostatniego dnia zawodów płaska tafla wody nie zapowiadała niczego dobrego. Po wypłynięciu na jezioro udało się rozegrać dwa wyścigi, w których najlepszy okazał się ubiegłoroczny triumfator. Kacper Paszek z AWFiS Gdańsk w załodze z Bartoszem Reiterem i Bartłomiejem Szliją raz był pierwszy na mecie, a raz czwarty. To wystarczyło mu jednak do obrony złota i otrzymania memoriałowej nagrody imienia Juliusza Sieradzkiego, wybitnego żeglarza AZS Warszawa i konstruktora „omegi”.


– Wiedzieliśmy, że będzie miało wiać i albo nie odbędą się wyścigi, albo będzie ich bardzo mało. Płynęliśmy po to, żeby obronić tytuł i od samego początku trzeba było mieć bardzo dobry start i cisnąć. W drugim wyścigu było już inaczej, bo wiedzieliśmy, która jest godzina i że to będzie ostatni start. Koledzy z Politechniki byli za nami o jeden punkt, trzymaliśmy się ich i nie płynęliśmy w drugi koniec jeziora. Tam było tak dużo zmian wiatru, że wszystko się zmieniało i tasowało – opowiadał Paszek, zwycięzca regat.

W klasyfikacji uczelni nie było niespodzianki i po raz dziesiąty z rzędu wygrała Politechnika Gdańska, która w tym roku w Wilkasach posiadała aż 7 załóg. Druga uplasowała się Politechnika Warszawska, a trzeci Uniwersytet Gdański.

Organizatorem AMP w żeglarstwie w Wilkasach był AZS Warszawa. Zawody odbywały się pod honorowym Patronatem Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. Partnerami był Ośrodek AZS Wilkasy, Helly Hansen, Yamaha, MOPR, UP Wind i Polski Związek Żeglarski.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w żeglarstwie w Wilkasach

Klasyfikacja generalna
1. Politechnika Gdańska
2. Politechnika Warszawska
3. Uniwersytet Gdański
4. Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
5. Uniwersytet Morski w Gdyni
6. Gdański Uniwersytet Medyczny
7. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
8. Uniwersytet Warszawski
9. Politechnika Rzeszowska
10. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu


Klasyfikacja sterników

1. Kacper Paszek (załoga: Bartosz Reiter, Bartłomiej Szlija) – AWFiS Gdańsk

2. Patryk Kosmalski (załoga: Tomasz Lewandowski, Karolina Żuk) – Politechnika Gdańska

3. Magdalena Kwaśna (załoga: Magdalena Placzke, Hanna Dzik) – Gdański Uniwersytet Medyczny

Klasyfikacja sterniczek – nieoficjalna

1. Magdalena Kwaśna (załoga: Magdalena Pleczke, Hanna Dzik) – Gdański Uniwersytet Medyczny
2. Agnieszka Łapińska (załoga: Julia Oleksiuk, Ireneusz Sołtykiewicz) – Uniwersytet Warszawski

3. Julia Szmit (załoga: Mateusz Safijan, Grzegorz Bienia) – Warszawski Uniwersytet Medyczny

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024