Silesion.PL

serwis informacyjny

Kolejna edycja AMP w jeździectwie w Radzionkowie. ALK Warszawa broni tytułu

AMP Jezdziectwo fot. Wiktoria Roznowska

W piątek w Radzionkowie ruszają Akademickie Mistrzostwa Polski w jeździectwie. Na starcie imprezy na Górnym Śląsku nie zabraknie ubiegłorocznych triumfatorów.

To już siódma edycja mistrzostw, organizowana przez AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach we współpracy z Cichoń Dressage Klubem Jeździeckim Lider. W tegorocznych zawodach zaplanowanych w Radzionkowie wystąpi więcej jeźdźców niż przed rokiem. Na Górnym Śląsku zobaczymy 143 studentek i studentów z 44 uczelni, którzy powalczą o medale AMP w dwóch kategoriach – profi (dla profesjonalistów) i amator (dla pozostałych uczestników).

Od sześciu lat obserwuję tę imprezę jako organizator, a jeszcze wcześniej byłem jej uczestnikiem, dlatego z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że stopniowo rośnie poziom sportowy w AMP-ach. Z perspektywy klasycznego jeździectwa na pewno wyróżnikiem tej imprezy jest wspólna klasyfikacja dla ujeżdżenia i skoków – opowiada Mateusz Cichoń z Cichoń Dressage Klubu Jeździeckiego Lider, były reprezentant i absolwent UŚ w Katowicach. – Teraz pojawiają się czołowi krajowi jeźdźcy, w tym nawet reprezentanci Polski, co w przeszłości nie było regułą. Patrząc na tegoroczne zgłoszenia, możemy się spodziewać zawodów na dobrym poziomie – uważa.

W ciągu trzech dni rywalizacja w ramach AMP w jeździectwie będzie się toczyła w dwóch konkurencjach – we wspomnianym ujeżdżeniu oraz skokach. Zdaniem organizatorów, zwłaszcza w pierwszej z nich można się spodziewać wysokiego poziomu sportowego.

W Radzionkowie będzie ubiegłoroczna zwyciężczyni w ujeżdżeniu w klasie profi Julia Rogowska, która przez kilka lat była w reprezentacji narodowej i startowała nawet w mistrzostwach Europy. Wystąpi też inna była kadrowiczka młodzieżowa Julia Dąbrowska czy Alicja Trawińska, która była reprezentantką Polski do poziomu młodych jeźdźców. Zresztą, są to dziewczyny, które w 2022 roku rywalizowały o podium i pewnie w tym samym kręgu rozegra się tegoroczna walka o medale – przewiduje Cichoń.

Nowością podczas nadchodzących AMP w jeździectwie będą zmagania na nowej arenie, która w ostatnich tygodniach została powiększona z myślą o organizacji w przyszłości imprez szczebla centralnego czy międzynarodowego. Ponadto, od drugiego półfinału planowana jest transmisja on-line.

Warto przypomnieć, iż zeszłorocznym zwycięzcą klasyfikacji drużynowej AMP w jeździectwie była Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Stołeczna uczelnia wyprzedziła gospodarzy z UŚ Katowice oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Podobnie jak podczas tegorocznych AMP w innych dyscyplinach, także podczas nadchodzącej rywalizacji jeźdźców na Górnym Śląsku AZS przyzna najlepszym wyróżnienia noszące imiona wybitnych postaci ze swojej historii. Patronką nagrody w jeździectwie będzie Helena Bujwidówna – zawodniczka AZS Kraków, w którym uprawiała m.in. wioślarstwo, propagatorka jeździectwa, pierwsza kobieta weterynarz w powojennej Polsce, pierwsza kobieta oficer Wojska Polskiego, bohaterka walk o Lwów w 1918 roku.

Początek AMP w jeździectwie w Radzionkowie w piątek, 2 czerwca. Patronat nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w jeździectwie w Radzionkowie

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Akademia Górnośląska w Katowicach

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Collegium Da Vinci w Poznaniu

Państwowa Akademia Nauk Społecznych w Nysie

Politechnika Gdańska

Politechnika Krakowska

Politechnika Lubelska

Politechnika Łódzka

Politechnika Poznańska

Politechnika Rzeszowska

Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Warszawska

Politechnika Wrocławska

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

Uniwersytet Dolnośląski we Wrocławiu

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Uniwersytet Opolski

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Wrocławski

Wyższa Szkoła Biznesu w Poznaniu

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024