Silesion.PL

serwis informacyjny

Ogólnopolski konkurs „Zostań Powstańczym eksploratorem!” rozstrzygnięty

Ogolnopolski konkurs Zostan Powstanczym eksploratorem rozstrzygniety

Ogolnopolski konkurs Zostan Powstanczym eksploratorem rozstrzygniety

Konkurs zorganizowany przez Instytut De Republica wraz z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad 70 zgłoszeń, z których kapituła konkursu wyłoniła zwycięzców. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, średnich, placówek szkolno-wychowawczych, domów i ośrodków kultury oraz dorosłych.

Celem konkursu „Zostań Powstańczym eksploratorem!”, zorganizowanego w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich 1919–1920–1921, było kształtowanie postaw patriotycznych, pogłębianie wiedzy historycznej, upowszechnianie wiedzy na temat Powstań Śląskich, lepsze poznanie własnych korzeni, upowszechnianie wiedzy o polskich bohaterach. Chętni mogli przesyłać prace konkursowe w jednej z czterech kategorii: literackiej, audiowizualnej, fotograficznej lub plastycznej.

– Niezmiernie cieszę się, że jedną z pierwszych inicjatyw podjętych przez Instytut De Republica była współorganizacja, wraz z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, konkursu „Zostań Powstańczym eksploratorem!” Otrzymaliśmy ponad siedemdziesiąt zgłoszeń. Ktoś może powiedzieć że to dużo, ktoś, że mało. A dla mnie, zwłaszcza dziś, najważniejsze jest to, że w XXI wieku młodzież wciąż chce kształtować swoje postawy patriotyczne, pogłębiać wiedzę historyczną, poznawać korzenie a poprzez swoje zaangażowanie i pracę – upowszechniać wiedzę o polskich bohaterach. Jestem dumny, że Instytut De Republica mógł wziąć udział w uczczeniu setnej rocznicy powstań śląskich nie tylko poprzez współorganizację konferencji naukowej oraz wystawy, które miały miejsce 27 października 2021 roku, ale także poprzez realizację tego właśnie konkursu – wskazuje dr hab. Bogumił Szmulik, dyrektor Instytutu De Republica.

10 marca o godzinie 13.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie uroczystość wręczenia nagród przyznanych 28 laureatom konkursu.


Patroni honorowi:
Minister Edukacji i Nauki
Wojewoda śląski
Województwo śląskie
Marszałek Województwa Śląskiego

Patroni medialni:
Polskie Radio Katowice
TVP 3 Katowice

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024