Silesion.PL

serwis informacyjny

Park przy ulicy Leopolda w Katowicach nabiera kształtów

Teren ktory dotychczas był niezagospodarowany stanie sie zadbana przestrzenia z miejscem do rekreacji Fot. KAW

Teren ktory dotychczas był niezagospodarowany stanie sie zadbana przestrzenia z miejscem do rekreacji Fot. KAW

Na granicy Bogucic i Dąbrówki Małej, przy zbiegu ulic Leopolda i Le Ronda, powstaje nowy park. Teren, który dotychczas był niezagospodarowany, zostanie przekształcony w zadbaną przestrzeń rekreacyjną. Prace już się rozpoczęły, a pierwsze efekty są już widoczne.

W lutym Zakład Zieleni Miejskiej podpisał umowy na założenie i rewitalizację czterech parków w Katowicach, a jeden z nich to park przy ulicy Leopolda. Firma ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa została wyłoniona jako wykonawca w przetargu. Koszt prac szacuje się na ponad 7,9 mln złotych.

Dotychczasowy teren był niezagospodarowaną przestrzenią, choć mieszkańcy często tam spacerowali. Jednak nie można było nazwać go pełnoprawnym parkiem. Wiele miejsc było niedostępnych dla spacerowiczów. Mimo że znajdował się między ruchliwymi ulicami, był doskonale odizolowany od miejskiego hałasu. Będzie to idealne miejsce do wyciszenia i odpoczynku na łonie natury. Zaprojektowane strefy i urządzenia, które się tam pojawią, pozwolą każdemu znaleźć coś dla siebie. Park będzie mieć plac zabaw, zielony labirynt, ogród sensoryczny z elementami zielonymi – mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Nowy park będzie oferował przestrzeń dla wszystkich mieszkańców. Dzieci będą miały do dyspozycji plac zabaw, zielony labirynt oraz ogród sensoryczny. Starsze dzieci będą mogły korzystać ze strefy rekreacyjnej i edukacyjnej. Dorosłych czekać będą siłownia na wolnym powietrzu, strefa relaksu z hamakami oraz strefa rodzinna z miejscami do grillowania. W parku znajdą się także tablice informacyjne, drewniane platformy widokowe dla obserwacji ptaków, a także tzw. “ptasia remiza”, gdzie posadzone zostaną rośliny kwitnące i owocujące, łąka ekologiczna, budki lęgowe i hotele dla ptaków. Cały park zostanie podzielony na kilka stref funkcjonalnych, takich jak strefa aktywności ruchowej, plac zabaw z sensoryczną ścieżką, strefa relaksu, strefa edukacji ekologicznej oraz strefa widokowa, składająca się z dwóch drewnianych platform widokowych oraz 3-metrowej wieży do obserwacji ptaków wodnych (mierzonej od wejścia).

U zbiegu ulic Leopolda i Le Ronda powstaje nowy park.
U zbiegu ulic Leopolda i Le Ronda powstaje nowy park.

Nowe zagospodarowanie terenu będzie nawiązywać do naturalnego otoczenia i ma inspirować do przebywania wśród zieleni oraz aktywnego wypoczynku. Naturalne ukształtowanie terenu zostanie zachowane. Zbiorniki wodne, które się tam znajdują, zostaną oczyszczone, a te na południowej części będą porośnięte dziką roślinnością, przez którą poprowadzona zostanie ścieżka na palach.

W parku przy ulicy Leopolda pojawią się również nowe rośliny, takie jak drzewa, krzewy, pnącza, byliny i rośliny wodne. Staną się one uzupełnieniem istniejącej roślinności. Wybrane gatunki będą łatwe w utrzymaniu i atrakcyjne przez większość roku. Wśród nasadzeń znajdą się m.in. brzoza brodawkowata, buk pospolity, czereśnia pospolita, lipa drobnolistna, dereń biały, hortensja ogrodowa, pigwowiec japoński oraz kosaciec syberyjski, lilia wodna, pałka wąskolistna – wymienia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Aby powstał park, wykonawca musiał najpierw uporządkować teren. Następnie zostaną wykonane przepuszczalne nawierzchnie ścieżek oraz wytyczone nowe trakty na podstawie istniejących ścieżek. W ramach prac powstanie także oświetlenie, przyłącze elektroenergetyczne i wodno-kanalizacyjne. Na koniec zostaną zasadzone drzewa, krzewy, byliny i pnącza. W parku pojawią się także elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci, domki dla jeży i karmniki dla ptaków. Park zostanie wyposażony w latarnie i bezobsługową toaletę.

Oprócz utworzenia parku przy ulicy Leopolda, obecnie trwają prace związane z utworzeniem nowych parków miejskich w Kostuchnie i Ochojcu. Trwa także rewitalizacja Parku Wełnowieckiego oraz terenów przy stawie kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Całkowity koszt tych inwestycji przekracza 40,6 mln złotych. Ponadto, w trzecim kwartale tego roku zakończy się rewitalizacja Stargańca (koszt: 7 mln zł) oraz prace przy zagospodarowaniu stawu Kozubek na osiedlu Witosa – jednej z największych inwestycji realizowanych z budżetu obywatelskiego (koszt: 1,8 mln zł).

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024