Odsłonięcie Beboka “Boguć” w Fabryce Porcelany w Katowicach
Wczoraj, 19 października br., na terenie Fabryki Porcelany w Katowicach odsłonięto figurkę Beboka z filiżanką, który sumiennie kontroluje jakość tego porcelanowego wyrobu. To pierwsza taka figurka na terenie kompleksu i kolejna, która pojawiła się w Katowicach w ramach Śląskiego Szlaku Beboków.
Otrzymał on również swoje wyjątkowe imię BOGUĆ, wybrane w drodze konkursu, na który nadesłano ponad 400 propozycji. Pomysłodawczynią imienia jest Agnieszka Łowicka z Katowic, która w nagrodę otrzymała piękny zestaw Porcelany Bogucice.
Śląskie stworki cieszą się w Katowicach sympatią mieszkańców i ogromną popularnością, dlatego Fundacja Giesche, zarządca Fabryki Porcelany, zdecydowała, aby ten przyjazny duszek przynoszący szczęście zamieszkał na terenie obiektu. Pojawienie się Beboka na terenie Fabryki Porcelany jest związane również z jubileuszem Fundacji Giesche powołanej do życia 10 lat temu, aby dać temu historycznemu obiektowi drugie, wspaniałe życie.
„Fabryka Porcelany to miejsce z wyjątkową historyczną duszą i wspaniałym, postindustrialnym, ale również śląskim klimatem, dlatego nie mogło zabraknąć u nas tego dobrego, regionalnego duszka. Bebok BOGUĆ, z filiżanką sumiennie kontrolujący jakość tego porcelanowego wyrobu, znalazł swoje miejsce pod odrestaurowanym napisem „Jakość daje dobrobyt”. Ma on także przypominać również, że tutaj nadal zdobi się, maluje i wypala porcelanę.” – mówi Aleksandra Kandzia-Ulrych, wiceprezes Fundacji Giesche.
Autorem projektu odsłoniętego wczoraj Beboka jest Grzegorz Chudy, artysta, który zinterpretował jego postać najpierw w akwareli, później w rzeźbie. Wizją artysty jest pełnienie przez Beboki funkcji przewodników po ciekawych miejscach w Katowicach, a także propagowanie śląskiej tożsamości.
Bebok BOGUĆ z filiżanką zamieszkał w samym sercu Fabryki Porcelany przy wejściu do salonu fabrycznego Porcelany Bogucice.
Zapraszamy!
Fabryka Porcelany to zespół budynków stworzony w Katowicach pod koniec XIX wieku przez koncern Giesche, gdzie do końca XX wieku produkowano porcelanę, a obecnie zdobi się ją i wypala. Od 2012 r. kompleks podlega rewitalizacji i zmienia funkcje z przemysłowej na biurowe, handlowe i rozrywkowe. Swoje siedziby mają tutaj głównie firmy branż kreatywnych i IT, na jej terenie znajdują też m.in. sklepy z modą i wyposażeniem wnętrz, restauracje, klub muzyczny, klub fitness, kliniki medyczne, przestrzeń coworkingowa.
W 2017 r. Fabryka Porcelany została wpisana na Szlak Zabytków Techniki. Jej przestrzeń wykorzystywana jest do rejestracji programów telewizyjnych oraz organizacji wielu koncertów i eventów, m.in. KTW Fashion Week, największego wydarzenia modowego w Polsce. Zarządcą Fabryki Porcelany jest Fundacja Giesche.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).