Silesion.PL

serwis informacyjny

Mija pół roku od wprowadzenia nowej polityki parkingowej w Katowicach

Pol Roku Nowej Polityki Parkingowej W Katowicach

Od wprowadzenia nowej polityki parkingowej mija właśnie sześć miesięcy. Celem zmian było ograniczenie napływu samochodów z ościennych miast do centralnej części Katowic, zwiększenie rotacji i ułatwienie parkowania mieszkańcom. Ci, którzy wykupili abonament półroczny na początku obowiązywania strefy i chcą w dalszym ciągu korzystać z benefitów, powinni ponownie złożyć wniosek.

1 grudnia 2023 r. weszły w życie zapisy nowej polityki parkingowej – w Katowicach zaczęła obowiązywać Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania i Strefa Płatnego Parkowania. Tym samym obszar, w którym należy uiścić opłatę za pozostawienie pojazdu, został znacznie powiększony. Wcześniej w strefie płatnego parkowania było 2239 miejsc, obecnie to łącznie 9057 miejsc parkingowych – 2243 w oznaczonej kolorem niebieskim Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (ŚSPP) oraz 6814 miejsc w zielonej Strefie Płatnego Parkowania (SPP). Na obu obszarach znajdują się zarówno standardowe miejsca, jak i te przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami lub miejsca oznaczone znakiem B-35, który jednak nie dotyczy mieszkańców. – Wyznaczenie miejsc wyłącznie dla mieszkańców to tylko jedna z korzyści, jakie przyświecały wprowadzeniu nowej polityki parkingowej. Jej głównym założeniem było ograniczenie napływu pojazdów spoza Katowic do Śródmieścia, by ograniczyć wielogodzinne parkowanie w centrum przez kierowców z ościennych miast. Dzięki temu katowiczanom łatwiej znaleźć miejsce, w którym można pozostawić swój pojazd – tłumaczy Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.

Specjalne rozwiązania dla mieszkańców strefy

Wraz z nowymi zasadami została wprowadzona też „Parkingowa Karta Mieszkańca”. Dostępna jest za symboliczną opłatą, a kwartalny koszt parkowania dla mieszkańców Strefy A jest niższy niż jednodniowy koszt parkowania dla osoby spoza miasta. To rozwiązanie, którego celem jest wspieranie osób mieszkających i płacących podatki w Katowicach. Cieszy się ono sporą popularnością. Pod koniec maja w systemie było aktywnych 10 773 Parkingowych Kart Mieszkańca.

Jeśli kończy się okres ważności należy ponownie złożyć wniosek

To nie jedyna opcja korzystania ze stref. Dostępne są także Parkingowe Karty Przedsiębiorcy i abonamenty (pod koniec maja było 516 aktywnych abonamentów), a parkujący doraźnie mogą korzystać z parkomatów lub aplikacji mobilnych. Jednocześnie należy pamiętać, że każda karta parkingowa i abonament mają swój okres ważności. Przed jego upływem trzeba ponownie złożyć wniosek, by w dalszym ciągu korzystać z preferencyjnych warunków. Datę ważności można sprawdzić m.in. w mailu, który otrzymaliśmy przy potwierdzeniu aktywacji. W celu ponownego wykupu karty konieczne jest dołączenie wszystkich załączników – takich jak zdjęcie dowodu rejestracyjnego, umowa leasingu czy użyczenia auta, potwierdzenie rozliczania się z podatku dochodowego w Katowicach. Wniosek można złożyć na stronie spp.katowice.eu.

Efektywny system e-kontroli

Miasto wprowadziło również nowoczesne metody kontroli i płatności za parkowanie. Dzięki mobilnym aplikacjom, takim jak Anypark, skyCash-mobiParking, mPay, moBiLET, ePARK oraz Flowbird, kierowcy mogą szybko i wygodnie dokonać płatności za postój. Co więcej, informacje o dokonanej płatności pojawiają się w systemie automatycznie, co eliminuje konieczność umieszczania potwierdzenia za szybą pojazdu. Dwa pojazdy do automatycznej kontroli parkowania dbają o przestrzeganie nowych zasad, co zwiększa efektywność systemu. Od momentu wprowadzenia nowej polityki parkingowej skontrolowano 746 000 pojazdów i wykazano 33 000 postojów bez opłaty. To, czy postój naszego pojazdu został zarejestrowany jako postój bez ważnej opłaty, można sprawdzić na stronie internetowej spp.katowice.eu, a dalszych szczegółów udziela już w bezpośrednim kontakcie BOK MZUiM.

Warto zaznaczyć, że dany pojazd musi zostać zeskanowany dwa razy, aby system zatwierdził brak opłaconego pobytu w miejscu parkingowym. To oznacza, że kierowca ma ok. 10 minut na opłacenie parkingu. Oprócz pojazdów ze specjalnym wyposażeniem na ulicach wciąż działa także kontrola piesza.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025